Polskie Radio
Section05

Maria Kuncewiczowa. Wędrówki po krętych ścieżkach umysłu

Znana jest przede wszystkim jako autorka doskonałej "Cudzoziemki", ale Maria Kuncewiczowa była nie tylko pisarką, lecz także tłumaczką, wykładowczynią na University of Chicago, szefową polskiego PEN Clubu na emigracji w Londynie oraz... śpiewaczką.
Zobacz więcej na temat:  Maria Kuncewiczowa Lubelszczyzna Kazimierz Dolny Jan Józef Szczepański Jerzy Kuncewicz proza literatura I wojna światowa II wojna światowa emigracja

Wyrok czy wybór? Kto odpowiada za naszą otyłość?

Dziś o problemie, który dotyka kilku milionów Polaków. Otyłość - bo o niej mowa - stała się przedmiotem dyskusji na serwisie wykop.pl Jeden z użytkowników podlinkował artykuł, a tuż pod linkiem postanowił dodać kąśliwy komentarz: "Spaślaki dostają zasiłki, a powinni płacić za lekarza bo sami są sobie winni". Czy faktycznie osoby otyłe o swój stan zdrowia same się prosiły? Czy problemy z nadmiernymi kilogramami to może jednak wynik czegoś jeszcze? Gościni: Monika Hajduk - dietetyczka kliniczna.
Zobacz więcej na temat:  Trójka

Suchoty z wilgoci

15 lipca 1837 r., w obecności generała Gołowina oraz innych zaproszonych gości, odbyła się w Akademii Duchownej uroczystość nadania stopnia „kandydata teologii” uczniom, którzy mieli ukończony czteroletni kurs w Seminarium Głównym. Musieli więc mieć zaliczony także kurs języka francuskiego, prowadzony przez Mikołaja Chopina, który jako lektor miał obowiązek uczestniczenia w egzaminie. Wiadomo jednak, że w ciągu pierwszego roku pracy w Akademii, Mikołaj Chopin podupadł na zdrowiu. Nie przyczyniło się do tego „osłabienie wzroku, wysiłek umysłowy, liczne wykłady i przygotowywanie alumnów do miesięcznych ćwiczeń ustnych i pisemnych, ani też zatargi z władzami duchownymi czy świeckimi”. Bezpośrednim powodem były wilgotne, stare mury zabudowań klasztoru franciszkańskiego, powodujące ogólne nadwątlenie organizmu. Do wniosku emerytalnego złożonego przez Mikołaja Chopina, załączona została opinia Rady Ogólnej Lekarzy, potwierdzająca, że „[…] podlega on słabości suchot płucowych, która to choroba w Jego wieku jest ciężką i nieuleczalną”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Bartosz Maciejewski o tym co na pierwszy rzut oka niewidoczne. Audycja Wojciecha Zawioła

Fotograf i artysta - Bartosz Maciejewski. Z fotografią ma do czynienia od zaledwie kilkunastu lat, ale posiada już ugruntowaną pozycję w tym środowisku. Skupia się na metropoliach, ale w nich dostrzega przede wszystkim człowieka. Portretuje aktorów, muzyków, sportowców, zawsze próbując uchwycić coś co na pierwszy rzut oka niewidoczne. Jest autorem kilku wystaw o różnorodnej tematyce. Bartosz opowiedział o swoim podejściu do pracy, która właściwie nie jest pracą tylko olbrzymią miłością.
Zobacz więcej na temat:  Trójka

Grażyna Brodzińska - królowa polskiej operetki

Bohaterką audycji jest królowa polskiej operetki - Grażyna Brodzińska. Bogusław Kaczyński powiedział o niej: ''Prezentuje najwyższy kunszt sztuki wokalnej. Obdarzona urodą, wdziękiem, scenicznym temperamentem, śpiewa, tańczy, czaruje publiczność teatralną i filharmoniczną”. Poza repertuarem operetkowym, Grażyna Brodzińska śpiewa utwory operowe, musicalowe, piosenki, a także udziela się jako aktorka.
Zobacz więcej na temat: 

Polskie Radio 24 Milczenie Nawrockiego po słowach Brauna. Publicysta: kompromitujące

Prezydent elekt Karol Nawrocki powinien jednoznacznie potępić słowa Grzegorza Brauna na temat Auschwitz - uważa Robert Walenciak. Publicysta "Przeglądu" mówił w Polskim Radiu 24, że "milczenie Nawrockiego jest kompromitujące dla niego". - On powinien tutaj zabrać głos, pokazać, że racja stanu jest dla niego istotna - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka PiS rekonstrukcja rządu Donald Tusk KO rząd