Polskie Radio

Wywiady, porady i niecodzienne dźwięki. Wtorek w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 18:00
W Dwójce o poranku o nadchodzącym Roku Wisławy Szymborskiej, w Jedynce przed południem - o bezpieczeństwie operacji bankowych, a w Trójce po południu - spotkanie z jednym z nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. Z kolei wieczorem w Czwórce spotkanie z internetowym iluzjonistą, a w Polskim Radiu Chopin - ludowe odcienie klasyki z okolic Radomia. Przed północą w Polskim Radiu Dzieciom o zabawach logopedycznych i diecie po porodzie. Sprawdź nasze propozycje! 
Studio Programu Drugiego Polskiego Radia; widok z pomieszczenia realizatorskiego.
Studio Programu Drugiego Polskiego Radia; widok z pomieszczenia realizatorskiego. Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022: relacje z Kataru dziennikarzy radiowej Jedynki Tomasza Kowalczyka i Filipa Jastrzębskiego oraz dziennikarzy Redakcji Sportowej: wyniki, statystyki, komentarze. "Prosto z mundialu" m.in. w "Sygnałach dnia", "Muzycznym ekspresie", w audycji "Tu jest muzyka", "Polska i świat" i w  "Kronice sportowej".

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Grzegorz Jankowski 

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 spotkanie z Rafałem Bochenkiem z Prawa i Sprawiedliwości, a o godzinie 8.15 - spotkanie z Krzysztofem Gawkowskim, wiceprzewodniczącym Nowej Lewicy. 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek 

W audycji m.in. o tym, co robić gdy przytrafi się kradzież pieniędzy z konta bankowego i karty bankomatowej. Jakie są obowiązki banku i jakie obowiązki i prawa klientów? Kiedy bank musi nam oddać pieniądze, a kiedy kradzież to wina klienta? Czym jest transakcja nieautoryzowana i czy istnieje ryzyko oszustwa? O tym Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. 

W audycji także VAR - rewolucja na stadionach w meczach podczas Mundialu w Katarze. Co to jest, jak działa, ile potrzeba kamer? Czy rzeczywiście taki niezawodny? Gdzie jeszcze w przyszłości da się wykorzystać ten system? O tym Paweł Kacperek, ekspert nowych technologii, bloger technologiczny. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

* V ogólnopolski konkurs edukacyjny "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku" Instytutu Pamięci Narodowej. Instytut Pamięci Narodowej zaprasza młodzież szkolną oraz nauczycieli do udziału w ogólnopolskim konkursie. Jego celem jest popularyzowanie wiedzy o historii polskich Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej wśród młodzieży. Jednym z najważniejszych aspektów projektu jest uwrażliwianie uczestników na los Polaków mieszkających za naszą obecną wschodnią granicą, kształtowanie świadomości, że nadal są oni częścią naszej Ojczyzny. O tym Sergiusz Kazimierczuk z IPN. 

* Abolicjonista John Brown i prezydent Abraham Lincoln. Jaki wpływ na wybuch wojny secesyjnej w latach 1861-1865 mieli ci dwaj słynni Amerykanie? Uważana za jedną z najważniejszych wojen XIX wieku i bez wątpienia kluczowa w historii Stanów Zjednoczonych. Młode państwo amerykańskie po ponad 80 latach od powstania pogrążyło się w ogniu bratobójczej walki. Wojna secesyjna trwała od kwietnia 1861 do kwietnia 1865 roku pochłonęła ok 700 tys. ofiar co umieszcza ją najwyżej w klasyfikacji strat wojennych wśród wszystkich wojen prowadzonych przez USA. Uczestniczyło w niej 3,5 mln żołnierzy. Jak do niej doszło, w jakim stopniu John Brown - przeciwnik niewolnictwa, który właścicieli niewolników uważał za przestępców i Abraham Lincoln, od 1860 roku prezydent USA, przyczynili się do wybuchu tej wojny? O tym Piotr Solecki - historyk. 


LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - "Salamandra" Stefana Grabińskiego - słuchowisko wyreżyserowane przez Henryka Rozena, z Andrzejem Piszczatowskim, Mieczysławem Voitem, Martą Lipińską, Gustawem Lutkiewiczem, Zofią Saretok.

21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z 2007 roku). 

23.50 - "Szmat życia" Gabrieli Zapolskiej (dostępna dla słuchaczy na kanale Radiobook). Czyta Grażyna Barszczewska. 


