Polskie Radio
Section05
wybory parlamentarne

Publicyści o wyborach parlamentarnych. Wojciech Biedroń: to będzie bitwa o wszystko

- Pod względem politycznym to będzie bitwa o wszystko, brak możliwości stworzenia większościowego rządu przez PiS oznaczałby koniec pewnego etapu tej partii. Jeśli natomiast tych wyborów nie wygra opozycja, to dojdzie tam do potężnych roszad i będzie to na pewno koniec Donalda Tuska jako ważnego czynnika polskiej polityki opozycyjnej - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Biedroń (wPolityce.pl). W debacie wzięli również udział Marek Wróbel (Fundacja Republikańska) i Michał Piękoś ("Dziennik Trybuna").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Drohomirecka POLSKA reparacje wojenne społeczeństwo wybory parlamentarne Stanisław Janecki

Kiedy opozycja przedstawi program? Grzegorz Schetyna o wyborczych planach KO

– Nadchodzące wybory muszą polegać na zasadzie "wszystkie ręce na pokład". Postaramy się zbudować taki program, który będzie zaakceptowany przez wszystkie partie demokratycznej opozycji – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Grzegorz Schetyna. Jak przekazał, ogłoszenia programu przez KO możemy się spodziewać na przełomie tego i przyszłego roku. 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Schetyna Trójka POLSKA polityka wybory parlamentarne koalicja obywatelska Platforma Obywatelska

Tomasz Truskawa: opozycja bardzo skutecznie toczy wojnę między sobą

- Opozycja bardzo skutecznie toczy wojnę między sobą, ponieważ ostatnie wydarzenia, chociażby w trakcie Campusu w Olsztynie, świadczą bardzo wyraźnie o tym, że Platforma poszła jednak na ostry kurs konfrontacyjny z Lewicą - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość opozycja wybory wybory parlamentarne społeczeństwo

Liderzy opozycji na Campus Polska Przyszłości. Kosiniak-Kamysz: będę opowiadał o planie PSL dla Polski

- Dla mnie to będzie już drugi pobyt na Campusie. Przyjmuję zaproszenia z różnych stron, ponieważ jestem politykiem dialogu - powiedział w Polskim Radiu 24 Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, podczas Campusu Polska Przyszłości będzie opowiadał o programie PSL i planie dla Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Władysław Kosiniak-Kamysz wybory parlamentarne Odra

SONDAŻ Duża przewaga Zjednoczonej Prawicy nad KO. Sprawdź najnowszy sondaż

Według sondażu Estymatora dla DoRzeczy.pl na Prawo i Sprawiedliwość oraz Zjednoczoną Prawicę głosowałoby 36,8 proc. badanych zdecydowanych pójść na wybory, na Koalicję Obywatelską - 26,8 proc., na Lewicę 11 proc., z kolei na Polskę 2050 - 9,7 proc., na Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicję Polską - 7,2 proc. i na Konfederację 6,6 proc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sondaż partie polityczne polityka Sejm wybory wybory parlamentarne społeczeństwo

Dopłaty do węgla. Nowogórska: wszyscy musimy podnieść rękę za tym rozwiązaniem

- Musimy pomóc przetrwać obywatelom ten nadchodzący, trudny czas jesieni i zimy. To sytuacja w której wszyscy musimy podnieść rękę za tym rozwiązaniem - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 poseł PSL Urszula Nowogórska, odnosząc się do proponowanej przez rząd ustawy o dodatku węglowym. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Adrian Klarenbach PSL wybory parlamentarne węgiel energetyka GOSPODARKA

Premier Morawiecki: obiecuję, że rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie rozwiązywał problemy

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z mieszkańcami powiatu działdowskiego. Jak podkreślił, żyjemy w trudnej epoce, w czasie pełnym problemów "wtedy część osób chowa głowę w piasek, ale są tacy, którzy robią wszystko, aby ulżyć ludziom. I obiecuję, że rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie rozwiązywał problemy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki premier PiS wybory parlamentarne

PR24 Opozycja atakuje prezesa NBP. Publicysta: Donald Tusk świadomie uderza w tę stronę

W toczącej się prekampanii wyborczej w narracji Donalda Tuska jako uosobienie zła prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego zastąpił prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Tę zamianę skomentowali na Polskiego Radia 24 Dariusz Grzędziński z portalu wprost.pl, szef Klubu "Gazety Polskiej" Adam Borowski oraz Piotr Grzybowski z katolickiego tygodnika "Niedziela".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Adam Glapiński NBP Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Donald Tusk wybory parlamentarne

"Należy zacząć się martwić". Rzecznik PiS reaguje na propozycję Tuska dot. pracy przez 4 dni w tygodniu

- Jeżeli Donald Tusk mówi o pracy przez 4 dni w tygodniu, to należy zacząć się martwić, że Platforma po wygranych wyborach przywróci obowiązkowe pracujące soboty - powiedział rzecznik PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do wypowiedzi szefa PO o propozycji skrócenia czasu pracy.
Zobacz więcej na temat:  kampania wyborcza wybory parlamentarne POLSKA PiS PO Radosław Fogiel polityka Donald Tusk praca

SONDAŻ Obóz rządzący na prowadzeniu, opozycja daleko w tyle. Znamy nowy sondaż

Gdyby wybory odbyły się na przełomie czerwca i lipca, Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby poparcie 33 proc. (o 1 pkt proc. więcej niż w czerwcu), Koalicja Obywatelska - 18 proc. (wzrost o 1 pkt proc.), Polska 2050 - 8 proc. (spadek o 4 pkt proc.), Konfederacja - 6 proc., a Lewica - 5 proc. - wynika z sondażu CBOS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka sondaż społeczeństwo Prawo i Sprawiedliwość wybory w Polsce wybory parlamentarne