Stopem przez Europę!

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2012 19:30
Żeby w pełni cieszyć się wakacjami, zanim wyruszymy na podbój Europy warto zadbać o kilka istotnych szczegółów. Gdzie spać, jak się ubezpieczyć i dlaczego warto podróżować autostopem - dowiesz się słuchając "Śniadania europejskiego".
Audio
  • Jak działa karta EKUZ i dlaczego warto podróżować autostopem dowiesz się słuchając nagrania z audycji

Jest bezpłatna, przysługuje każdemu ubezpieczonemu w NFZ i przydaje się, kiedy nagle zachorujemy. - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który potwierdza nasze prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii - wyjaśnia Zbigniew Gniatkowski, przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce
Karta najczęściej wydawana jest tego samego dnia. Jedynie w przypadku braku potwierdzenia regularnego opłacania składek zdrowotnych, fundusz ma 7 dni na rozpatrzenie wniosku.  - Warto też pamiętać, że taka karta ma krótki okres ważności - ostrzega gość "Śniadania europejskiego". I tłumaczy: - Najczęściej wydawana jest na czas naszego pobytu za granicą.
Kiedy EKUZ wyląduje w naszym portfelu możemy ruszać w drogę. Oczywiście autostopem.
 - W Hiszpanii "łapanie okazji" jest mniej popularne niż na przykład we Francji - opowiada  Marysia Brzezińska z miesięcznika "Podróże". - Ale najgorzej pod tym względem podróżowało mi się po Skandynawii. Czasami czekałam nawet pół dnia.
Więcej o autostopie, swobodnym przemierzaniu świata i spontanicznych noclegach dowiesz się słuchając całej rozmowy Kasi Kornet i Michała Żakowskiego z zaproszonymi gośćmi.

Zapraszamy do wysłuchania "Śniadania Europejskiego".

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polsce bez euro grozi zejście na boczny tor UE

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 12:09
Dopóki Polska nie przyjmie euro, może być eliminowana z grupy państw podejmujących kluczowe decyzje dla całej europejskiej gospodarki - uważają ekonomiści, którzy wzięli udział we wtorkowej debacie zorganizowanej przez portal europarlament.pap.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska gwiazdą Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2012 17:30
Ponoć kraje Wspólnoty patrzą na nas z zazdrością. Czy to prawda, a jeśli tak, to dlaczego tak się dzieje? Na te pytania odpowiedzieli goście Czwórkowego "Śniadania Europejskiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawa konsumenta w UE

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2012 18:00
Wylot samolotu opóźnił się o 3 godziny. Biuro, w którym kupiliśmy wycieczkę, zbankrutowało. Towar, który zamówiliśmy przez internet, okazał się wadliwy...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwórka w Portugalii, czyli dorsz na 365 sposobów

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2012 20:00
"Saudade i hygge" - "Czas na spotkania”, "Czas na tworzenie”, "Czas wolny”, "Czas na odrodzenie” - to cztery hasła, na których zbudowany jest program Europejskiej Stolicy Kultury. W tym roku - obok słoweńskiej Ljubljany - jest nią portugalskie miasto Guimarães.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia Europejska zaczyna żyć ekologicznie?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 10:00
W audycji rozmawialiśmy m.in. o "eksperimental garden” – ogrodach zakładanych w europejskich miastach. Pomysł opiera się na własnej produkcji (w ogródkach) i sąsiedzkiej wymianie żywności.
rozwiń zwiń