X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Wychowanie estetyczne od najmłodszych lat. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 06:00
Wychowanie estetyczne, czyli sztuka rozwijania dziecięcej wrażliwości na otaczającą rzeczywistość, było tematem najnowszego podcastu Polskiego Radia Dzieciom. Jak rozbudzić w dziecku wrażliwość na piękno otaczającego go świata, jak pomóc mu rozwijać otwartość na naturę i kształtować w nim dobry gust? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica", Ida Nowakowska rozmawiała z Pauliną Gryc, mamą, nianią, autorką pracy dyplomowej nt. wychowania estetycznego.
Ida Nowakowska w studiu_Polskie Radio Dzieciom
Ida Nowakowska w studiu_Polskie Radio DzieciomFoto: Kamil Jasieński/PR

Na platformie podcastowej podcasty.polskieradio.pl jest już dostępny najnowszy podcast "Strefa rodzica", którego autorką jest Ida Nowakowska, młoda mama. Autorka zwraca się w swoich cotygodniowych rozmowach, do ekspertów z różnych dziedzin z pytaniami, które ją nurtują. W rozmowach tych chce rozwiać wątpliwości oraz niepokoje i zweryfikować sprzeczne informacje dostępne w sieci. Kierując się sobą i swoim doświadczeniem, chce pomagać mamom takim jak ona, w ich pierwszych macierzyńskich doświadczeniach.

W najnowszym podcaście dotyczącym wychowania estetycznego (premiera 26.01), gość Idy Nowakowskiej wyjaśnia, że wychowanie to jest niezwykle ważne w kształtowaniu u dziecka dobrego gustu, wrażliwości na piękno i twórczego spojrzenia na świat. - Teoria mówi o tym, że wychowanie estetyczne to takie oddziaływanie na wychowanka za pomocą sztuki i innych czynności, które pogłębia jego życie uczuciowe i pozwala mu przeżywać bodźce i wrażenia w sposób wzniosły. Sama również wdrożyła w swoje życie i pracę wychowanie estetyczne. - Prowadząc warsztaty plastyczne dla dzieci, poprzez spontaniczną i radosną zabawę sztuką, chcę rozwijać w nich wyobraźnię, uczyć kontaktu ze sztuką, wspólnie ją kontemplować i analizować. Jak przyznaje, ważne jest, żeby w naszych codziennych czynnościach, otwierać dzieci także na kontakt z naturą. - Wsłuchiwanie się z zamkniętymi oczami w śpiew ptaków podczas spaceru po lesie, pozwala rozwijać w nich wrażliwość na piękno natury i ma wpływ na dziecięcą wyobraźnię. 

Jak uwrażliwić dziecko na estetykę?

- Na każdym etapie dzieciństwa możemy pokazywać dzieciom świat z jego detalami, możemy opowiadać o niebie, o gwiazdach, używać metafor, pokazywać im sztukę. Bardzo ważne jest, żeby dzieci miały na wyciągnięcie ręki różnego rodzaju pomoce plastyczne, żeby mogły wyrazić siebie i swoją krystalizującą się osobowość. Możemy też zachęcać dziecko do tego, żeby samo zdecydowało o tym, jak chce połączyć swoje ubrania, jakie kolory wybrać i nie narzucać mu własnej opinii. To Będzie w nim budowało otwartość na to, co dla niego jest atrakcyjne i ładne - podsumowała Paulina Gryc. 

WIĘCEJ W NAJNOWSZYM 30 ODCINKU PODCASTU PR DZIECIOM - zapraszamy do wysłuchania całości audycji

* * * 
Ida Nowakowska, młoda mama, zwraca się w swoich rozmowach do ekspertów z różnych dziedzin z pytaniami, które ją nurtują. W rozmowach z ekspertami chce rozwiać wątpliwości oraz niepokoje i zweryfikować sprzeczne informacje dostępne w sieci. Kierując się sobą i swoim doświadczeniem, chce pomagać mamom takim jak ona, w ich pierwszych macierzyńskich doświadczeniach.

Premierowe podcasty przygotowane przez autorkę we współpracy z Polskim Radiem Dzieciom usłyszeć można w każdą środę.

Każdy odcinek ma charakter interaktywny. W dniu premiery każdego odcinka na profilu facebookowym Polskiego Radia Dzieciom w komentarzach pod specjalnie przygotowanym, postem będzie możliwość zadawania pytań autorce. Więcej informacji na www.polskieradiodzieciom.pl.

Przypominamy, że na platformie podcasty.polskieradio.pl dostępne są również podcasty "Strefa rodzica" przygotowane przez dziennikarzy Polskiego Radia Dzieciom. Podejmowana w nich problematyka dotyczy m.in. wychowania i rozwoju dziecka. Podcasty przygotowane zostały z udziałem znakomitych ekspertów.

Strefa Rodzica - Dieta i zdrowie - 07 - Niefarmakologiczne uśmierzanie bólu podczas porodu
Strefa Rodzica - Prawo - 02 - Prawo autorskie w szkole
Strefa Rodzica - Relacje i emocje - 04 - Wspólny front rodziców
Strefa Rodzica - Relacje i emocje - 05 - Rozmowa z dziećmi o przemocy

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.
Bajkowe smakołyki Misia Michasia - 30 - 
Bajkowe smakołyki Misia Michasia - 27 - Zawody, czyli kim zostać
Smok Adaś ratuje planetę - 19 - Sztuka przetrwania

PODCAST 5. PIENIŃSKI PARK NARODOWY
Bajki i bajeczki

Opowieści ludów świata - 14 - Kociołek

Polskie Radio Dzieciom – całodobowa stacja radiowa dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! Zobacz spot PRD. 

Zobacz także

Czytaj także

Jak uwolnić się od smartfonów? Czy jest to obecnie możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 10:00
Niektórym zapewne trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez smartfona. Świat online stanowi nieodłączny element XXI wieku i ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym społeczeństwie. Niewątpliwie cyfryzacja w wielu aspektach życia jest przydatna, niemniej jednak posiada ona także stronę niekorzystną, z którą staramy sobie poradzić i bronić przed nią najmłodszych. O tym, dlaczego jest to trudne opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom prof. dr Jakub Andrzejczak, z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróże z dzieckiem. Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 18:11
Czy można wyruszyć w podróż z dzieckiem tak, aby korzystać w pełni z jej uroków, jednocześnie nie narażając siebie i dziecka na trudności i niewygody? Jak się spakować, na co zwrócić szczególną uwagę i... dokąd jechać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka w wychowaniu dziecka. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 15:13
Jak ważna jest muzyka w wychowaniu dziecka, już od pierwszych dni? Czy jej słuchanie ma wpływ na rozwój dziecka w wieku prenatalnym? Jakie kompetencje rozwija słuchanie muzyki od najmłodszych lat? Ida Nowakowska, autorka podcastu "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, rozmawiała o wpływie muzyki na rozwój dziecka z Justyną Reczeniedi - śpiewaczką operową, autorką operowych zabawek. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura dziecięca od najmłodszych lat. Co czytać i dlaczego. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 14:43
Nigdy nie jest na to za wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Można to robić od momentu jego narodzin, ale też dużo wcześniej. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym sprawia, że oswaja się ono z głosem matki i buduje się między nimi silna więź. Jaką literaturę dziecięcą wybrać dla dzieci w różnym wieku, jak ważna w wychowaniu dziecka jest obecność literatury i jak zaszczepić w dziecku zainteresowanie literaturą od najmłodszych lat? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Ida Nowakowska rozmawiała z Gabrielą Dul z Instytutu Książki. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia: podcasty.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń