Polskie Radio

Polskie Radio współorganizatorem koncertu "Psalmy Pokoju i Pojednania"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 21:47
Taki wieczór nie zdarza się co dzień! Polskie Radio oraz Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR zorganizowali wyjątkowy koncert "Psalmy Pokoju i Pojednania", który odbył się w środowy wieczór w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Na scenie można było usłyszeć światowej sławy kantorów żydowskich – Shulema i Yaakova Lemmerów, przy akompaniamencie pianisty Menacha Bristowskiego. W koncercie wystąpili także m.in. Małgorzata Markiewicz, Halina Mlynkova i Golec uOrkiestra. 
Podczas koncertu Psalmy Pokoju i Pojednania można było usłyszeć światowej sławy kantorów żydowskich  Shulema i Yaakova Lemmerów, przy akompaniamencie pianisty Menacha Bristowskiego
Podczas koncertu "Psalmy Pokoju i Pojednania" można było usłyszeć światowej sławy kantorów żydowskich – Shulema i Yaakova Lemmerów, przy akompaniamencie pianisty Menacha BristowskiegoFoto: Cezary Piwowarski/PR

Program koncertu składał się z części polskiej i żydowskiej. Na scenie wystąpili, między innymi, światowej sławy kantorzy żydowscy: Yaakov i Shulem Lemmer przy akompaniamencie pianisty Menachema Bristowskiego. Zaprezentowano utwory, do których teksty, inspirowane psalmami biblijnymi, napisali: Michał ZabłockiZbigniew Książek i Jerzy Łysiński. Muzykę skomponowali: Bartek GliniakPiotr RubikGolec uOrkiestra oraz Michał Jurkiewicz.

"Psalmy Pokoju i Pojednania" wykonali Golec uOrkiestra, Izabela Szafrańska, Małgorzata Markiewicz, Halina Mlynkova, muzyk z Konga od lat mieszkający w Polsce Ricky Lion oraz Marcin Sójka z towarzyszeniem Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, pod kierownictwem Janusza Wierzgacza i Michała Jurkiewicza


Posłuchaj
00:50 PsalmyPokojuiPojednania.mp3 "Psalmy Pokoju i Pojednania" w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

 

Wstęp na wydarzenie był bezpłatny. Radiowa Jedynka będzie wkrótce retransmitować ten niezwykły koncert. 


Współorganizatorem koncertu była Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR, która kultywuje pamięć o heroicznej postawie bestialsko zamordowanej za pomoc Żydom rodziny Ulmów. Fundacja w swoich działaniach upomina się o szacunek dla drugiego człowieka, pojednanie i pokój. By móc szerzej rozpropagować te uniwersalne wartości, Fundacja zainicjowała koncert "Psalmy Pokoju i Pojednania", organizowany wspólnie z Polskim Radiem, którego celem było uhonorowanie sprawiedliwych i ocalonych.


Festiwal Psalmów Dawidowch Festiwal Psalmów Dawidowch

Data koncertu wynikał z faktu, że 17 stycznia obchodzony jest w Polsce XXVII Dzień Judaizmu, który stwarza wyjątkową okazję do podkreślenia, jak ważną kwestią jest budowanie relacji polsko-żydowskich w nawiązaniu do wspólnej historii obu narodów. 

- To nasza prośba o pokój - mówił na koncercie "Psalmy Pokoju i Pojednania" Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. 

Podczas wydarzenia odczytano również list od Szymona Hołowni, marszałka Sejmu. - Koncert wpisuje się w długie dzieje współżycia naszych narodów, które pozostawiło głęboki ślad w świadomości Polaków i Żydów. Przywołuje wartości, które stanowią fundament naszych wzajemnych relacji, takich jak tolerancja, wzajemny szacunek, solidarność i przyjaźń - pisał.

Posłuchaj
00:29 Psalmy-Schudrich.mp3 Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich o koncercie "Psalmy Pokoju i Pojednania".

 

 

Koncert poprowadzili: Magdalena Wolińska-Riedi i Symcha Keller, który przekonuje, że jeśli nie będzie pokoju w nas, nie będzie pokoju na świecie: 


Posłuchaj
00:26 Psalmy_SymchaKeller.mp3 Symcha Keller o koncercie "Psalmy Pokoju i Pojednania"

  

mat. prasowe / rk / kor / /IAR/ #Piotrowska/w to/

Czytaj także

"Psalmy Pokoju i Dziękczynienia". Uroczysty koncert w Watykanie uczcił pamięć rodziny Ulmów

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 02:59
W środę późnym wieczorem w watykańskim Audytorium Conciliazione zakończył się koncert dziękczynny za błogosławioną rodzinę Ulmów zatytułowany "Psalmy Pokoju i Dziękczynienia". Wystąpili artyści polscy i żydowscy, towarzyszyły im chór opery i orkiestra Filharmonii Podlaskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok Rodziny Ulmów. Kancelaria Prezydenta zapowiada ważną inicjatywę

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2023 14:29
Kancelaria Prezydenta zapowiedziała upowszechnianie dziedzictwa rodziny Ulmów. Poinformowała o tym w mediach społecznościowych szefowa Kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Błogosławiona Rodzina Ulmów będzie Patronem Województwa Podkarpackiego

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2023 17:37
Dziennik regionalny "Nowiny" informuje, że radni sejmiku obradujący w Rzeszowie jednogłośnie przez aklamację przyjęli uchwałę, aby ustanowić błogosławioną Rodzinę Ulmów Patronem Województwa Podkarpackiego. Z taką inicjatywą wystąpiła Rada Ruchów, Stowarzyszeń i Fundacji Katolickich Diecezji Rzeszowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piosenki związane ze styczniowymi rocznicami w dziejach Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2024 07:30
W "Wieczorze z historią" zaprezentowaliśmy songi, ballady i piosenki związane, odnoszące się do rocznic styczniowych w dziejach Polski. Zaśpiewali: Czesław Niemen, bardowie: Jacek Kaczmarski, Przemek Gintrowski, Andrzej Kołakowski, Paweł Orkisz, Maciej Wróblewski, raper "Basti", a także zespoły: "Horytnica", "Forteca" i "Zayazd".
rozwiń zwiń