Współczesny terroryzm. Jak się przed nim chronić?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 17:30
Od wielu lat powtarzające się ataki terrorystyczne wzbudzają niepokój na świecie. Kolejne zamachy wywołują narastające uczucie zagrożenia. W Manchesterze 22 maja 2017 roku ich celem stali się młodzi ludzie, bawiący się na koncercie gwiazdy pop. Jak zachowywać się w trakcie ataku oraz dlaczego Europa jest tak częstym celem działań terrorystów?
Audio
  • Czym motywowany jest współczesny terroryzm? (Czat Czwórki/Czwórka)
Gateshead, Wielka Brytania. Kwiaty pod pomnikiem Anioła Północy pamięci ofiar, które zginęły w zamachu terrorystycznym w Manchesterze w maju 2017 roku
Gateshead, Wielka Brytania. Kwiaty pod pomnikiem Anioła Północy pamięci ofiar, które zginęły w zamachu terrorystycznym w Manchesterze w maju 2017 rokuFoto: DavidGraham86/Shutterstock.com

Katarzyna Maniszewska Nie zmieniajmy naszych zachowań, jednak miejmy świadomość tego, że jeśli widzimy coś niepokojącego, to trzeba to sygnalizować. Terroryści chcą wzbudzić strach i destabilizować społeczeństwa

- Terrorystom zależy na nagłośnieniu swoich działań i umiędzynarodowieniu konfliktu. Chodzi przede wszystkim o to, żeby Europa była przestraszona - tłumaczy dr Katarzyna Maniszewska, ekspertka ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas. - Paradygmat działań terrorystycznych zmienił się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Terroryzm to nie jest nowe zjawisko. Obecnie motywuje go głównie islamski fundamentalizm, a Zachód postrzegany jest jako główny wróg - dodaje zaproszona ekspertka.

Natomiast Andrzej Mroczek, ekspert ds. terroryzmu z Uniwersytetu SWPS i City Service, wyjaśnia, jak zachowywać się, gdy staniemy się ofiarami terrorystycznego ataku. - Nie ma jednolitych wskazówek. Trzeba pamiętać, że każda sytuacja jest inna. Inaczej należy zachowywać się w przypadku bomby, inaczej podczas strzelaniny, a jeszcze inaczej, gdy staniemy się zakładnikami - mówi. - W tym ostatnim przypadku najgorsze jest pierwszych osiem do dwunastu minut. Wtedy sprawcy działają pod wpływem bardzo silnych emocji - podkreśla. 

Andrzej Mroczek W przypadku ataków terrorystycznych panika i chaos są nieuniknione. Możemy je jedynie minimalizować

W "Czacie Czwórki" Katarzyna Kornet rozmawia też ze swoimi gośćmi, dlaczego ważne jest, abyśmy nie poddawali się fali strachu powodowanego przez zamachy, co należy zmienić w naszej edukacji, abyśmy byli do nich lepiej przygotowani oraz co zrobić, gdy czujemy, że obok nas dzieje się coś podejrzanego. Dodatkowo w Czwórce, nasza reporterka Weronika Puszkar pyta rzecznika Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisława Żaryna, jakie jest prawdopodobieństwo ataku terrorystycznego w Polsce.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: dr Katarzyna Maniszewska (ekspertka ds. bezpieczeństwa, Collegium Civitas), Andrzej Mroczek (ekspert ds. terroryzmu,  Uniwersytet SWPS i City Service)

Data emisji: 31.05.2017

Godzina emisji: 15.07

jsz/mc

Czytaj także

Europejski Tydzień Młodzieży w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 17:51
9 maja 2017 roku, w Dniu Europy, Czwórka zaprosiła Was na obchody Europejskiego Tygodnia Młodzieży, przebiegające pod hasłem "Twórz, działaj, włącz się". Program tego dnia to warsztaty, debata i koncert zespołu Lilly Hates Roses w ogrodzie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyskutujemy: co dziś znaczy być dobrym rodzicem?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 14:59
W piątek, 26 maja, w Czwórce zaprosiliśmy do dyskusji na temat współczesnego rodzicielstwa. Z grupą ekspertów zastanawialiśmy się, m.in, jaka jest dziś w rodzinie rola matki, a jaka ojca.
rozwiń zwiń