Polskie Radio

Zbiórka krwi i nawet 65 tys. uczestników - IX Bieg "Tropem Wilczym"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 15:05
15 sierpnia w blisko 300 miastach w Polsce i za granicą odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Tegoroczną, dziewiątą edycję imprezy zaplanowano w Święto Wojska Polskiego. 
Medale IX edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym
Medale IX edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”Foto: PAP/Andrzej Lange

Według organizatorów z Fundacji Wolność i Demokracja w biegu może wziąć udział nawet 65 tysięcy osób. W tym roku, poprzez nawiązanie do sanitariuszek z oddziałów żołnierzy niezłomnych, bieg będzie symbolicznym hołdem dla służby zdrowia. Każdy będzie mógł także oddać krew.

- Zbiórki krwi są już nieodłączną częścią biegu "Tropem Wilczym". Będziemy je robić zawsze, bo to jest ten moment, kiedy my możemy, podobnie jak żołnierze niezłomni, zrobić coś dla drugiego człowieka, coś maksymalnie wielkiego. Kiedy możemy też wziąć odpowiedzialność za tych, którzy są obok, i tym samym zrobić wiele dla siebie, bo wzmacniamy nasze wspólne banki krwi - powiedziała rzecznik projektu Barbara Konarska.

Posłuchaj
00:22 11223342_2.mp3 Bieg "Tropem Wilczym" już 15 sierpnia w blisko 300 miastach (IAR)
duda 1200 pap (8) — kopia.jpg
Prezydent złożył wieniec pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego

Patronat prezydenta

Patronat nad biegiem "Tropem Wilczym" objął prezydent Andrzej Duda. W swym przesłaniu, odczytanym przez ministra Wojciecha Kolarskiego, zwrócił uwagę na to, że w tym roku największy bieg pamięci odbywa się 15 sierpnia. To Święto Wojska Polskiego, upamiętniające zwycięstwo nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

"Ta data również mówi nam wiele o losach Wyklętych - Niezłomnych. W istocie bowiem działania Sowietów wymierzone przeciwko Polsce i Polakom w okresie II wojny światowej - od wspólnej z III Rzeszą inwazji, przez ludobójstwo katyńskie i wywózki na Wschód, zwalczanie partyzantki AK-owskiej na Kresach i prześladowania uczestników akcji »Burza«, aż po represje powojenne - były swoistą zemstą za klęskę, którą zadaliśmy im w wojnie 1920 roku. Wielu jej weteranów - współautorów tamtego wiekopomnego zwycięstwa - brało zresztą udział w zbrojnym oporze przeciwko sowietyzacji Polski oraz padło ofiarą terroru NKWD i UB" - napisał prezydent.

Posłuchaj
00:26 11223342_1.mp3 Działania Sowietów wymierzone przeciwko Polsce i Polakom w okresie II wojny światowej (IAR)

Andrzej Duda podkreślił również, że Święto Wojska Polskiego to doskonała okazja do uczczenia żołnierzy Rzeczypospolitej, jakimi byli walczący w antykomunistycznym powstaniu.

Potomkowie Żołnierzy Wyklętych

Do udziału w biegu "Tropem Wilczym" zachęcają potomkowie Żołnierzy Wyklętych. Iwona Pidek, córka podpułkownika Zbigniewa Matysiaka "Kowboja" z oddziału majora Hieronima Dekutowskiego "Zapory", podkreśliła, że sport był pasją jej ojca.

kowalski kazimierz_0025971200 663 BW.jpg
Nie żyje Kazimierz Kowalski - śpiewak, prezenter, twórca Polskiej Opery Kameralnej

- Po akcji "Burza" tata musiał uciekać z Lublina i poszedł do lasu. Potem został aresztowany za swą działalność, był w katowniach Lublina, na zamku lubelskim, potem w więzieniach. Po powrocie z więzienia tata, ponieważ miał charakter niepoddający się niczemu, zrobił maturę i jednocześnie został kolarzem, bardzo dobrym, bo nawet był w kadrze narodowej - wspominała Iwona Pidek. Zbigniew Matysiak "Kowboj" był rajdowcem motocyklowym i też został włączony do kadry narodowej. Uprawiał również boks i narciarstwo.

