Polskie Radio
Section05

Czy elektryczne samochody są eko czy to ściema szalonych ekologów?

Czy elektryczne samochody są ekologiczne czy może zupełnie odwrotnie? A może to ściema tych „szalonych ekologów” – pyta w pierwszym odcinku nowego podcastu Polskiego Radia Roman Czejarek. Popularny dziennikarz radiowej Jedynki przepytuje Macieja Mazura z Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności m.in. o to, ile kosztuje wyprodukowanie samochodu elektrycznego i czy jest to opłacalne, po przejechaniu ilu kilometrów spłaca się kupo "elektryka”, dlaczego Chinom opłaca się produkcja elektrycznych aut oraz jak i za ile utylizuje się tego typu pojazdy.  
Zobacz więcej na temat:  elektromobilność Roman Czejarek samochody elektryczne ekologia podcast

Nastolatek. Co dzieje się w mózgu dojrzewającego dziecka?

Ma swoje zdanie i głośno je wyraża. Chciałby mieć we wszystkim rację, złości się na cały świat, a chwilę później zamyka się w pokoju i nie chce z nikim rozmawiać… Nastolatek. Jego zachowanie bardzo często dla rodziców, czy osób bliskich jest niezrozumiałe, a wręcz budzi obawy. Czasami sami młodzi ludzie nie wiedzą, co się dzieje z ich emocjami i jak sobie z nimi poradzić. Dawniej to "buzujące hormony" obwiniano za trudne zachowania nastolatków. Ale czy faktycznie tak jest, że to hormony uderzają im do głowy? 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka nastolatki psychologia emocje hormony

Robert Hansen – seryjny morderca z Alaski i łowca ludzi

W odległych ostępach Alaski rozgrywał się jeden z najbardziej przerażających scenariuszy, jakie zna kryminologia: seryjny morderca Robert Hansen porywał kobiety, pozwalał im uciec, a potem… polował na nie jak na zwierzynę. W tym odcinku przyglądamy się nie tylko samej zbrodni, ale też śledztwu, które przez dekady zbliżało się do prawdy – krok po kroku. Mówimy o przełomowym profilowaniu kryminalnym, analizie balistycznej, pracy analityków i wykorzystaniu najnowszych osiągnięć genetyki, które pozwoliły zidentyfikować jedną z ofiar po niemal 40 latach. Źródła, z których korzystaliśmy: https://www.crazynauka.pl/laboratorium-zbrodni
Zobacz więcej na temat:  Alaska podcast USA true crime

Hazard, morderstwo i tajemnicze zaginięcia. Zbrodnie kupca Łabędzia i rejenta Bahra

🎙 W pierwszym odcinku "Mapy Zbrodni” Jacek Dehnel i Grzegorz Kalinowski zabierają słuchaczy do Warszawy lat 30. XX wieku – miasta elegancji, ale i przestępczego półświatka. 🔍 Kupiec Łabędź i rejent Bahr – dwóch mężczyzn z dobrych domów – wpadli w nałóg hazardu, zniknęli bez śladu, a ich ciała odnaleziono w makabrycznych okolicznościach. 🃏 Zaczynamy w szulerni na Pradze, przez Sopot i molo, aż po Gujanę Francuską i tamtejszą kolonię karną. Jak hazard prowadzi do zbrodni? Czy sprawców złapano? 🔔 Posłuchaj „Mapy Zbrodni” – podcastu true crime o zapomnianych zbrodniach II RP.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski true crime Jacek Dehnel II Rzeczpospolita

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Dlaczego mylą nam się znaczenia wyrazów?

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem o tym, dlaczego mylą nam się znaczenia wyrazów.
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

Podróże Czejarka. Wielki mistrz z kłopotami oraz Matejko, który nakłamał czyli kulisy Hołdu Pruskiego. Kraków i Malbork

Matejko nakłamał na obrazie. Wielki Mistrz miał problemy bo kilku kompanów powiedziało głośno nie i nie chciało się podporządkować. Ale odwrotu już nie było. W poniedziałek 10 kwietnia 1525 roku na krakowskim Rynku Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego położył rękę na Ewangelii i przysiągł wierność Królowi Zygmuntowi Staremu. Od Hołdu Pruskiego minęło równo 500 lat. Czas na kulisy! Podcast Podróże Czejarka nr 201. Malbork i Kraków.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka podróże

Duda reist zur Beerdigung von Papst Franziskus – Nationaler Trauertag in Polen

Der polnische Präsident Andrzej Duda wird gemeinsam mit First Lady Agata Kornhauser-Duda an der Beisetzung von Papst Franziskus teilnehmen. Wie das Präsidialamt am Dienstag mitteilte, wird die Trauerfeier am kommenden Samstag (26. April) um 10 Uhr auf dem Petersplatz im Vatikan beginnen. Im Anschluss soll der Leichnam des verstorbenen Pontifex in die römische Basilika Santa Maria Maggiore überführt und dort beigesetzt werden.
Zobacz więcej na temat: 

Moskau zu Kompromiss im Ukraine-Krieg bereit? USA prüfen mögliche Friedensgespräche

Der russische Präsident Wladimir Putin zeigt sich nach Informationen der Financial Times offen für einen möglichen Waffenstillstand entlang der derzeitigen Frontlinien in der Ukraine. Moskau sei demnach bereit, auf Ansprüche auf von Kiew kontrollierte Teile der Regionen Donezk, Luhansk, Cherson und Saporischschja zu verzichten, sollten die USA im Gegenzug die Annexion der Krim durch Russland anerkennen und einen NATO-Beitritt der Ukraine dauerhaft ausschließen.
Zobacz więcej na temat: 

"Deszczówka dla łosia" - reportaż Antoniego Rokickiego

Maciej Szajowski, pracownik Kampinoskiego Parku Narodowego, w przydomowym ogrodzie w Izabelinie stawia garnki, wiadra i balie. Po zgromadzoną w nich deszczówkę codziennie przychodzą spragnione zwierzęta z lasu – łosie, borsuki czy wiewiórki. Powracająca susza to prawdziwe utrapienie dla ludzi, zwierząt oraz roślin. Bohater reportażu zabiera nas na spacer po Puszczy Kampinoskiej, by pokazać, jak niski stan wód wpływa na tamtejszy ekosystem. O zmianach klimatycznych opowiada również dr. hab. Artur Magnuszewski z Zakładu Hydrologii na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW.
Zobacz więcej na temat: 

https://rozewicz.polskieradio.pl/

Dźwiękowa opowieść o najważniejszych punktach życia i twórczości Tadeusza Różewicza. Tym, który przedstawia tę złożoną i fascynującą opowieść, jest przede wszystkim sam poeta wysłuchamy kilkadziesiąt fragmentów wywiadów (wspomnień, anegdot, refleksji), które Tadeusz Różewicz udzielił na przestrzeni wielu lat Polskiemu Radiu. 
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz osobowości serwisy specjalne polecany Serwisy specjalne - literatura

Dawny kościół, Chiny i Harry Potter. Najpiękniejsze księgarnie świata

Księgarnie to nie tylko zwykłe "sklepy z książkami", lecz także miejsca, w których dzięki szczególnemu asortymentowi może czasem dziać się magia. Zwłaszcza kiedy przestrzenią dla uginających się półek jest niepowtarzalna architektura. W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich zajrzyjmy do kilku takich miejsc.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA Maastricht Buenos Aires Porto Chiny literatura architektura