Polskie Radio
Section05

UPA

Rzeź wołyńska oczami dziecka

– Wiemy, że mimo oczywistych różnic, które miały miejsce pomiędzy nacjami zamieszkującymi Wołyń, nie było tam zakorzenionej nienawiści. Mimo tej zwyczajnej życzliwości sąsiedzkiej, nagle wkradła się taka galopująca nienawiść która zaczęła narastać jak kula śniegowa – mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Marchewicz, dyrektor wydawnictw Fronda i Zona. Punktem wyjścia do rozmowy o rzezi wołyńskiej był reportaż Anny Lisieckiej „Kainowa zbrodnia”. Autorka była również gościem audycji.
Zobacz więcej na temat:  dzieci historia Polski Ukraina Wołyń

Szef ukraińskiego IPN o micie pomników Bandery

- Pomniki Lenina nareszcie padają. 25 lat po odzyskaniu niepodległości Ukraina nareszcie nadrabia te procesy które miały miejsce w Polsce ćwierć wieku temu - procesy dekomunizacji. To bardzo ważne dla Ukrainy, aby utwierdzić się jako demokratyczne państwo - mówił na antenie radiowej Jedynki szef ukraińskiego IPN, Wołodymyr Wiatrowycz.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski HISTORIA II wojna światowa Łukasz Jasina Ukraina Więcej świata Wołyń

Nos Kleopatry: o filmie „Wołyń i trudnych relacjach polsko-ukraińskich

Na początku października na ekranach kin pojawi się „Wołyń”, w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Produkcja już teraz wzbudza wiele kontrowersji. Poruszony w filmie temat rzezi wołyńskiej z lat 1943-44 do dziś wpływa na relacje polsko-ukraińskie. O produkcji i trudnej historii rozmawiali w audycji „Nos Kleopatry” dr hab. Grzegorz Motyka (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk) i dr hab. Andrzej Szeptycki (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Szeptycki HISTORIA POLSKA Ukraina Wiktor Świetlik Wołyń