Polskie Radio
Section05
szkoła

Jak nauczyciele postrzegają swoją pracę?

Szkoła to miejsce, gdzie dzieci i młodzież pielęgnują ciekawość świata oraz zdobywają wiele umiejętności, np. krytycznego myślenia czy budowania relacji. Pragniemy, aby zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z chęcią do niej przychodzili i spędzali w niej czas. Czy tak się jednak dzieje? Problematykę zawodu nauczyciela prezentuje dokument "Między pasją a zawodem. Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021", który został przygotowany przez gościa "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Łucję Kornaszewską z Fundacji Orange.
Zobacz więcej na temat:  nauczyciel edukacja szkoła Strefa Rodzica radio dla dzieci radio bez reklam

W jaki sposób uczyć bezpiecznych zachowań na drodze?

„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” – głosi popularne przysłowie. Dzisiejsi kilkulatkowie staną się już niebawem pełnoprawnymi motocyklistami i kierowcami. Już teraz wielu z nich porusza się po drodze rowerem. Stąd potrzeba edukacji drogowej na wczesnym etapie życia. Początek roku szkolnego to doskonały moment, by zadać sobie pytanie o sposób, w jaki powinniśmy przekazywać najmłodszym informacje o bezpieczeństwie komunikacyjnym.
Zobacz więcej na temat:  samochód bezpieczeństwo dzieci Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio motoryzacja samochody bezpieczeństwo na drodze edukacja szkoła policja społeczeństwo

"Nie ma podziału na zaszczepionych i niezaszczepionych". MEiN o zasadach w przypadku zakażeń koronawirusem w szkole

"W przypadku zawieszenia zajęć w związku z ogniskiem zakaźnym w szkole, nie można dzielić uczniów w klasie na zaszczepionych przeciw COVID-19 pracujących stacjonarnie i niezaszczepionych pracujących zdalnie" - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Edukacji i Nauki COVID-19 szczepienia Przemysław Czarnek edukacja NAUKA szkoła szkoła podstawowa dzieci młodzież

"Nie pozwalamy na podział dzieci na zaszczepione i niezaszczepione". Szef MEiN o tym, kogo dotyczy nauka zdalna

- Jeśli pojawia się sytuacja, że trzeba z uwagi na ognisko zakaźne kierować dzieci na naukę zdalną, to kierujemy całą klasę na kilka lub kilkanaście dni, bez dzielenia na zaszczepione i niezaszczepione - poinformował Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Zobacz więcej na temat:  edukacja POLSKA szkoła Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek szczepienia - raport Koronawirus w Polsce

Inauguracja programu Szkolny Klub Sportowy. Piotr Gliński: przyrost wagi jest problemem w każdym wieku

- Przezwyciężenie konsekwencji pandemii w obszarze aktywności fizycznej jest wielkim wyzwaniem współczesnych czasów - mówił o tym minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Resort już po raz piąty zachęca dzieci i młodzież do aktywności fizycznej poprzez pozalekcyjne zajęcia sportowe w nowoczesnych formach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA SPORT edukacja ruch szkoła Piotr Gliński

KARPACZ 2021 Wiceszef MEiN: w przyszłym roku przedstawimy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym

- W związku z obecną sytuacją polityczną i brakiem pana Gowina, podejmujemy działania zmierzającego do tego, żeby swobodniej poruszać się po materii ustawy 2.0 i zmian, które będą niezbędne. W przyszłym roku przedstawimy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister Edukacji i Nauki.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Edukacji i Nauki szkolnictwo wyższe szkoła studenci badania pandemia ustawa prawo POLSKA edukacja Polskie Radio 24 Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2021

Co to znaczy być dobrym nauczycielem? [POSŁUCHAJ]

Praca w zawodzie nauczyciela nie jest prosta. Niemniej jednak, ludzie, którzy decydują się na taką profesję najczęściej wybierają ją, ponieważ chcą podzielić się swoją pasją z innymi. Zdarza się również, że na podstawie własnych doświadczeń wiedzą, że spełnią się w tej roli i nada ona znaczenie ich wysiłkom. Zanim jednak rozpocznie się pracę jako nauczyciel, trzeba przejść odpowiednią drogę, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziały Magdalena Swat-Pawlicka oraz Grażyna Sekulska-Gładysz ze Szkoły Edukacji.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców edukacja szkoła radio bez reklam radio dla dzieci

Karpacz 2021 Przemysław Czarnek: nie przewidujemy powrotu do nauki zdalnej

- Wysłaliśmy dzieci na naukę zdalną by przeciąć kontakty społeczne, by transmisja koronawirusa nie postępowała - mówił w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek, podkreślając, że podczas kolejnej fali zachorowań takie działania prawdopodobnie nie będą konieczne. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość szkoła edukacja Przemysław Czarnek Adrian Klarenbach społeczeństwo

Rozmowa z nauczycielem chemii o oczekiwaniach na ten rok szkolny

Kiedy po raz pierwszy ogłoszono zamknięcie szkół i rozpoczęcie nauki zdalnej z powodu pandemii, okazało się, że mało kto był na to gotowy. Chociaż na początku przystosowanie się do nowej rzeczywistości, w której głównym narzędziem edukacji stał się internet było trudne, z czasem zaczęliśmy coraz pewniej wykorzystywać nowe technologie. Teraz, kiedy zaczął się nowy rok szkolny pojawia się pytanie, jakie mam wobec niego oczekiwania lub obawy. W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, porozmawialiśmy o tym z Dawidem Łasińskim, nauczycielem chemii znanym w internecie jako Pan Belfer.
Zobacz więcej na temat:  pandemia szkoła edukacja edukacja filmowa nowe technologie radio dla rodziców radio dla dzieci