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką 2023 roku. W audycji były sekretarz Noblistki - Michał Rusinek i rozmowa o planach obchodów tego wydarzenia. Z literaturoznawcą, tłumaczem, pisarzem również o książce Jeremiego Przybory "Wraz, czyli bez. Opowiadania i listy z krainy nonsensu". To nietuzinkowy zbiór tekstów uwielbianego artysty o wyjątkowej wyobraźni. Szczegóły po godz. 9.30.

W audycji także: "Jerzy Rosołowicz. Alchemik" we Wrocławiu - wystawa prac artysty, który przez całe swoje życie artystyczne poszukiwał rozwiązania neutralizującego potencjalne szkody, wyrządzone światu przez celowe działanie człowieka; "Patrząc z nadzieją w przyszłość" w Toruniu - prezentacja współczesnej kaligrafii japońskich artystów; felieton językowy "Nowa mowa". 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"

W.A. Mozart 41 Symfonia C-dur "Jowiszowa" K. 551, wyk. The English Concert, dyr. Trevor Pinnock. 

11.10-12.00 - Władysław Żeleński Kwartet smyczkowy nr 1 F-dur op. 28, wyk. Equilibrium String Quartet. 

12.05-12.45 - Romantyczne duety (Mieczysław Karłowicz, Józef Wieniawski, Paulina Viardot, Gioacchino Rossini), wyk. Justyna Reczeniedi - sopran, Anna Radziejewska - mezzosopran, Krzysztof Trzaskowski - fortepian. 

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Jan Kanty Pawluśkiewicz - opr. Beata Stylińska

13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski 

Koncert Vox Luminis i Freiburger Barockorchester pod dyrekcją Lionela Meunier, solistka - Petra Müllejans - skrzypce (Fryburg Bryzgowijski, 24.05.2022). Georg Philipp Telemann Ich fahre auf zu meinem Vater TWV 1:825, Jan Sebastian Bach Auf Christi Himmelfahrt allein BWV 128, Heinrich Ignaz Franz von Biber Rosenkranz-Sonaten, Sonata XII, Christi Himmelfahrt; Jan Sebastian Bach Lobet Gott in seinen Reichen BWV 11. 

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Roch Siciński

Jej portret wyk. Bogusław Mec, muz. Włodzimierz Nahorny, słowa Jonasz Kofta.

Pamiętajcie o ogrodach wyk. Magda Umer, muz. Jan Pietrzak, słowa Jonasz Kofta.

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Gościem audycji Petro Vladimirov - architekt, artysta, kurator projektu "Biuro Odbudowy Ukrainy" w Muzeum Warszawy. To wyjątkowy projekt, który szuka odpowiedzi na pytanie: jaka ma być Ukraina po wojnie? Inicjatywa koncentruje się wokół pięciu zagadnień: polityki mieszkaniowej, budownictwa, ochrony zabytków, prawa i administracji, o których opowiadają ukraińscy specjaliści. Projekt pokazuje, jak te dziedziny rozwijały się do 24 lutego tego roku i jaki kontekst tworzą dla powojennej odbudowy. Jego tytuł nawiązuje do powołanego po II wojnie światowej Biura Odbudowy Stolicy. 

Poza tym w audycji: o wystawie prac Zofii Stryjeńskiej "Tańce, stroje i zabawki. Tam jedynie znaleźć jeszcze można barwę" w Galerii Gardzienice w Lublinie; o premierze filmu "Barbarka 1939"; o książce "Powróceni" zeszłorocznego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury - Abdulrazaka Gurnaha oraz o wystawie prac Urszuli Miki Łobaczewskiej "To jestem ja" w Bibliotece Publicznej w Supraślu. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - prowadzą Adriana Prodeus i Piotr Gociek 

David Bowie - ikona muzyki popularnej - i jego wpływ na kino. Więcej niż aktor, więcej niż muzyk. A wszystko to przy okazji premiery filmu dokumentalnego "Moonage Daydream" Bretta Morgena - niezwykłej i barwnej podróży w liczne światy Bowiego.

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Opera Izraelska i Instytut Adama Mickiewicza – specjalny koncert w 140. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego i w roku pogrzebu Krzysztofa Pendereckiego (Tel Aviv, 5.11.2022). Luigi Cherubini Agnus Dei i Dies irae z Requiem, Krzysztof Penderecki Kadisz (izraelskie prawykonanie), Karol Szymanowski Słopiewnie op. 46 bis (izraelskie prawykonanie), Robert Schumann Koncert fortepianowy a-moll op. 54, wyk: Iwona Hossa - sopran, Shaa Abramson - kantor, Sławomir Holland - narrator, Garrick Ohlsson - fortepian, Chór Męski Filharmonii Krakowskiej, Israel Camerata Jerusalem, dyr. Avner Biron. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku"/ de Lempicka w Konstancinie - autor Michał Nowak 

Wizyta na wystawie "Tamara Łempicka a art déco" w Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą.

