Polskie Radio
Section05
użytkowanie wieczyste - bonifikaty

Możliwa sprzedaż mieszkań bez dokumentu o przekształceniu

Resort inwestycji i rozwoju przypomina, że od początku stycznia Krajowa Rada Notarialna (KRN) poinformowała, że obrót wtórny mieszkaniami na nieruchomościach, w których użytkowanie wieczyste przekształciło się 1 stycznia 2019 r. we własność jest możliwy nawet bez zaświadczenia o przekształceniu. Pogląd o dopuszczalności takiej umowy o przeniesieniu własności lokalu, podzielił Minister Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  użytkowanie wieczyste - bonifikaty użytkowanie wieczyste mieszkania budownictwo

Wiceminister: użytkowanie jako relikt poprzedniej epoki

Od blisko trzech tygodni obowiązuje ustawa znosząca użytkowanie wieczyste. Polacy mają teraz pewność, że nieruchomości, które użytkują, są lub będą ich własnością. O procesie uwłaszczeniowym mówił w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister Inwestycji i Rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju użytkowanie wieczyste użytkowanie wieczyste - bonifikaty nieruchomości mieszkanie społeczeństwo

Wiceminister: użytkowanie wieczyste było niesprawiedliwością

– W styczniu posłowie będą głosować nad inicjatywą dotyczącą możliwości zrównania bonifikat dotyczących przekształcenia użytkowania wieczystego we własność – powiedział Artur Soboń, wiceminister Inwestycji i Rozwoju. – Likwidując użytkowanie wieczyste likwidujemy pewną niesprawiedliwość – dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo użytkowanie wieczyste użytkowanie wieczyste - bonifikaty mieszkania mieszkanie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju Anna Grabowska

Artur Soboń: w Warszawie skrycie procedowano podwyżkę opłat

- Bezczelność niektórych władz samorządowych polegała na tym, żeby te opłaty aktualizować "za pięć dwunasta". Miasto Warszawa skrycie procedowało podwyżkę opłat za użytkowanie wieczyste, nie mówiąc o tym ani słowem w październiku mieszkańcom Warszawy – powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  użytkowanie wieczyste użytkowanie wieczyste - bonifikaty Warszawa POLSKA nieruchomości

Ryszard Czarnecki: rodzi się społeczeństwo obywatelskie

- Jak słyszę, że prezydent Trzaskowski chce zorganizować referendum w sprawie przeniesienia pomnika polskiego prezydenta, prof. Lecha Kaczyńskiego, to mam poczucie deficytu informacji z jego strony, co dla stolicy piątego co wielkości państwa Unii Europejskiej jest sprawą kluczową – mówił Ryszard Czarnecki w Polskim Radiu 24 europoseł Prawa i Sprawiedliwości,.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Czarnecki Prawo i Sprawiedliwość Rafał Trzaskowski użytkowanie wieczyste użytkowanie wieczyste - bonifikaty Warszawa

Koniec użytkowania wieczystego

– Rafał Trzaskowski musiał się zmierzyć z uchwała pozostawionym przez poprzednie władze miasta. Kierując się prawdopodobnie rachunkiem ekonomicznym stwierdził, że bonifikata 60 proc. będzie bardziej optymalna z perspektywy budżetu miasta - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Sposób przekształcenia uzytkowania wieczystego we własność komentował na naszej antenie także mecenas Maciej Górski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 użytkowanie wieczyste użytkowanie wieczyste - bonifikaty nieruchomości

Politycy nie mają odwagi wydawać niepopularnych decyzji?

- Niestety widzę wśród polskich polityków - bez względu na ich "barwy" - brak odwagi powiedzenia: "tak, podjęliśmy niepopularną decyzję, ale kierowaliśmy się interesem miasta" – powiedział w Polskim Radiu 24 Aleksander Majewski (wpolityce.pl). Najnowsze wydarzenia polityczne komentowali także: Radosław Gruca (Fakt) i redaktor Katarzyna Kozłowska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA użytkowanie wieczyste - bonifikaty użytkowanie wieczyste Warszawa polityka Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Rafał Trzaskowski

Sebastian Kaleta: PO nie szanuje reguł demokracji

– Rafał Trzaskowski jest tak otwarty na rozmowy, że po raz pierwszy przyszedł na sesję Rady Miasta i nie pozwolił na to, by ktokolwiek poza nim zabrał głos – powiedział Sebastian Kaleta, radny m.st. Warszawy z Prawa i Sprawiedliwości. Odniósł się w ten sposób do wydarzeń, do jakich doszło w trakcie czwartkowej sesji Rady Miasta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sebastian Kaleta Warszawa użytkowanie wieczyste użytkowanie wieczyste - bonifikaty nieruchomości Rafał Trzaskowski polityka