Rusz się. Zadbaj o formę w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 19:50
W związku z pracą zdalną i ograniczeniami wynikającymi z pandemii ruszamy się mniej. Trudniej też uprawiać regularne treningi, bo siłownie i baseny pozostają zamknięte. O ile udaje nam się zmienić nieco nawyki żywieniowe, to jednak o ruchu myślimy już rzadziej. Podpowiadamy, jak zmotywować się do codziennych ćwiczeń.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/DanielGonzalezPhoto

social media rozmowa skype 1200.jpg
Komunikacja w czasie pandemii. "To czas kreatywności"

Dla zrekompensowania naszemu organizmowi długich minut spędzonych przy biurku i przeciwdziałając rozwojowi chorób cywilizacyjnym, zalecana jest godzina intensywnego ruchu dziennie. W tym trudnym czasie możemy biegać, a nawet stworzyć małą siłownię w domu. 

Posłuchaj
14:02 Czwórka/ Czat Czwórki - Forma w czasie pandemii. 01.02.2021.mp3 W audycji podpowiadamy, jak zadbać o formę w czasie pandemii (Czat Czwórki/Czwórka)

Jak radzi trener przygotowania motorycznego Mateusz Majcherek, można do tego wykorzystać hantle i taśmy treningowe. - Taśmy zaczepiam od góry na drzwi. Drzwi zamykam i przy użyciu taśm mogę wykonywać przysiady, wykroki, różnego rodzaju przyciągania się do przodu, do tyłu - podpowiada. - Gdy nie mamy sprzętu, możemy wykorzystać pojedyncze butelki wody. Zamiast ławeczek możemy wykorzystać krzesła postawione obok siebie lub kanapę. Naprawdę używamy wszystkiego, co może imitować urządzenia na siłowni.


shutterstock bieganie zima 1200.jpg
Zimowe treningi na świeżym powietrzu. "Warto się zmotywować"

Czytaj także:

Jak mówi Kamil Kalka, trener kadry narodowej w biegach ultra, ważne jest, żeby nie pozostać samemu z brakiem motywacji. Wiele osób wspólnie spotyka się na ćwiczenia online. - O pewnej godzinie umawiają się, że robią sobie przerwy na aktywność fizyczną. Mam takich zawodników, którzy wspólnie ćwiczą przed kamerą w domu i mają wspólny cel - opowiada w audycji. - Robią sobie interwały czasowe i dzisiaj przez minutę robią 20 powtórzeń, ale za 30 dni chcą dojść do 40 powtórzeń. Fajnie to zaczęło działać i mam już grupę osób, które wspólnie ćwiczą.

Komunikatory pomagają w tworzeniu pozytywnej społeczności i wspólnym wspieraniu się. - To się sprawdza. Chwalmy się, pokazujmy, że ćwiczymy. To motywuje innych. Nakręcajmy się wspólnie, zbiorowa motywacja jest najlepsza - przekonuje gość Czwórki.

Czytaj także:

Podczas pandemii wiele osób zwróciło się również w kierunku ćwiczeń związanych z osiąganiem równowagi wewnętrznej, takich jak medytacja i joga. Jak mówi Anna Plucik-Mrożek - lekarka z Fundacji Exercise is Medicine, w tym czasie niezwykle ważny jest zdrowy i higieniczny tryb życia. - Zwrócenie uwagi na aktywność fizyczną, na odpowiednią dietę, na sen i na regenerację - to są bardzo ważne i proste rzeczy - tłumaczy w audycji. - Coraz większe jest zainteresowanie zdrowym stylem życia, bo to jest wszędzie podkreślane. Jak masz choroby przewlekłe i obniżoną odporność, to gorzej przechodzisz infekcję koronawirusa. 


*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar  

Goście: Anna Prusik-Mrożek (lekarka, Fundacja Exercise is Medicine), Kamil Kalka (trener kadry narodowej w biegach ultra, medalista mistrzostw świata w chodzie sportowym), Mateusz Majcherek (trener przygotowania motorycznego)

Data emisji: 01.02.2021

Godzina emisji: 15.13

aw

Czytaj także

Jak radzić sobie ze stresem w trudnych czasach?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 19:00
Obawa o zdrowie swoje i najbliższych, niepewność ekonomiczna, poczucie osamotnienia, brak perspektyw i zmiany - wszystkie te czynniki sprzyjają przewlekłemu stresowi, którego doświadczamy od kilku miesięcy. Sprawdzamy, gdzie i w czym szukać dla siebie wsparcia i jak przywołać pozytywne emocje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy grozi nam pandemia otyłości?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 21:41
Zmniejszona aktywność fizyczna, brak motywacji do ćwiczeń, spędzanie czasu w domu, zajadanie stresu, częste posiłki - wszystko to sprzyja nadmiarowym kilogramom. Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, sprzyja rozwojowi zaburzeń odżywiania - jedzeniu kompulsywnemu i nałogowemu. Czy po pandemii koronawirusa czeka nas pandemia otyłości? 
rozwiń zwiń