Anna Rożalska: stałam się croissantową snobką

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 20:01
Anna Rożalska od lat pasjonuje się cukiernictwem. Jest autorką Cukierniczej Montażowni, która serwuje zaplatańce, danisze i słodkie rożaliki. Skąd bierze pomysły na takie wypiekowe montaże i jakie są obecnie cukiernicze trendy?
Audio
  • Zaplatańce, danisze, rożaliki. Anna Rożalska o wypiekach, którym trudno się oprzeć (Czat Czwórki)
Croissanty
CroissantyFoto: pixabay.com/Pexels

Świat oszalał na punkcie ciasta francuskiego. Można znaleźć na rynku bardzo dużo innowacji i zabawy formą Anna Rożalska

Jej miłość do pieczenia zaczęła się już w dzieciństwie. Pierwsze ciasta piekła z babcią, która, jak mówi, zaraziła ją pasją do karmienia ludzi. Kiedy dorosła postanowiła swoją pasję zamienić na pracę. Rzuciła pracę w biurze i otworzyła Montażownię Cukierniczą, w której niemal każdego dnia częstuje gości wypiekami własnej roboty. 

- Kiedy postanowiłam zmienić wszystko w swoim życiu i zostać cukiernikiem chciałam wypiekać babeczki, ciasta francuskie i torty. W międzyczasie trafiłam do pracy w hotelu, tam, w dziale piekarniczym zakochałam się w drożdżówkach. Wiedziałam, że z tej drogi nie ma odwrotu - opowiadała. 

Wypieki mają wyglądać ładnie, ale przede wszystkim mają smakować. Dla smaku odchodzę od glazur i lukru Anna Rożalska

Zakochała się w cukiernictwie francuskim i tamtejszych tradycji piekarniczych, z których czerpie garściami. Pomysły na nowe wypieki czerpie z inspiracji - miejsc, które odwiedza, ludzi, z którymi się spotyka i lokalnych tradycji kulinarnych. W ofercie Montażowni znajdziemy m.in. rogaliki (gość Czwórki zdradził, że ich przygotowanie zajmuje aż trzy dni), maślane croissanty i wszystkie odmiany francuskich drożdżówek. - To mój sposób na relaks i moja medytacja. Uwielbiam pracować z "żywym ciastem", którego uczę się codziennie. To praca, w której nigdy się nie nudzę - mówiła.

W jaki sposób opracowuje swoje przepisy? Kto pierwszy testuje jej przysmaki? Więcej na ten temat w rozmowie.

W audycji opowiedzieliśmy też o wypiekach wegańskich. W Warszawie znajdziemy już cukiernie, w których nie wykorzystuje się składników pochodzenia odzwierzęcego. O tym, czym zastępowane są takie składniki, jak jaja, mleko i miód rozmawialiśmy z Karolina Goerigh z warszawskiej cukierni Lokal Dela Krem. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Anna Rożalska (Montażownia Cukiernicza)

Data emisji: 15.01.2020

Godzina emisji: 16.08

ac

Czytaj także

Pieczemy pierniki!

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 17:58
To najwyższy czas, żeby pomyśleć o przygotowaniu ciasta na pierniki, które będziemy chcieli podać na święta. Który przepis jest najlepszy? Jak przechowywać wypieki, by pod koniec grudnia były nadal aromatyczne i smaczne? Od czego zacząć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kupujemy za dużo". Jak nie marnować żywności?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 14:31
W Polsce rocznie marnuje się ok. 9 mln ton żywności, a aż 42 proc. rodaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać produkty spożywcze. - Fala konsumpcji w naszym kraju jest ogromna, kupujemy za dużo - mówi Justyna Szczepanik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Jak temu zaradzić?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 14:24
Czy wizyty w sieciach fast food powinny zniknąć z harmonogramu wycieczek przedszkolnych i szkolnych? Takie jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muffiny - angielski przysmak, który pokochały miliony

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 19:41
To popularne ciastko pokochał cały świat. Najpierw podbiły serca w krajach anglosaskich, później sukesywnie zaczęły się pojawiać w kuchniach i kawiarniach na wszystkich kontycentach. Polubili je także Polacy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń