Czy walka ze smogiem przynosi efekty?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 18:09
Kolejny sezon grzewczy można uznać za otwarty, a to oznacza, że znów w wielu miastach będzie trudno oddychać. Smog już wisi w powietrzu - mieszkańcy Małopolski, Podkarpacia i Śląska muszą śledzić wskazania stopnia zanieczyszczenia powietrza. 
Audio
Smog w Warszawie
Smog w WarszawieFoto: Shutterstock.com

Coraz częściej zdarza się bowiem, że musimy ograniczyć aktywność fizyczną, bo może być ona niebezpieczna dla zdrowia. - O realizację założeń programu "Czyste powietrze" zapytaliśmy Narodowy Fundusz Zdrowia. W pierwszym roku (od września 2018 do września 2019) zrealizowano niecałe 7 procent założonego planu – mówił Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

- Przyczyn jest kilka. Jedną z nich jest to, że składanie wniosków jest skomplikowane. W najgorszym przypadku wraz z załącznikami podanie może wynosić nawet kilkadziesiąt stron papieru, które należy wypełnić i złożyć w urzędzie. Nie wszystkie można wypełnić drogą internetową, co oznacza, żeby złożyć wniosek trzeba odwiedzić placówkę, a tych w całej Polsce jest zaledwie 16 – wyliczał ekspert. - Program powinien zostać jak najszybciej naprawiony, a możliwość aplikowania – przeniesiona do gmin, których w Polsce jest ponad 3000 – radził.

Czy obywatel może w jakiś sposób obronić się przed zanieczyszczonym powietrzem? – Pojawia się coraz więcej pozwów składanych w postępowaniach cywilnych – mówiła mecenas Agata Jaczyńska z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy. – Zarówno na poziomie samorządów, jak i rządu są podejmowane określone działania, ale są one niewystarczające. Potwierdza to wyrok Trybunału Sprawiedliwości z lutego 2019 roku, który stwierdza, że Polska nie spełnia dyrektywy dotyczącej jakości ochrony powietrza w Europie – mówiła.

Czy programy dopłat do wymiany pieców, docieplania budynków i wymiany okien, zdają egzamin? W jaki sposób zanieczyszczenie środowiska wpływa na nasze zdrowie? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania, w którym doktor Piotr Dąbrowiecki w rozmowie z reporterką Czwórki Anną Depczyńską opowiadał o wpływie smogu na nasze zdrowie.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: mecenas Agata Jaczyńska (kancelaria prawna Chałas i Wspólnicy), Piotr Siergiej (Polski Alarm Smogowy)

Data emisji: 29.10.2019

Godzina emisji: 15.09

ac/kw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od odpadu do surowca. Rewolucja śmieciowa jest nieunikniona

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 21:11
- W światowej gospodarce zaczyna brakować łatwo dostępnych surowców, więc albo możemy nadal wywalać wszystko, a produkty będą coraz droższe, albo wykorzystywać wtórnie odpady - mówi Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy grozi nam katastrofa ekologiczna na Bałtyku?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 19:36
- Na dnie Zatoki Gdańskiej od 1945 roku spoczywa tankowiec Franken, a w nim 1,5 miliona litrów paliwa. Okręt zaczyna rdzewieć, istnieje realne zagrożenie, że przełamie się pod własnym ciężarem, a wówczas dojść może do niekontrolowanego wycieku paliwa i ekologicznej katastrofy - tłumaczy Olga Sarna z fundacji Mare. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

COP24. Szczyt klimatyczny, a co po szczycie?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 18:00
Od 2 do 14 grudnia 30 tysięcy gości z całego świata przyjedzie na 24. COP (Conference of the Parties) do Katowic. - Podstawą dla ochrony klimatu jest redukcja emisji gazów cieplanianych. Na tym, według mnie, powinna być skupiona debata na szczycie - mówi dr hab. Zbigniew Karaczun, prof. SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Temat rzeka. Skąd bierze się woda, którą pijemy?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 19:01
Na świecie woda słodka stanowi zaledwie 2,5 proc. zasobów wodnych Ziemi, z czego tylko 1 proc. nadaje się do picia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Recykling i Upcykling. Gadżety z odzysku

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 22:00
Wokół nas jest mnóstwo rzeczy, którym można dać drugie życie. Nie muszą wcale lądować w koszu, zastępowane wciąż nowymi przedmiotami.
rozwiń zwiń