Polskie Radio
Section05
oświetlenie

Pijany "mrugnął" policjantowi ostrzegając przed kontrolą prędkości. Czekają go poważne konsekwencje

Mandat w wysokości 200 zł i 4 punkty karne dostał kierowca renault, który ostrzegając innych kierowców przed policyjną kontrolą "mrugnął" światłami także policyjnemu, oznakowanemu motocyklowi. Kierowca ostrzegający przed policją był pijany - za to stanie przed sądem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Kierowców Radio kierowców motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy motocykl drogi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze zdrowie prawo społeczeństwo światło światła oświetlenie Polskie Radio policja

Volvo będzie imitowało światło słoneczne

Jakie nowe koncepty mogą pojawić się na wyposażeniu samochodu? Volvo wprowadza innowacyjne rozwiązanie, które ma poprawić komfort kierowców oraz pasażerów - światło w kabinie, które naśladuje promienie najważniejszej gwiazdy naszego układu planetarnego.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 volvo słońce nowe technologie światło światła oświetlenie

Centra handlowe ograniczają zużycie energii. "Firmy na wyścigi wdrażają programy oszczędnościowe"

Już nie tylko poszczególne placówki, ale całe centra handlowe przechodzą na tryb mniejszego zużycia prądu. Szykują się nawet na możliwe ograniczenia w jego dostawach - pisze "Rzeczpospolita". Dziennik podkreśla, że droga energia uderza w biznes, a sklepy są sektorem poszkodowanym wyjątkowo mocno.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel sklepy energia elektryczna oszczędzanie energii oświetlenie klimatyzacja

Ten tekst Was oświeci!

Korzystanie ze świateł podczas jazdy w dzień redukuje liczbę wypadków nawet o 12%. Mimo tego, że włączenie przycisku nie wymaga od nas wiele wysiłku, niektórzy kierowcy wciąż zapominają o podstawowych zasadach korzystania z oświetlenia samochodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Kierowców Radio kierowców motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy motocykl drogi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze zdrowie prawo społeczeństwo światło światła oświetlenie Polskie Radio

Zamrożenie cen energii. Zobacz, co się zmieni dla gospodarstw domowych od stycznia 2023

- W ramach Tarczy Solidarnościowej gospodarstwa domowe zużywające mniej niż 2000 kWh rocznie będą miały gwarantowaną cenę energii elektrycznej - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Rodziny z osobami niepełnosprawnymi, duże rodziny i gospodarstwa rolne mogą jednak liczyć na wyższy próg zużycia energii elektrycznej.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna energetyka POLSKA społeczeństwo prąd mieszkanie mieszkania oświetlenie

Szykuje się trudna zima. Rządy państw europejskich nakazują i promują oszczędzanie energii

Poszczególne kraje Unii Europejskiej ogłosiły kampanie oszczędności energii. Niemcy, Francja i Hiszpania uchwalają prawa ograniczające ogrzewanie pomieszczeń zimą. Wprowadzono zakazy oświetlania budynków nocą, wzywa się obywateli do krótszych kąpieli. Finowie namawiają zaś ludzi do rezygnacji z sauny i ograniczenia czasu spędzonego z telefonem komórkowym.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia elektryczna gaz ziemny ceny oszczędzanie Europa oświetlenie

Reflektory wyświetlające znaki drogowe

Po cichu do naszych samochodów wkrada się technologia, która pozwoli wyświetlać na przedniej szybie informacje przydatne kierowcy w podróży – kierunek jazdy, prędkość, ostrzeżenia o zagrożeniu. Zanim wejdzie to do motoryzacyjnego standardu, Ford proponuje alternatywę – projektor światła ukryty w reflektorach samochodowych.
Zobacz więcej na temat:  samochód bezpieczeństwo GOSPODARKA POLSKA kierowca kierowcy bezpieczeństwo na drodze samochody światło światła oświetlenie policja

E-hulajnogi i hulajnogi w świetle obowiązujących przepisów

E-hulajnogi i hulajnogi to coraz popularniejszy środek transportu nie tylko w dużych miastach. Z jaką prędkością pojazdy takie mogą poruszać się na jezdni? Kiedy mogą jechać po chodniku obok pieszych? Czy dopuszczalne jest przewożenie drugiej osoby z przodu? Pytań jest wiele, a odpowiedzi na nie bynajmniej nie są oczywiste.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek hulajnoga hulajnogi przepisy drogowe oświetlenie przepisy miasto

Olejarz: Konstrukcja Łukasiewicza była strzałem w dziesiątkę

- To według pomysłu Ignacego Łukasiewicza skonstruowano pierwszą lampę naftową, jako że próby spalania nowego paliwa we wcześniejszych lampach olejnych nie odniosły sukcesu - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bobrówce Barbara Olejarz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wynalazek wynalazcy ropa naftowa Ignacy Łukasiewicz oświetlenie

Kampania "Twoje światła - nasze bezpieczeństwo" - pierwszy dzień akcji

Instytut Transportu Samochodowego po raz szósty zainaugurował kampanię społeczną "Twoje światła - nasze bezpieczeństwo." Akcja ma na celu uświadamianie kierowców, jak ważnym elementem wyposażenia samochodów są światła. Akcja rozpoczyna się dziś, a jej kolejne odsłony zaplanowano 6 i 20 listopada oraz 4 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  samochód bezpieczeństwo GOSPODARKA POLSKA kierowca kierowcy bezpieczeństwo na drodze samochody światło światła oświetlenie policja