Nowe Technologie

Łódzkie: 3 tys. zł kary dla kierowcy, który próbował uniknąć opłaty e-TOLL

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2023 15:30
- Mandaty na łącznie 3 tys. zł oraz 3 punkty karne otrzymał kierowca, który próbował uniknąć opłaty e-TOLL jadąc odcinkiem płatnym autostrady A1 ze zmienioną tablicą rejestracyjną przyczepy. Kierowca nie posiadał też wymaganych uprawnień, za co stanie przed sądem.
System viaTOLL ma ograniczyć, a następnie wyeliminować uciążliwość przejazdu samochodów przez bramki na autostradach.
System viaTOLL ma ograniczyć, a następnie wyeliminować uciążliwość przejazdu samochodów przez bramki na autostradach.Foto: Hadrian/Shutterstock

Funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi prowadzili w ostatnich dniach kontrole drogowe na autostradzie A1 w Łódzkiem, sprawdzając m.in. fakt uiszczania opłaty elektronicznej za przejazd drogami płatnymi. W trakcie jednej z nich zdemaskowali próbę ominięcia obowiązku opłaty e-TOLL przez kierowcę samochodu osobowego z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t.

- Funkcjonariusze KAS odkryli, że tablica rejestracyjna zamontowana na przyczepie należy do innej – lżejszej. W konsekwencji system e-TOLL nie wykrywał przejazdu kontrolowanego zespołu pojazdów jako objętego obowiązkiem opłaty elektronicznej. Okazało się również, że ciągnięta przyczepa nie była dopuszczona do ruchu, zaś kierowca nie posiadał uprawnień do kierowania zespołem pojazdów powyżej 3,5 t oraz ważnego ubezpieczenia OC - wyjaśniła rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Łodzi Agnieszka Majchrzak.

Kierowca został ukarany mandatami karnymi - za naruszenie obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej za przejazd drogami płatnymi e-TOLL ma zapłacić 1,5 tys. zł oraz 1,5 tys. zł kary otrzymał za prowadzenie pojazdu pomimo braku dopuszczenia do ruchu, za co przyznano mu też 3 punkty karne.

To jednak nie koniec sankcji, bo informacja o braku polisy OC została przekazana do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, co wiąże się z opłatą karną za brak obowiązkowego OC. Z kolei za jazdę bez uprawnień kierowca odpowie przed sądem.

Jak przypomniała rzeczniczka łódzkiej Izby Administracji Skarbowej, rejestracja w elektronicznym systemie poboru opłat e-TOLL jest obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą poruszać się po drogach płatnych pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu lub zestawu pojazdów powyżej 3,5 tony.


CZYTAJ TAKŻE:


PAP/ agm/ mok/ bp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Drogi ekspresowe dla "osobówek" nie będą płatne. Resort infrastruktury dementuje fake newsa

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 13:52
W resorcie infrastruktury nie są prowadzone, ani nie są planowane prace związane z objęciem odcinków dróg ekspresowych opłatami za przejazd pojazdów lekkich - podało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury. Odniosło się tym samym do publikacji portalu rmf24.pl, w której poinformowano, że w ciągu niespełna roku rząd ma wprowadzić opłaty na 1400 kilometrach dróg krajowych i autostrad w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Big data w polskim rolnictwie". Nowe dotacje związane z technologiami cyfrowymi

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2022 11:36
Wsparcie związane z usługami rolniczymi zostało rozszerzone o cztery zakresy usług m.in. związanych z leśnictwem czy wykorzystaniem technologii cyfrowych. Nabór wniosków w tej sprawie ruszy 7 lipca. "Nowe przepisy mają zachęcać do wykorzystywania sztucznej inteligencji i big data w polskim rolnictwie" - podkreślono w informacji resortu rolnictwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy chińska firma będzie budować odcinek trasy Via Carpatia? Znamy stanowisko GDDKiA

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 10:17
Chińska firma Stecol Corporation wybuduje 22-kilometrowy odcinek trasy S19 z Międzyrzeca Podlaskiego do Radzynia Podlaskiego. Umowę w tej sprawie podpisali przedstawiciele wykonawcy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Budowa zakończy się za trzy lata. Trasa S19 na tym odcinku to fragment międzynarodowej drogi Via Carpatia, która połączy północną i południową Europę.  
rozwiń zwiń