X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Podziel się posiłkiem - nie wyrzucaj

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 16:57
Nawet 4 mln Polaków codziennie wyrzuca jedzenie do śmieci. W sumie rocznie na polskie śmietniki trafia ponad 9 mln ton żywności. Jak tego uniknąć? Eskperci doradzają coraz bardziej popularny foodsharing.
Audio
  • Foodsharing - alternatywa dla marnowania żywności w naszych domach (Czawt Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ SpeedKingz

kryzys smutek załamanie kobieta FREE 1200_660.jpg
Czy kryzys może mieć dobre strony?

Czym jest foodsharing? Najogólniej określenie oznacza dzielenie się jedzeniem. W Polsce istnieje już kilka takich punktów, w których można zostawić produkty, których nie jesteśmy w stanie zjeść. Gdzie się znajdują i co możemy zanieść do takiego miejsca?

Kluczem jest zmiana sposobu myślenia o jedzeniu. Niepotrzebne kromki chleba nabierają wartości, kiedy uzmysłowimy sobie, że jest ktoś, kto naprawdę ich potrzebuje Maria Kowalewska

- Sernik, faszerowane jajka, wędliny, sałatka ze świąt - to wszystko można złożyć w tzw. "Jadłodzielni" - przekonywała Karolina Hansen z Foodsharing Warszawa. Przedstawicielka Jadłodajni namawiała do podpisywania produktów i zamieszkaniu dat ważności na ich opakowaniach. - Ważna jest informacja o tym, kiedy produkt został otwarty. Możemy wtedy sami oszacować, jak długo będzie dobry do spożycia - wyjaśniała.

W Polsce przyjęty jest zwyczaj wyrażania miłości poprzez jedzenie, tradycją jest spędzanie wspólnego czasu przy stole Maria Skołożyńska

Ile jedzenia wyrzucamy codziennie? Gdzie możemy składować produkty, których nie jesteśmy w stanie zjeść? Jak walczyć ze złymi nawykami? M.in. o to zapytaliśmy Marię Kowalewską z Banków Żywności, oraz Marię Skołożyńską z "Podziel się jedzeniem z bezdomnymi". Zapraszamy do wysłuchania dyskusji w Czwórce.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Karolina Hansen (Foodsharing Warszawa), Maria Kowalewska (Banki Żywności), Maria Skołożyńska ("Podziel się jedzeniem z bezdomnymi")

Materiał: Anna Depczyńska

Data emisji: 3.04.2018

Godzina emisji: 15.08

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Starcie ze smakiem: jedzenie może być patriotyczne?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 17:30
Ostatnio zwiększyło się zainteresowanie polskich konsumentów lokalnymi produktami spożywczymi. Jednocześnie w jadłospisie Polaków dominuje kuchnia włoska, francuska i japońska. A jaka jest nowoczesna kuchnia polska? I czym się przejawia kulinarny patriotyzm? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potrawy z łąki i lasu. Jak przyrządzać rośliny?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 18:58
- Ja bez problemu mogę znaleźć kilkadziesiąt gatunków roślin jadalnych niedaleko mojego domu, a mieszkam w centrum Warszawy - przekonuje gospodarza "Czatu Czwórki" Piotra Firana Karol Szurdak, botanik, biolog i technik farmacji.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Żywności. Czy grozi nam klęska głodu?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 18:20
- Głód najbardziej dotyka dzieci, czyli osoby z najmniejszą odpornością - mówi Monika Kacprzak. - Jego najczęstszą przyczyną są konflikty zbrojne, podczas których dostęp do ludności poszkodowanej jest ograniczony. Poza tym susze, powodzie, anomalie i zmiany klimatyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Superfoods - superbohaterowie wśród posiłków

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 18:25
Najmodniejszym jedzeniem promowanym w ogólnoświatowych mediach są tzw. "superfoods", które nie dość, że dobrze smakują, to zawierają najcenniejsze składniki i minerały pomagające utrzymać nas w dobrym zdrowiu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedzenie bio i eko – przepis na zdrowie czy chwyt marketingowy?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 13:25
Według badań Polacy są gotowi płacić więcej za żywność dobrej jakości. Przeszukujemy internet w celu ustalenia źródeł pochodzenia naszych produktów i częściej niż wielu innych Europejczyków czytamy informacje zawarte na etykietach.
rozwiń zwiń