Wydałam książkę, bo nie chciałam być petentem

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 14:00
Joanna Szczepkowska polecała w Czwórce swoją książkę "Bardzo krótka podróż i inne scenariusze filmowe". Elektroniczna wersja publikacji to pierwszy na świecie e-book, który można oglądać jak prawdziwy kinowy obraz...

Zgodnie z sugestią słynnej aktorki i pisarki wydawca wyprodukował i dołączył do e-booka krótkie filmy, ilustrujące fragmenty tytułowego scenariusza. - To skromne, ale barwne obrazy. Rodzaj zachęty oraz ilustracji na temat tego jak mógłby wyglądać film - wyjaśnia aktorka i pisarka. - Tworzenie scenariusza różni się od pisania powieści rolą wyobraźni przestrzennej. Dialog staje się tu mniej istotny, a ważne okazują się paradoksalnie pauzy pomiędzy kwestiami.

A skąd w ogóle wziął się pomysł opublikowania scenariuszy filmowych? Otóż napisanie tych tekstów zlecali Joannie Szczepkowskiej producenci filmowi, którzy wyrazili entuzjazm dla jej talentu, a potem przestać odbierać telefony... Zadziwiona takim stanem rzeczy autorka postanowiła więc pokazać światu swoje prace, po cichu licząc, że kiedyś zostaną one zekranizowane.

Chwytając za pióro, Szczepkowska kierowała się chęcią stworzenia solidnych literacko scenariuszy, ale także dobrych ról dla aktorek w pewnym wieku, które polskie kino zdaje się ostatnio marginalizować. Powstał więc między innymi cykl trzech (a w założeniu kilkunastu) scenariuszy pod wspólnym tytułem "Drugie żony", które opisują przypadkowe spotkania różnych życiowych partnerek tego samego mężczyzny.

- Te teksty przeleżały kilka ładnych lat w komputerze - wyznaje Kubie Kukli Joanna Szczepkowska. - Ostatnio robiłam porządek na twardym dysku, natrafiłam na nie i byłam naprawdę pozytywnie zaskoczona ich poziomem. Te opowieści wciągnęły mnie, jakbym nigdy wcześniej ich nie czytała...

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy autorki ""Bardzo krótkiej podróży i innych scenariuszy filmowych".

Słynna aktorka i pisarka

Czytaj także

Joanna Szczepkowska: mam ADHD a razem z nim wielką wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 13:38
Aktorka postanowiła wziąć na warsztat zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Sztuka "ADHD i inne cudowne zjawiska. Wykład nieprzewidywalny" jest jej autorskim projektem, który ma na celu zbadanie problemu deficytu uwagi u dorosłych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanie pokochali e-książki

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 11:11
Random House, największy wydawca w USA, poinformował, że 20 proc. całej sprzedaży w pierwszej połowie tego roku stanowiły książki elektroniczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Szczepkowska: Moje życie było przeciętne do bólu

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 10:56
Popularna aktorka wspominała w Dwójce swój dom rodzinny, opowiadała o teatrze telewizji, swoich aktorskich mistrzach oraz o nieobecności w mediach, która może być czasem znacząca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowość dla fanów Harry'ego Pottera: e-booki

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 06:53
Seria powieści o Harrym Potterze ukazała się po raz pierwszy w sprzedaży w postaci elektronicznych e-booków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-książki coraz popularniejsze

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 07:40
Za 4 lata elektroniczne wydania będą stanowiły już 1/5 całej sprzedaży książek na świecie. Gigantyczne wzrosty będziemy obserwować też w Polsce
rozwiń zwiń