Polskie Radio
Section05
wybory parlamentarne

Będzie wspólna lista opozycji w wyborach? Wieczorek: ma to sens, gdy wszystkie partie wyrażą na to zgodę

- Jedna lista wyborcza ma sens, gdy wszystkie cztery partie opozycyjne, które obecnie są reprezentowane w polskim parlamencie, wyrażą na to zgodę. Lewica od początku mówiła, że nie wyklucza takiego rozwiązania, a teraz czeka na decyzję innych - powiedział w Polskim Radiu 24 Dariusz Wieczorek z Nowej Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka opozycja wybory parlamentarne

Matysiak: nie można całej kampanii opierać na postulacie odsunięcia PiS od władzy

- Na pewno nie będzie wspólnej listy opozycji w 2023 roku. Trudno jest mówić o jakieś spójności programowej przy takiej liście. Opierałaby się ona raczej na głównym postulacie odsunięcia PiS od władzy. Co oczywiście jest słusznym postulatem, natomiast nie można na nim opierać całej kampanii wyborczej - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Paulina Matysiak z partii Razem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach POLSKA polityka opozycja wybory parlamentarne partia Razem

SONDAŻ Poparcie dla PiS osiągnęło 40 proc., wysoka przewaga nad KO. Jest nowy sondaż

Najnowsze badanie poparcia dla partii politycznych, zrealizowane przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, przynosi bardzo dobre wieści Zjednoczonej Prawicy, gdyż ugrupowanie kierowane przez Jarosława Kaczyńskiego osiąga najlepszy wynik od wielu miesięcy, i zwiększa przewagę nad Koalicją Obywatelską aż do 12 proc.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka sondaż wybory parlamentarne partie polityczne PiS Platforma Obywatelska

SONDAŻ PiS liderem, PSL poza Sejmem. Sprawdź nowy sondaż

Gdyby wybory do polskiego parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę, głos na PiS oddałoby 38 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska z poparciem 29 proc. - wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl. Na Lewicę oraz na Konfederację głosować chce 9 proc. respondentów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka sondaż wybory parlamentarne partie polityczne PiS Platforma Obywatelska

Będzie wspólna lista opozycji w wyborach? Publicyści komentują pomysł PO

W czwartek Rada Krajowa PO podjęła uchwałę w sprawie wystawienia jednej listy wyborczej złożonej z ugrupowań opozycyjnych w nadchodzących wyborach do parlamentu. Kwestię tę w Polskim Radiu 24 skomentowali publicyści - Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność"), dr Bartosz Machalica (Centrum im. I. Daszyńskiego) oraz Dariusz Grzędziński (wprost.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Donald Tusk opozycja wybory parlamentarne

Wybory parlamentarne w 2023 roku. Anna Kwiecień: jeśli PO wygra, będzie działać w interesie Niemiec

- Gdyby Donald Tusk doszedł do władzy, to pierwszą rzeczą, jaką by zrobił, byłaby rezygnacja z prawa weta w Radzie Europejskiej - po to, by móc realizować projekt federalizacji Unii Europejskiej z Niemcami na czele - podkreśliła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Anna Kwiecień.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka PiS Donald Tusk Platforma Obywatelska wybory parlamentarne Adrian Klarenbach

SONDAŻ Coraz większe poparcie dla PiS, wynik najlepszy od miesięcy. Nowy sondaż

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, na Prawo i Sprawiedliwość głos oddałoby 34 proc. dorosłych Polaków deklarujących udział w wyborach. To najlepszy wynik od maja - wynika z najnowszego sondaży CBOS. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 20-proc. poparcie, a Polska 2050 Szymona Hołowni 10-proc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka sondaż wybory parlamentarne Prawo i Sprawiedliwość PiS Platforma Obywatelska PO opozycja

Skłócona opozycja. Dziennikarz GPC: nie chcą wspólnej listy z PO. Boją się, że Platforma ich wchłonie

- Myślę, że ugrupowania takie jak PSL i Lewica oraz Polska 2050 - ta ostatnia może trochę mniej - boją się wejść na wspólną listę z Donaldem Tuskiem. Bo wiedzą doskonale, co się z nimi może później stać. Mamy też przykład innych ugrupowań, które Platforma Obywatelska wchłonęła - podkreślił w Polskim Radiu 24 dziennikarz "Gazety Polskiej Codziennie" Jan Przemyłski.
Zobacz więcej na temat:  Michał Rachoń Polskie Radio 24 POLSKA opozycja polityka wybory parlamentarne Platforma Obywatelska Donald Tusk

Antysemicka wypowiedź Tuska. Sakiewicz: sposób na pozyskanie radykałów z Konfederacji

- Donald Tusk wie, że wpisując się w politykę niemiecką, pewne ekscesy antysemickie będą tolerowane, bo on się wlicza do "rasy panów", do tych, którzy dzisiaj rządzą Europą - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz (redaktor naczelny "Gazety Polskiej").  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka opozycja Platforma Obywatelska wybory parlamentarne Donald Tusk Tomasz Sakiewicz