Polskie Radio
Section05

żywność

Polacy coraz częściej korzystają z wielkanocnego cateringu

Dynamicznie rośnie rynek cateringu świątecznego. Z pomocy profesjonalnych kucharzy korzystają przede wszystkim firmy, ale coraz chętniej także osoby prywatne, którym brakuje czasu lub chęci, by przygotować własne potrawy na wielkanocny stół. Polacy wolny czas wolą spędzać z rodziną niż w kuchni. Popularnością cieszą się potrawy tradycyjne, choć przygotowane w nieco bardziej innowacyjny sposób.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc święta

Nie marnuj jedzenia! Podziel się z potrzebującymi

- Jeżeli mamy za dużo jedzenia na stole, jeśli nie chce nam się go jeść, nie możemy go zamrozić, ani dać naszej rodzinie na wynos to możemy z nim zrobić coś innego. Możemy się nim podzielić z tymi, którzy również w święta są głodni - przypomina Maria Skołożyńska, organizatorka akcji "Podziel się posiłkiem z bezdomnym".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski bezdomność jedzenie Wielkanoc pomoc STYL ŻYCIA

Producenci żywności inwestują w oszczędzanie wody i energii

Ochrona środowiska i zrównoważona produkcja zyskują na znaczeniu w strategiach producentów żywności. Firmy wybierają surowce z certyfikowanych upraw i zwracają uwagę na sam proces produkcji – zużycie wody, segregowanie odpadów czy emisję dwutlenku węgla. W Grupie Ferrero od 2009 roku udało się obniżyć emisję dwutlenku węgla o 30 proc., a wykorzystanie wody ograniczono o 25 proc. Takie działania to nie jest już wyłącznie zagadnienie wizerunkowe – podkreśla Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności.
Zobacz więcej na temat:  ekologia produkcja energia elektryczna