Podziel się posiłkiem - nie wyrzucaj

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 16:57
Nawet 4 mln Polaków codziennie wyrzuca jedzenie do śmieci. W sumie rocznie na polskie śmietniki trafia ponad 9 mln ton żywności. Jak tego uniknąć? Eskperci doradzają coraz bardziej popularny foodsharing.
Audio
  • Foodsharing - alternatywa dla marnowania żywności w naszych domach (Czawt Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ SpeedKingz

kryzys smutek załamanie kobieta FREE 1200_660.jpg
Czy kryzys może mieć dobre strony?

Czym jest foodsharing? Najogólniej określenie oznacza dzielenie się jedzeniem. W Polsce istnieje już kilka takich punktów, w których można zostawić produkty, których nie jesteśmy w stanie zjeść. Gdzie się znajdują i co możemy zanieść do takiego miejsca?

Kluczem jest zmiana sposobu myślenia o jedzeniu. Niepotrzebne kromki chleba nabierają wartości, kiedy uzmysłowimy sobie, że jest ktoś, kto naprawdę ich potrzebuje Maria Kowalewska

- Sernik, faszerowane jajka, wędliny, sałatka ze świąt - to wszystko można złożyć w tzw. "Jadłodzielni" - przekonywała Karolina Hansen z Foodsharing Warszawa. Przedstawicielka Jadłodajni namawiała do podpisywania produktów i zamieszkaniu dat ważności na ich opakowaniach. - Ważna jest informacja o tym, kiedy produkt został otwarty. Możemy wtedy sami oszacować, jak długo będzie dobry do spożycia - wyjaśniała.

W Polsce przyjęty jest zwyczaj wyrażania miłości poprzez jedzenie, tradycją jest spędzanie wspólnego czasu przy stole Maria Skołożyńska

Ile jedzenia wyrzucamy codziennie? Gdzie możemy składować produkty, których nie jesteśmy w stanie zjeść? Jak walczyć ze złymi nawykami? M.in. o to zapytaliśmy Marię Kowalewską z Banków Żywności, oraz Marię Skołożyńską z "Podziel się jedzeniem z bezdomnymi". Zapraszamy do wysłuchania dyskusji w Czwórce.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Karolina Hansen (Foodsharing Warszawa), Maria Kowalewska (Banki Żywności), Maria Skołożyńska ("Podziel się jedzeniem z bezdomnymi")

Materiał: Anna Depczyńska

Data emisji: 3.04.2018

Godzina emisji: 15.08

ac/kd

Czytaj także

Starcie ze smakiem: jedzenie może być patriotyczne?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 17:30
Ostatnio zwiększyło się zainteresowanie polskich konsumentów lokalnymi produktami spożywczymi. Jednocześnie w jadłospisie Polaków dominuje kuchnia włoska, francuska i japońska. A jaka jest nowoczesna kuchnia polska? I czym się przejawia kulinarny patriotyzm? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potrawy z łąki i lasu. Jak przyrządzać rośliny?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 18:58
- Ja bez problemu mogę znaleźć kilkadziesiąt gatunków roślin jadalnych niedaleko mojego domu, a mieszkam w centrum Warszawy - przekonuje gospodarza "Czatu Czwórki" Piotra Firana Karol Szurdak, botanik, biolog i technik farmacji.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Żywności. Czy grozi nam klęska głodu?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 18:20
- Głód najbardziej dotyka dzieci, czyli osoby z najmniejszą odpornością - mówi Monika Kacprzak. - Jego najczęstszą przyczyną są konflikty zbrojne, podczas których dostęp do ludności poszkodowanej jest ograniczony. Poza tym susze, powodzie, anomalie i zmiany klimatyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Superfoods - superbohaterowie wśród posiłków

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 18:25
Najmodniejszym jedzeniem promowanym w ogólnoświatowych mediach są tzw. "superfoods", które nie dość, że dobrze smakują, to zawierają najcenniejsze składniki i minerały pomagające utrzymać nas w dobrym zdrowiu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedzenie bio i eko – przepis na zdrowie czy chwyt marketingowy?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 13:25
Według badań Polacy są gotowi płacić więcej za żywność dobrej jakości. Przeszukujemy internet w celu ustalenia źródeł pochodzenia naszych produktów i częściej niż wielu innych Europejczyków czytamy informacje zawarte na etykietach.
rozwiń zwiń