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Sprezzatura" według Lilianny Stawarz

23.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz 

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00 – 11.10 – "To się czyta" / Piotr Derlatka "Jego portret", czyta Przemysław Bluszcz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" /  Stanisław Ignacy Witkiewicz „622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta", czyta Jan Frycz 

20.45-21.00 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.

logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Szymon Sławiński 

W audycji o postanowieniach adwentowych. Oczekiwanie na święta to dobry czas na przemyślenie naszego życia i podjęcie właściwych postanowień. 

02.00-04.00 - "Nocny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Jędrzej Kodymowski 

​​​​06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan

W audycji m.in. o wydarzeniu sprzed 123 lat, kiedy powstała jedna z najlepszych drużyn piłkarskich na całym świecie. Bowiem 29 listopada swoje urodziny obchodzi FC Barcelona. O historii legendarnego klubu, największych zwycięstwach i porażkach, a także o największych gwiazdach klubu, które grały w reprezentacji Barcelony - Michał Kowarski. Pozostając w gorącej Barcelonie - również o tamtejszym rynku mieszkań na wynajem. 

W świecie sportu także inne kraje - mecz pomiędzy Iranem i Stanami Zjednoczonymi wywołuje spore emocje. To spotkanie będzie miało też podtekst polityczny. Amerykanie mocno podgrzali atmosferę publikując w sieci flagę Iranu z usuniętym godłem i słowami, że "Allah jest wielki". Dla Irańczyków to policzek. O dzisiejszym (29.11) gorącym starciu pomiędzy Iranem a USA - Krzysztof Łoniewski. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar 

W cyklu "Trójka po królewsku" wizyta w Zamku w Baranowie Sandomierskim, a w cyklu "Niezła historia" o wydarzeniach z 1830 roku czyli o wybuchu powstania listopadowego.

Ponadto spotkanie z niezwykłą studentką z Poznania, która tworzy sztukę za pomocą mikrobów i bakterii. To one służą jej jako farba. Wykorzystuje do tego specjalistyczny sprzęt oraz mikroorganizmy, za pomocą których maluje portrety. Jak wygląda to w praktyce? O tym Martyna Cieślik, studentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

Poza tym o "biopolepszaczu" glebowym. W Polsce marnuje się prawie 5 mln ton żywności rocznie, z czego ponad połowa trafia do śmieci z gospodarstw domowych. I to właśnie bioodpadom przyjrzeli się młodzi naukowcy. Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu opracowano "biopolepszacz" z odpadów z dodatkiem biowęgla. Ma on zdolność do zatrzymywania wody i dwutlenku węgla w glebie. O szczegółach projektu i jego zastosowaniu na szeroką skalę prof. Agnieszka Medyńska-Juraszek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

W audycji także o tym czy wodór będzie paliwem przyszłości? Niektóre kraje już inwestują ogromne pieniądze w ten rodzaj paliwa np. USA czy w UE Niemcy. Pojazdy wodorowe działają na podobnej zasadzie, jak te elektryczne. A do ich budowy wykorzystuje się ogniwa, których średnia sprawność szacowana jest na około 50-60 proc. A dodatkowo koszt produkcji energii potrzebnej do poruszania się pojazdem pozwala konkurować z kosztami ponoszonymi przez pojazdy napędzane paliwami kopalnymi. 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Justyna Grabarz 

Do repertuaru Polskiego Baletu Narodowego powróciło nieśmiertelne arcydzieło baletowe epoki romantyzmu - "Giselle". Spektakl można zobaczyć na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. O tym Krzysztof Pastor - dyrektor Polskiego Baletu Narodowego. 

Kapituły powołane przez Polskie Radio, Telewizję Polską, Polską Agencję Prasową oraz Audytorium 17 wyłoniły nominowanych do Nagród Mediów Publicznych w czterech kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo i Idea. Polskie Radio nominowało w kategorii Muzyka: Łukasza Borowicza, Renatę Przemyk i Marcina Pospieszalskiego. Gościem w audycji jeden z nominowanych do Nagrody - Marcin Pospieszalski,  kompozytor, aranżer, producent muzyczny, basista, multiinstrumentalista. 