Bohaterowie biegu

Bohaterami tegorocznej edycji biegu "Tropem Wilczym" są sanitariuszki i żołnierze Armii Krajowej: Lidia Lwow-Eberle "Lala", Wanda Czarnecka-Minkiewicz "Danka", Danuta Siedzikówna "Inka", Marian Markiewicz "Maryl", a także rotmistrz Witold Pilecki. Rotmistrz Pilecki - dobrowolny więzień Auschwitz, jeden z najodważniejszych żołnierzy II wojny światowej - będzie patronem biegu w Warszawie.

***

Szczegóły zapisów są dostępne na stronie www.tropemwilczym.org. Tam na interaktywnej mapie można znaleźć bieg w swojej okolicy. W zależności od miasta organizowane są zmagania na różnych dystansach. Jeden wspólny to 1963 metry, nawiązujący do daty zamordowania przez komunistów ostatniego z Wyklętych - Józefa Franczaka "Lalusia".

Patronat medialny nad IX edycją "Tropem Wilczym" - Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - objęło Polskie Radio.

as

Czytaj także

Bieg Tropem Wilczym

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 14:00
W całym kraju uczczono pamięci Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczcić bohaterów. "Tropem wilczym" - bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 06:00
- Biegnę, żeby podziękować za ich walkę, za ich poświęcenie, mimo beznadziejnej sytuacji i żadnych szans na zwycięstwo - mówił jeden z uczestników warszawskiego VIII biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowojorski bieg Tropem Wilczym hołdem Polonii dla Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 10:20
Ponad 250 uczestników biegu pamięci Tropem Wilczym złożyło w niedzielę hołd Żołnierzom Wyklętym w nowojorskim Forest Park. Wydarzenie przygotował Instytut Piłsudskiego wespół z organizacją sportową Polska Running Team.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowa liczba uczestników biegu "Tropem Wilczym". Za nami 8. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 15:44
80 tysięcy biegaczy w ponad 360 miastach w Polsce i za granicą - to rekord największej imprezy sportowo-edukacyjnej, która 1 marca br. towarzyszyła obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - W pierwszym biegu brało udział kilkanaście osób. Teraz, po siedmiu latach bieg stał się projektem międzynarodowym - podkreśla Barbara Konarska, rzeczniczka prasowa Biegów "Tropem Wilczym".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieg "Tropem Wilczym". Jan Ruman: to przedsięwzięcie rozwija się lawinowo

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 23:20
 - Pierwszy bieg odbył się on w lesie, niedaleko Zalewu Zegrzyńskiego pod Warszawą. Wzięło w nim udział od 20 do 50, niewielka grupa pasjonatów. W ubiegłym roku w 370 ośrodkach, nie tylko w Polsce, pobiegło 75 tys. uczestników - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Ruman. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowa akcja młodych patriotów. "Biegniemy oddać krew"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 11:56
Organizatorzy Biegu Tropem Wilczym rozpoczęli zbiórkę krwi w związku z nadchodzącym Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - To nowoczesny patriotyzm, a służba zdrowia aktualnie bardzo potrzebuje krwi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Konarska z Fundacji Wolność i Demokracja. Żeby pomóc, wystarczy zgłosić się do 1 marca do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z hasłem "Tropem Wilczym".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik projektu "Tropem Wilczym": młodzi ludzie chętnie gromadzą się wokół dobrych rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 21:00
- Co roku o tej porze mówiliśmy o rekordach frekwencyjnych, dołączały kolejne miejscowości, również zagraniczne. Natomiast w tym roku udało się zrobić rzecz przepiękną, gdyż zorganizowaliśmy razem z Narodowym Centrum Krwiodawstwa kolejną akcję zbiórki krwi - powiedziała Barbara Konarska, rzecznik projektu "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tropem Wilczym". Oddaj krew, uratuj życie!

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 13:05
Organizatorzy Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" apelują o udział w zbiórce krwi w ramach tegorocznego, IX biegu. Krew można oddawać na hasło "Tropem Wilczym" we wszystkich Stacjach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Narodowego Centrum Krwi.
rozwiń zwiń