Polskie Radio Dzieciom

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:23
Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
Ida Nowakowska w studiu Polskiego Radia Dzieciom
Ida Nowakowska w studiu Polskiego Radia DzieciomFoto: Polskie Radio

- Zabawa ma ogromne znaczenie w życiu dziecka. Poprzez nią właśnie dzieci mogą się rozwijać, poznawać, tworzyć, kreować, doświadczać i to jest ich przestrzeń. Bardzo długo dzieci są na etapie myślenia magicznego i w zabawie robią to co czują – powiedziała gość podcastu "Strefa rodzicia" dodając, że zabawa niesie ze sobą ogromne wartości ponieważ za jej pomocą, dzieci są w stanie doświadczać siebie, poznawać siebie, rozwijać swoje kompetencje poznawcze i intelektualne. Często rodzice poszukują zabawek edukacyjnych, ale zapominają o takich zabawkach jak lalki, które rozwijają inteligencję emocjonalną, takie umiejętności społeczne i wpływają na rozwijanie empatii podkreśliła psycholog.

- W tej chwili dysponujemy potężnymi badaniami klinicznymi, z użyciem bardzo zaawansowanych sprzętów neurobiologocznych, które pokazują, że rzeczywiście dziecko, które bawi się lalką, aktywuje obszar w mózgu, który jest odpowiedzialny za rozwijanie kompetencji nie tylko emocjonalnych, ale przede wszystkim też społecznych. Nawet kiedy dziecko bawi się lalką samo, to aktywuje ten obszar w tym samym stopniu – zauważa Marta Żysko-Pałuba.

Badania te zestawiono z badaniami dotyczącymi zabawy interaktywnej przy użyciu smartfonów czy tabletów i co podkreśla gość Idy Nowakowskiej, ten rodzaj zabawy nie aktywuje aż tak bardzo obszaru, który odpowiedzialny jest za umiejętności społeczne tak, jak zabawa lalkami. Czyli pozwolenie dziecku na zabawę lalkami zarówno towarzystwie czy samemu z laką czy misiem sprawi, że będzie się w nim aktywował ten obszar emocjonalny i społeczny.

- Dzieci nieśmiałe czy mocno introwertyczne, a także wysoko wrażliwe, mają problem z wchodzeniem w grupę. Często my dorośli mamy taką potrzebę, żeby pchać dzieci na zajęcia dodatkowe, gdzie są skupiska innych dzieci. Tymczasem dzieci bardziej wycofane nie odnajdują się w takich grupach i sytuacjach i bywają zestresowane. Dlatego warto wiedzieć o tym, że zabawa dziecka przy użyciu misia, lalki czy zwierzaka, to aktywność bardzo bezpieczna, bardzo komfortowa i bardzo kreatywna dla tego typu dzieci i nie tylko.

Czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? O tym w najnowszym podcaście Polskiego Radia Dzieciom.

Ida Nowakowska, młoda mama, zwraca się w swoich rozmowach do ekspertów z różnych dziedzin z pytaniami, które ją nurtują. W rozmowach z ekspertami chce rozwiać wątpliwości oraz niepokoje i zweryfikować sprzeczne informacje dostępne w sieci. Kierując się sobą i swoim doświadczeniem, chce pomagać mamom takim jak ona, w ich pierwszych macierzyńskich doświadczeniach.

Premierowe podcasty przygotowane przez autorkę we współpracy z Polskim Radiem Dzieciom usłyszeć można w każdą środę.

Każdy odcinek ma charakter interaktywny. W dniu premiery każdego odcinka na profilu facebookowym Polskiego Radia Dzieciom w komentarzach pod specjalnie przygotowanym, postem będzie możliwość zadawania pytań autorce. Więcej informacji na www.polskieradiodzieciom.pl.

Na platformie podcasty.polskieradio.pl dostępne są również podcasty "Strefa rodzica" przygotowane przez dziennikarzy Polskiego Radia Dzieciom. Podejmowana w nich problematyka dotyczy m.in. wychowania i rozwoju dziecka. Podcasty przygotowane zostały z udziałem znakomitych ekspertów. W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Polskie Radio Dzieciom – całodobowa stacja radiowa dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! Zobacz spot PRD. 


Joanna Osmańska

Zobacz także
Czytaj także

Jak radzić sobie z emocjami po narodzinach dziecka? Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 10:00
Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl jest już dostępny najnowszy odcinek podcastu o ciąży i macierzyństwie. Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna i młoda mama, rozmawia ze specjalistką inteligencji emocjonalnej o tzw. baby blues. Czym on dokładne jest i jak go rozróżnić od prawdziwej depresji poporodowej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura dziecięca od najmłodszych lat. Co czytać i dlaczego. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 14:43
Nigdy nie jest na to za wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Można to robić od momentu jego narodzin, ale też dużo wcześniej. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym sprawia, że oswaja się ono z głosem matki i buduje się między nimi silna więź. Jaką literaturę dziecięcą wybrać dla dzieci w różnym wieku, jak ważna w wychowaniu dziecka jest obecność literatury i jak zaszczepić w dziecku zainteresowanie literaturą od najmłodszych lat? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Ida Nowakowska rozmawiała z Gabrielą Dul z Instytutu Książki. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia: podcasty.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 13:00
Oglądanie bajek to wręcz nieodłączna część dnia większości dzieci w różnym wieku. Jak ustalić czas oglądania? Co zrobić w sytuacji, gdy wyłączenie bajki powoduje płacz i krzyk? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Bronhard Puchała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci w wirtualnym świecie. Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 14:54
Kiedy dziecko powinno stawiać pierwsze kroki w wirtualnej przestrzeni? Jak z głową wprowadzić młodego użytkownika do świata cyfrowego? Dlaczego rodzice obawiają się nowych technologii? W cyberświecie często brakuje obecności rodzica przy dziecku i wzajemnej komunikacji, która mogłaby nie tylko ułatwić mu funkcjonowanie w sieci, ale też uchronić pociechę od czyhających w wirtualnej przestrzeni niebezpieczeństw. Jak o to zadbać?
rozwiń zwiń