Polskie Radio
Section05
starożytny Egipt

Zidentyfikowano sarkofag Ramzesa II, jednego z najpotężniejszych faraonów

Przeoczony do tej pory kartusz - fragment inskrypcji z imieniem władcy - stał się kluczem do powiązania granitowej skrzyni z postacią faraona Ramzesa II, jednego z najsłynniejszych władców starożytnego Egiptu. Jest to też dowód na "recykling" wyposażenia grobowców starożytnych królów państwa nad Nilem, bo sarkofag służył później ważnemu arcykapłanowi.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Egipt archeologia egiptologia odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne Bartłomiej Makowski

Plagi egipskie. Czy można się w nich dopatrywać zjawisk natury?

W Księdze Wyjścia czytamy o dziesięciu plagach, które sprowadził na Egipt bóg Jahwe. Chciał w ten sposób zmusić faraona, by ten zgodził się na opuszczenie kraju przez Izraelitów. Czy w biblijnym przekazie o dziesięciu plagach egipskich można dopatrywać się fenomenu zjawisk przyrody spowodowanych przez globalne ocieplenie i erupcję wulkaniczną?
Zobacz więcej na temat:  Egipt egiptologia Biblia Katarzyna Kobylecka mitologia

Tajemnice starożytnego Egiptu. Wybitny archeolog o wykopaliskach w Sakkarze

Prof. Karol Myśliwiec od niemal 60 lat odkrywa z powodzeniem tajemnice starożytnego Egiptu. - Archeologia odpowiedziała na szereg moich zainteresowań, które dopiero połączone razem pozwoliły mi wybrać właściwy zawód - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wybitny egiptolog. Do jakich odkryć doprowadziły jego wykopaliska w Sakkarze?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Karol Myśliwiec starożytność Katarzyna Czapska