Loty krajowe. Dokąd latamy najchętniej?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2023 15:00
Kraków, Gdańsk, Szczecin, Warszawa to najpopularniejsze krajowe kierunki lotów. Sprawdzamy, czy krajowe podróże lotnicze to dobra alternatywa dla pociągów czy własnego auta. 
Najczęściej wybierane w tym roku loty krajowe to te łączące Gdańsk i Kraków.
Najczęściej wybierane w tym roku loty krajowe to te łączące Gdańsk i Kraków.Foto: Tupungato/Shutterstock
  • Coraz chętniej wybieramy lot krajowy zamiast połączenia kolejowego czy podróży autem. 
  • Najchętniej latamy do Warszawy, Gdańska, Krakowa i Szczecina. 
  • Bilety na lot krajowy są często tańsze, lub niewiele droższe, niż bilety kolejowe na tej samej trasie. 
  • Pasażer lotu krajowego przechodzi przez bramki kontroli bezpieczeństwa tak samo jak podróżnicy zagraniczni. 

Transport lotniczy w naszym kraju prężnie się rozwija. My sami też coraz bardziej doceniamy wygodę tej formy podróży. Okazuje się, że najczęściej wybierane w tym roku loty to te łączące Gdańsk i Kraków.

Deniz Rymkiewicz, zawodowo związany z platformą podróży eSky, zdradza, że sam chętnie korzysta z krajowych lotów. Raz w miesiącu leci na Śląsk, ale chętnie wybiera też lot z Warszawy do Szczecina, gdzie mieszka jego rodzina. - Podróż pociągiem z Warszawy do Szczecina trwa 6 godzin, a trzeba brać pod uwagę, że mogą się zdarzyć opóźnienia, szczególnie zimą. 6 godzin zajmie nam też pokonanie tej trasy autem. Samolot leci zaś 50 minut - opowiada ekspert. - Oczywiście do lotu trzeba doliczyć czas dojazdu na lotnisko, kontrolę bezpieczeństwa, czy dojazd z samolotu do miejsca docelowego. Myślę, że zamkniemy się wtedy w 2,5 godzinie. To dużo krócej niż innymi środkami transportu - dodaje. 

Czytaj także:

Tanie loty krajowe

Lotnicze podróże po kraju są tańsze niż nam się wydaje. Jeśli porównamy je z cenami biletów kolejowych, to okazuje się, że bywa niewiele drożej, a zdarza się, że bilet na samolot jest tańszy niż bilet na pociąg na tej samej trasie. 

- Bilet na samolot na trasie Warszawa - Gdańsk, Gdańsk - Warszawa - w dwie strony kosztuje 250-260 zł. Za bilet na najszybszy pociąg na tej trasie zapłacimy 160 zł w jedną stronę - zdradza Deniz Rymkiewicz. - Lot Szczecin - Warszawa, Warszawa - Szczecin kosztuje 300-310 zł, zaś pociąg w jedną stronę 100-120 zł. W tej sytuacji musimy nieco dopłacić, ale oszczędzamy czas. 

Najpopularniejsze trasy lotów w Polsce

Najpopularniejsze trasy krajowych lotów w Polsce to:

  • Kraków - Gdańsk, Gdańsk - Kraków
  • Warszawa - Szczecin, Szczecin - Warszawa
  • Kraków - Wrocław, Wrocław - Kraków

- W tym zestawieniu niezwykle ciekawa jest ta ostatnia trasa, dość krótkie połączenie. Możemy przypuszczać, że jego popularność wynika z tego, że połącznie kolejowe na tym odcinku przez wiele lat było utrudnione, trwały remonty. Pasażerowie zdecydowali się na podróże samolotem by tych utrudnień uniknąć - ocenia gość Czwórki. 


Posłuchaj
19:42 czwórka czwórka do piątej 24.11.2023 15.15.mp3 O lotach krajowych opowiada Deniz Rymkiewicz (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Najdłuższą trasą w lotach krajowych jest Rzeszów - Szczecin. Lot trwa godzinę i 25 minut. Nie jest to jednak najdroższe połączenie w kraju - cena w dwie strony to 400-500 zł. Najdroższą jest trasa Wrocław Rzeszów, Rzeszów - Wrocław za około 700 zł, najtańsza Wrocław - Olsztyn, Olsztyn - Wrocław nawet za 130 zł. 

- Tu nie ma korelacji między długością trasy lotu a ceną. Loty krajowe są po to, by nasze narodowe linie lotnicze mogły dowozić pasażerów z lotnisk regionalnych do Warszawy, która jest naszym hubem, by wysyłać podróżników w świat - tłumaczy Deniz Rymkiewicz. - Strategia podejmowana przez linie lotnicze jest taka: gdy samolot jest wypełniony jedynie w połowie to trzeba obniżyć cenę biletów. By lot się opłacał, był rentowny należy samolot zapełnić pasażerami. Nie opłaca się, by samolot woził powietrze. 

Jak wygląda lot krajowy? Czy obowiązuje odprawa?

Ruszając na lotnisko w celu odbycia podróży krajowej spotkamy się z podróżnikami z całego świata, wyjeżdżającymi w przeróżnych kierunkach. - Kiedyś było to rozdzielone, teraz wszyscy ruszamy do tych samych bramek bezpieczeństwa - opisuje specjalista. - Po przejściu przez bramki ruszamy do wejścia na pokład. Samoloty na lotach krajowych są nieco mniejsze, więc idzie to dość szybko. 

Sprawdź także:

Krajowa podróż to świetny czas na odsłuchanie Czwórkowego podcastu, czy małą przekąskę, którą serwują same linie lotnicze. Na lot krajowy możemy zabrać ze sobą bagaż podręczny, lub wykupić bagaż rejestrowany nawet na dwie walizki. 

Ciekawostka jest, że z lotów krajowych korzystają nie tylko biznesmeni, a 1/3 pasażerów to ludzie poniżej 30 roku życia. Nie wykluczone, że lecą na uczelnię, na rozmowę o pracę czy krajowy city break

Jak kupować bilety na loty krajowe?

W przypadku lotów krajowych obowiązują nieco inne zasady niż przy lotach zagranicznych. - Nie ma sensu kupować biletów na daty przyszłoroczne. Najtańsze są oferty last minutes, z tygodniowym wyprzedzeniem - podpowiada gość Marty Hoppe. - Teraz zbliża się okres świąteczny, o krajowych biletach lotniczych na czas grudniowej przerwy warto pomyśleć już w tym tygodniu - poleca. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Deniz Rymkiewicz

Data emisji: 24.11.2023

Godzina emisji: 14.15

pj

Czytaj także

Zagraniczne podróże ze zwierzętami - o czym pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 05:00
Wakacyjne wyjazdy i urlop w towarzystwie zwierząt domowych to także obowiązki dla ich właścicieli. O czym pamiętać, aby podróżować bezpiecznie i zgodnie z prawem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróże poza sezonem. Rusz tam, gdzie ciepło

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 10:01
Listopadowa aura sprawia, że niektórzy z nas już tęsknią do ciepła i promieni słonecznych. Natalia Gorzelana udowadnia, że nic nie stoi na przeszkodzie by takie warunki sobie zapewnić - wystarczy ruszyć w podróż.
rozwiń zwiń