Barcelona to drugie największe miasto w Hiszpanii i jedno z najciekawszych miejsc w Europie. Stolica Katalonii jest nowoczesną metropolią, w której przenikają się style i epoki. Dostrzeżemy w niej wiele zabytków stworzonych przez słynnego architekta Antonio Gaudíego. O związkach miasta z piłką nożną - prof. UAM dr hab. Filip Kubiaczyk - autor m.in. książki "Historia, nacjonalizm i tożsamość. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii". 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Bartłomiej Graczak 

Gościem Bogdan Klich, senator Koalicji Obywatelskiej, były minister obrony narodowej. 

18.40 - "Ekonomiczne podsumowanie dnia" - Sylwia Zadrożna

Gościem Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP. 

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik 

35 lat powstania zespołu Sex Bomba - w audycji Robert Szymański, wokalista zespołu.

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Dariusz Wieczorkowski 

Kradzież tożsamości, fałszywe linki i próby wyłudzenia danych. W cyfrowych czasach, w których żyjemy, coraz częściej jesteśmy narażeni na ataki cyberprzestępców. Jak nie dać się nabrać i jak pomóc ofiarom cyberprzestępstw? Między innymi na te pytania odpowiemy we wtorkowym Klubie Trójki. Gośćmi audycji - minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa oraz Zuzanna Polak, kierownik Zespołu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa NASK. 

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Łukasz Szwed

22.10 - Reportaż w Trójce / "Sołtyski" Grażyny Wielowieyskiej

Joanna Morawska, od czterech kadencji jest sołtyską Wólki Kozodawskiej - jednej z większych miejscowości w gminie Piaseczno koło Warszawy. W tym roku otrzymała tytuł Sołtysa Roku 2022 w konkursie organizowanym przez miesięcznik "Gazeta sołecka".

Grażyna Jagłos-Dębska, sołtyska dwóch kadencji we wsi Opypy koło Milanówka, dziś prezes Stowarzyszenia Sołtysi Mazowsza, wspiera młode sołtyski doradzając im na powstałej niedawno grupie -  sołtyski.pl. Ostatnie badania pokazały, że kobiety sprawujące te funkcję stanowią prawie 50% wszystkich sołtysów w kraju. Co jest ważne, dla nich, jako sołtysek, jak są przyjmowane przez swoje społeczności.

Według obu pań sołtys to, przede wszystkim, lider lokalnego środowiska, reprezentant mieszkańców. Bo przecież nie chodzi o funkcje administracyjne, typu zgłaszanie awarii czy zbieranie podatków. Te zadania są na szczęście niewielkie. Na pewno sołtys powinien odgrywać większą rolę w gminie. A z tym bywa różnie, bo np. kiedy walczy o drogę dla mieszkańców, to często słyszy w gminie - "tam mieszka za mało osób". 

22.30 - "Trójka literacka" - Tomasz Zapert

Proza czytana w Trójce - "Reytan. Upadek Polski" Jarosława Marka Rymkiewicza czyta Andrzej Mastalerz. 

23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk 


logo


23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska

Galeria 72 w Chełmie obchodzi swoje 50-lecie. W tym niezwykłym miejscu znajduję się ponad 2 tys. dzieł sztuki współczesnej. Są tu nie tylko obrazy, ale także wybitne grafiki, rysunki, malarstwo, rzeźba, formy przestrzenne, fotografie i plakaty. Jubileuszowi towarzyszy wystawa "Galeria 72, 50 lat kształtowania przestrzeni dla sztuki 1972-2022". O tym historyk sztuki Jagoda Barczyńska, dyrektor Muzeum Sztuki w Chełmie.

.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Młodzież, gry wideo i mózg - mieszanka wybuchowa? Potencjalny wpływ nowych technologii, szczególnie gier wideo, na młodzież jest jednym z najpopularniejszych tematów badań psychologii mediów w ostatnich latach. Jakie są szanse i zagrożenia korzystania z gier wideo dla młodzieży?

