Polskie Radio
Section05
strajk nauczycieli

Debata dnia. Publicyści o strajku nauczycieli

- Nie wydaje się, żeby lekceważono nauczycieli. W pewnym momencie rząd uznał, że nie dojdzie do porozumienia i wykonał polityczny gest w kierunku Solidarności. Już teraz badania pokazują, że jest coraz większa ilość negatywnych reakcji na te sytuację ze strony obywateli, co wynika z konfrontacyjnego charakteru sporu – mówił w Polskim Radiu 24 Dawid Wildstein (TVP). Protest nauczycieli komentował też Michał Płociński (Rzeczpospolita).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sławomir Broniarz Związek Nauczycielstwa Polskiego strajk nauczycieli

Witold Waszczykowski: rząd chce rozmawiać z nauczycielami

- Strajk nauczycieli będzie słabł, po podpisaniu porozumienia z Solidarnością tylko połowa szkół podjęła strajk. W kolejnych dniach nauczyciele będą przeżywać pewną refleksję, gdy zobaczą jak wygląda los dzieci pozostawionych bez opieki i problemy rodziców z tym związane – mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Waszczykowski Prawo i Sprawiedliwość strajk nauczycieli Związek Nauczycielstwa Polskiego szkoła

Strajk nauczycieli. Komentarze przedstawicieli rodziców

- To bardzo niedobre działanie, które obraca się przeciwko nauczycielom – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Starzyński, prezes Fundacji "Rodzice Szkole", odnosząc się do strajku panującego w oświacie. – On jest tak skonstruowany, że ma jak najbardziej zaboleć społeczeństwo – stwierdziła Karolina Elbanowska, Rzecznik Praw Rodziców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA nauczyciel strajki strajk nauczycieli Wojciech Starzyński szkoła rodzice

Ekspert o strajku nauczycieli: uczeń ma prawo do edukacji

- Ostatnie, czego chce pan Broniarz, to porozumienie. Jestem bardzo zasmucony, że taka osoba reprezentuje Związek Nauczycielstwa Polskiego - powiedział Piotr Wasilewski, przewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. - Każdy uczeń ma prawo dostępu do edukacji, to konstytucyjne prawo - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 edukacja szkoła Związek Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz wynagrodzenia strajk nauczycieli

Beata Szydło: po raz kolejny zapraszamy związki do rozmów

- Chcemy po raz kolejny zaapelować i zaprosić ZNP i FZZ do prowadzenia rozmów - podkreśliła wicepremier Beata Szydło. - Dużo więcej wszystkie strony mogą osiągnąć, rozmawiając przy stole, niż stawiając w bardzo trudnej, niekorzystnej sytuacji nauczycieli i uczniów - dodała.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło nauczyciel Związek Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz Michał Dworczyk POLSKA edukacja strajk nauczycieli

Ł. Warzecha: strajk nauczycieli zakończy się po kilku dniach

- Szybkie podwyżki w zamian za podwyżkę pensum - to była najbardziej merytoryczna i najbardziej uczciwa propozycja rządu dla nauczycieli - ocenił w Polskim Radiu 24 Łukasz Warzecha, publicysta ("Do Rzeczy"). - Rozpoczęcie protestu może być dla rządu korzystniejsze niż ustępstwa - dodał. O proteście nauczycieli mówił w Polskim Radiu 24 także Karol Gac ("Do Rzeczy").
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Rafalska Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nauczyciel strajki szkoła POLSKA polityka strajk nauczycieli

"Debata Poranka". Ile potrwa strajk nauczycieli?

- Nauczyciele myślą nie tylko kategoriami swoich postulatów, przede wszystkim myślą kategorią swojego portfela. Za strajk nie należy im się wynagrodzenie. Każdy dzień protestu będzie istotną stratą - powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego). Gośćmi Debaty Poranka byli również Dariusz Grzędziński (Fakt) i Maciej Kożuszek (Gazeta Polska).
Zobacz więcej na temat:  strajki nauczyciel edukacja Związek Nauczycielstwa Polskiego strajk nauczycieli