Polskie Radio
Section05
wynagradzanie

Płaca minimalna ma być na poziomie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Wiceszef MRiPS wyjaśnia

- Chcemy, by płaca minimalna była na poziomie co najmniej 50 procent przeciętnej płacy już na stałe. Jesteśmy w czołówce państw europejskich, jeśli chodzi o relacje przeciętnego wynagrodzenia do płacy minimalnej - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed płaca minimalna wynagradzanie wynagrodzenia przedsiębiorca przedsiębiorstwo firma inflacja POLSKA społeczeństwo

ANALIZA "Bufor na ciężkie czasy". Jak dziś prosperowałyby polskie rodziny, gdyby nie polityka społeczna rządu?

- Sytuacja ekonomiczna polskich rodzin od 2015 roku znacząco się poprawiła. To efekt systematycznego podnoszenia płacy minimalnej, a także wdrożenia takich programów jak 500+ i większego niż kiedykolwiek wsparcia finansowego emerytów i rencistów - poinformował prof. Zbigniew Krysiak z SGH w Warszawie. Dodał, że środki te w okresie inflacji stanowią też pewien bufor dla wielu rodzin.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Marlena Maląg emerytura emerytura pomostowa renta rodzinna wynagradzanie

Eksperci: na gospodarkę musimy patrzeć przez pryzmat nowoczesnego rozwoju, a nie wzrostu płac

Styczniowe dane GUS dotyczące poziomu zatrudnienia i wynagrodzeń w Polsce są bardzo pozytywne. Aby utrzymać te pozytywne trendy, musimy przechodzić na gospodarkę nowoczesną, zautomatyzowaną, a do tego potrzebne są nam europejskie środki - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus Unia Europejska fundusze unijne inwestycje it wynagradzanie produkcja przemysłowa inflacja

Eksperci: doskonała sytuacja na rynku pracy nie zwalnia z konieczności zmian w infrastrukturze regionów

Sytuacja na polskim rynku pracy jest nadspodziewanie dobra i jedna z najlepszych w Europie. Oczywiście są znaczne zróżnicowania regionalne co dowodzi wieloletnich zaniedbań w zagospodarowaniu przestrzennym kraju. Trzeba więc znacznie przyśpieszyć tak zmiany infrastrukturalne jak i robotyzację  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i radca prawny Paweł Pelc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy pracownicy wynagradzanie pracownik 50 plus

polski ład Czernicki: najbliższe wypłaty powinny mieć już normalną wysokość

- Dynamicznie podniesienie kwoty wolnej sprawiło, że ktoś, kto nie złożył PIT-2, nie wypełnił tej regulacji, zobaczył dużo niższe dochody netto - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia w audycji "Sygnały dnia" Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA społeczeństwo pieniądze wynagradzanie Sygnały Dnia podatki Polski Ład

"Pracownik nic nie musi robić". Minister finansów o nowym rozporządzeniu dot. PIT-2

- Rozporządzenie, które podpisałem w piątek, spowodowało, że obojętnie, czy podatnik złożył PIT-2 czy nie, to i tak zostanie rozliczony w ratach przez cały rok - powiedział w audycji "Sygnały dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów. - Ciężar spoczywa teraz na pracodawcach. Pracownik nic nie musi robić - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA społeczeństwo pieniądze wynagradzanie Tadeusz Kościński Katarzyna Gójska

POLSKI ŁAD "Taka sytuacja więcej już się nie powtórzy". Maląg o zamieszaniu z wypłatami dla nauczycieli

Część nauczycieli i służb mundurowych otrzymało mniejsze wypłaty. Błąd nie ominął także emerytów, którzy także otrzymali mniej pieniędzy. W Polskim Radiu 24 minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wyjaśniła wszystkie wątpliwości dotyczące Polskiego Ładu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka GOSPODARKA Polski Ład wynagradzanie nauczyciel emerytura Marlena Maląg

Bezrobocie w grudniu wynosiło 5,4 procent, czyli tyle ile w listopadzie

Sopa bezrobocia w grudniu wyniosła 5,4 proc. i w porównaniu z poprzednim miesiącem pozostała bez zmian – poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Resort podkreślił, że po raz pierwszy od 1990 roku liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych w końcu grudnia była niższa niż w listopadzie.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie zatrudnienie Ministerstwo Rodziny COVID-19 wynagradzanie pracodawcy pracownicy

"Wynagrodzenia lekarzy rosną regularnie". Niedzielski przedstawił informacje nt. stanu służby zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że od roku 2016 wynagrodzenia lekarzy rosną regularnie, wraz ze wzrostem nakładów budżetowych na służbę zdrowia. Zwiększenie środków przeznaczanych na ten sektor oznacza również więcej szkół kształcących lekarzy, pielęgniarki i inny personel medyczny, co w bliskiej perspektywie zmniejszy problemy kadrowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka służba zdrowia medycyna lekarz pieniądze wynagradzanie zarobki Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski