Polskie Radio
Section05

Jadalna czy trująca? Uważaj na to, jakie jagody zbierasz w lesie

Szakłak pospolity, kruszyna czy wilcza jagoda - to tylko kilka przykładów trujących roślin, których owoce nietrudno pomylić ze zdrowymi czarnymi jagodami. Kluczem do rozpoznania, czy leśny owoc jest jadalny, jest wygląd całej rośliny - podkreślił prof. Adam Matkowski, kierownik Katedry Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  las jagody trucizna owoce

Ogień i panele słoneczne: mit czy realne zagrożenie?

Po tragicznym pożarze bloków w podwarszawskich Ząbkach internet zalała fala spekulacji — winą za wybuch ognia obarczono rzekomą instalację fotowoltaiczną. Problem w tym, że… żadnej fotowoltaiki na dachu nie było. Mieszkańcy zaprzeczają, a portal fact-checkingowy Demagog potwierdza: te informacje to fake news. Dlaczego więc te fałszywe doniesienia tak łatwo się rozprzestrzeniły? I czy rzeczywiście odnawialne źródła energii, w tym panele słoneczne, niosą realne zagrożenie pożarowe? W tym odcinku oddajemy głos ekspertowi: Tomasz Wiśniewski, strażak i szef Polskiego Towarzystwa Ekspertów Dochodzeń Popożarowych, tłumaczy, co naprawdę może doprowadzić do pożaru instalacji OZE — i jak często się to zdarza.
Zobacz więcej na temat:  Trójka pożar fotowoltaika OZE

Zbigniew Zapasiewicz i jego diagnoza współczesnego świata

- Coraz częściej widzimy lansowanie wartości ludzkich pod pozorem, że są to wartości artystyczne w wykonaniu ludzi, którzy nie spełniają żadnych kryteriów poza tym, że są modni, poza tym, że są ładni, poza tym, że nastolatki formułują ich jako swoich idoli. I to wystarczy do tego, żeby zostać "gwiazdą" - mówił Zbigniew Zapasiewicz w wywiadzie dla Polskiego Radia w 1998 roku.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Zapasiewicz TEATR FILM aktorstwo film polski HISTORIA

Mobbing pod lupą. Czy zmieni się prawo?

W drugim odcinku Dobrego Podcastu rozmawiamy o tym, co zmiana definicji mobbingu w Kodeksie pracy może oznaczać w praktyce. Gościem Krzysztofa Łoniewskiego jest adw. dr Grzegorz Ilnicki, specjalista prawa pracy, który tłumaczy, na czym polegają zaproponowane przez Ministerstwo Rodziny zmiany i jakie mogą mieć konsekwencje – zarówno dla pracodawców, jak i dla osób doświadczających przemocy psychicznej w miejscu pracy. Czy nowe przepisy pomogą ofiarom? Czy sprawcy mobbingu w końcu przestaną być bezkarni? I czy Polska powinna pójść śladem Francji, uznając przemoc psychiczną w pracy za przestępstwo? To ważna i aktualna rozmowa o systemowych barierach w walce z mobbingiem – i o godności, która nie kończy się na drzwiach biura.
Zobacz więcej na temat:  mobbing Krzysztof Łoniewski podcast prawo kodeks pracy praca przemoc prawo pracy