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Studenci ze Stowarzyszenia BEST - międzynarodowej organizacji skupiającej 88 uczelnie techniczne w 31 krajach Europy - opowiedzą o swoich targach, kursach i działaniach na ten rok. Robią wszystko, aby uczelnia nie kojarzyła się tylko z książkami.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Zapraszamy na taneczną opowieść o wojnie. Irakli, Ju i Kostia byli „władcami” ulic Kijowa. Ich talent zapewnił im rozpoznawalność na całym świecie oraz współpracę z wielkimi markami, promującymi się przez breakdance.  A potem nadszedł 24 lutego i z dnia na dzień każde z nich musiało po prostu przetrwać - łącznie z dwoma tygodniami ukrywania się w okupowanej już Buczy. Nie dali się złamać. Po kolejnych bombardowaniu wychodzili i dodawali tańcem otuchy, symulując normalność w kraju jeszcze niedawno podobnym do naszego.

17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak

Polscy piłkarze ofiarami scamu? Cyberprzestępcy wykorzystują trwające Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze oraz wizerunki piłkarzy, by nakłonić internautów do fałszywych inwestycji. Jak się nie dać nabrać?

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę" /Chriss Jaxx 

W studiu Czwórki zagra Chriss Jaxx - DJ, promotor i jeden z czołowych reprezentantów polskiej sceny house.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek

Gościem audycji iluzjonista Y, autor książki "13 kroków by stać się magicznym". Bohater odcinka prowadzi największy w Polsce kanał w serwisie YouTube o tematyce iluzjonistycznej. W mediach społecznościowych mówi również o tym, jak odnaleźć dobro w zmieniającym się i rozpędzonym świecie, czy rzeczywiście nie ma w naszym życiu miejsca na empatię i życzliwość i jak tworzyć angażujące treści. Czy magia ma siłę zmieniania świata?

22.00-00.00 - "Numer Raz na fali" - Michał Witak "Numer Raz"

Spotkanie z Dioxem - raperem znanym z HiFi Bandy, który wraca po latach z solowym albumem "Wyższa wrażliwość".

00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciej Szajkowski

Polski Piach laureaci konkursu "Nowa Tradycja", zespół uruchomiony przez Patryka Zakrockiego, czerpiący z tradycji pierwszego bluesa, pustynnego transu i rozwijający własny język, którego temperatura wynika z rodzimego krajobrazu, natury polskich rzek, zachmurzonego nieba. W audycji o ich debiutanckiej płycie "Południe". 
logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Czarnoksiężnik, Dorotka, Tchórzliwy Lew, Strach na Wróble i Blaszany Drwal... wybierzemy się dziś do Szmaragdowego Grodu wraz z bohaterami książki "Czarnoksiężnik z Krainy Oz". Goście: Hanna Turnau, aktorka i Wojciech Pałęcki, asystent reżysera z Teatru Lalka o spektaklu „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - 27 listopada urodziny obchodził Karim Martusewicz, założyciel zespołu Karimski Club, którego piosenek posłuchamy w Muzycznych podróżach.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - O dawnych sposobach na przekazywanie wiadomości na duże odległości.

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" – Śliwki, jagody, figi ,czyli o wszystkim co jest fioletowe. Koloru fioletowego będziemy szukać nie tylko w owocach, ale też w bajkach i wszędzie wokół nas.

18.00-19.00 - "Współpracownia" - w audycji m.in. o tym, co znaczy powiedzenie "kto pod kim dołki kopie ten sam w nie wpada" i "gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta".

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

* Dieta po porodzie wymaga świadomego zwiększania spożycia poszczególnych produktów. To ważne w przypadku karmienia piersią. Ciało kobiety dostało niezły wycisk po dziewięciu miesiącach ciąży, a samo sprowadzenie na świat dziecka to nie lada wyzwanie dla organizmu. Teraz, oprócz nauki nowej roli, jaką jest macierzyństwo, czas na pomoc w regeneracji ciała i duszy. Choć taki proces trwa, to można go wspomóc w naturalny sposób, np. poprzez odpowiednią dietę. O tym Marta Mączka - ginekolog, położnik.

* Jak zachęcić dziecko do prawidłowego mówienia - zabawy logopedyczne w domu. Zdarza się, że rodzice czują się zaniepokojeni, gdy ich dwulatek komunikuje się z nimi pojedynczymi słowami, jego zasób słownictwa jest bardzo mały, albo nie komunikuje się werbalnie wcale. W takiej sytuacji, warto wiedzieć, że rozumienie (zasób słownictwa biernego) znacznie wyprzedza umiejętność mówienia (zasób słownictwa czynnego) i samemu stymulować rozwój mowy dziecka. O tym Sabina Baranowska - logopeda.

  

..

13.00 - "Krąg pieśni Chopina" - Marta Jankowska

Dorastali w podobnych latach, ale różnych okolicznościach. Obu łączyła miłość do muzyki Mozarta, opery i pięknych instrumentów. Skończyli tę samą szkołę, bywali w tych samych salonach, przelewali swe radości i zmartwienia na papier - z tym, że Chopin w postaci nut, a Zygmunt Krasiński poprzez poezję. O relacji obu artystów i jej owocu w postaci pieśni Z gór.

16.00 - "Ten piękny wiek XIX" - Małgorzata Pęcińska

W audycji muzyka Hectora Berlioza. Odcinek poświęcony Symonii fantastycznej op. 14, w wykonaniu Królewskiej Orkiestry Concertgebouw pod batutą Sir Colina Davisa.

20.00 - "Chopin na ludowo" - Kuba Borysiak

W audycji o tradycji muzyki radomskiej. To właśnie w tym regionie powstały i nadal powstają najciekawsze i najbardziej archaiczne mazurki i oberki w Polsce. Słuchać będziemy opowieści Braci Tarnowskich z Domaniowa, którzy opowiedzą m.in. o śpiewaniu mazurków oraz graniu ich na skrzypcach. Powrócimy także od recepcji muzyki Chopina wśród muzyków ludowych - tym razem swoją refleksją na temat Chopinowskich mazurków podzieli się Andrzej Malik ze Skrzyńska. Posłuchamy także Mazurków op. 56 oraz Ronda à la mazur F-dur op. 5.

Ponadto wyjątkowe interpretacje pianisty Maurizio Polliniego - zwycięzcy VI Konkursu Chopinowskiego (1960). W audycji m.in. Nokturn e-moll op. posth. oraz Ballada g-moll op. 23 Fryderyka Chopina, a także Koncert fortepianowy F-dur KV 459 Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu orkiestry Wiener Philharmoniker (dyr. pod Karl Bohm).

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Katar 2022. Argentyna zdobyła mistrzostwo świata

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 07:25
Emocje sportowe sięgnęły zenitu - za nami finał XXII Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej! Mecz Francji z Argentyną zakończył się rzutami karnymi, w których lepsi byli Argentyńczycy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gordon Haskell – "How Wonderful You Are" w wersji live [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 20:00
Autor i wykonawca jednego z największych przebojów początku XXI wieku zagrał w Programie 3 w 2004 roku. W Trójce zaprosiliśmy do wysłuchania retransmisji tego koncertu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gala nagród BohaterON 2022 - poznaj nagrodzonych [ZAPIS TRANSMISJI]

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 21:47
Poznaliśmy tegorocznych laureatów projektu "BohaterON - włącz historię!". Jedną z nagrodzonych jest Edyta Poźniak, szefowa i współautorka serwisów informacyjnych w Programie 1 Polskiego Radia, dyrektorka Polskiego Radia Kierowców - za stworzenie - wspólnie z Olafem Ważyńskim - serii sześciu filmów dokumentalnych "Dzieci Syberii". Uroczystości towarzyszy widowisko muzyczne pt. "Bohaterowie z ruin, czyli historia warszawskich robinsonów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Choinki Jedynki 2022". Zobacz nagrodzone i wyróżnione prace dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 18:00
Na antenie Programu 1 Polskiego Radia zakończył się kolejny etap konkursu rysunkowego dla dzieci i młodzieży "Choinki Jedynki". Jury w składzie: Aneta Kosin (plakacistka, kreatorka wizerunku), prof. Franciszek Maśluszczak (artysta malarz, pedagog) i Marek Jaromski (artysta grafik), wybrało z nadesłanych przez dzieci i młodzież prac 20 rysunków nagrodzonych oraz 40 wyróżnionych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka [NOMINOWANI]

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 16:00
Renata Przemyk, Łukasz Borowicz i Marcin Pospieszalski - to nominowani do Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka. Statuetki i 100 tys. zł trafią do każdego z laureatów w czterech kategoriach. Poza muzyką doceniani są również twórcy słowa, obrazu i idei. Nagrody przyznają nadawcy publiczni: Polskie Radio, Telewizja Polska, Polska Agencja Prasowa oraz 17 publicznych rozgłośni regionalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Prezes Polskiego Radia: nominowani to światowe marki

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 16:00
- Polskie Radio realizuje swoją misję publiczną na każdym polu. Widać to także kiedy ogłaszamy i kapitułę, i nominowanych do Nagród Mediów Publicznych - mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, odnosząc się do ogłoszenia nominowanych. 
rozwiń zwiń