Polskie Radio Dzieciom

Rodzicielstwo zastępcze w Polsce? Wyzwania dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 06:59
Według danych GUS w 2021 roku funkcję rodziny zastępczej pełniło blisko 19 tysięcy małżeństw i 17 tysięcy singli, natomiast jak pokazują statystyki, z roku na rok dzieci przybywa, a chętnych jest wciąż za mało. Cały czas poszukiwane są osoby chcące być rodzicami zastępczymi. 
Jakie wyzwania stoją przed rodziną zastępczą tematem audycji PR Dzieciom.
Jakie wyzwania stoją przed rodziną zastępczą tematem audycji PR Dzieciom.Foto: Shutterstock

Ta sytuacje może być związana z nieprzychylnym nastawieniem społeczeństwa do pieczy zastępczej, co wynika najpewniej z mitów i stereotypów związanych chociażby z tym, że rodzice zastępczy otrzymują pieniądze na wychowanie dzieci.  

Jakie wyzwania stoją przed rodziną zastępczą? 

Dzieci, które trafiają do placówek opiekuńczo-wychowawczych czy rodzinnych domów dziecka to często dzieci z bardzo trudnymi przeżyciami. Rozważając opiekę nad takim dzieckiem w głowach przyszłych rodziców zastępczych pojawiają się obawy, że zwyczajnie nie podołają tym przeżyciom i nie dadzą rady zaopiekować dziecięcych emocji, które towarzyszą traumom. 

Posłuchaj
58:31 2023_06_07 21_00_17_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Rodzicielstwo zastępcze w Polsce? Wyzwania dla rodziców_Strefa Rodzica 7 czerwca godz. 21:00

Zawsze jest w nas niepokój i obawa, że nie podołamy, ale tak naprawdę jeśli mamy dobrą wolę i poczucie, że chcemy przyjąć choćby jedno dziecko i się nim opiekować, dać temu dziecku dom i poczucie bezpieczeństwa, warto spróbować i zmierzyć się z naszą potrzebą wewnętrzną - mówiła Halina Jóźwiak.

Świata nie zbawimy, ale jeżeli pomożemy chociaż jednemu dziecku, mamy w sobie poczucie, że zrobiliśmy coś ważnego - tłumaczył na antenie Polskiego Radia Dzieciom gość audycji Strefa Rodzica, który jest zawodowym rodzicem zastępczym - zadbajmy i pokochajmy, a będzie dobrze.

Jaki powinien być rodzic zastępczy? 

Wymogi formalne dotyczące rodzin zastępczych opisane są przy składaniu wniosków o wystąpienie jako zastępczy rodzic. Osobiste refleksje gościa Polskiego Radia Dzieciom dotyczące predyspozycji do bycia rodzicem zastępczym opierają się przede wszystkim na byciu tolerancyjnym, otwartym, empatycznym, a także na dobrej organizacja pracy i czasu, spostrzegawczości, otwartości serca oraz wewnętrznej potrzebie pomagania. 

- Każda rodzina, która decyduje się przyjąć pod opiekę dzieci ma bardzo indywidualne powody, potrzeby i sytuacje - mówiła w Strefie Rodzica Halina Jóźwiak - U mnie decyzję właściwie podjęli moi dwaj dorośli już wtedy synowie po śmierci trzeciego, najmłodszego synka. Pokój przez ponad dwa lata był pusty, aż jeden z synów zaproponował, by tę pustkę zapełnić. Dziś pod swoją opieką Halina Jóźwiak ma ośmioro dzieci, a na niedzielny obiad przychodzi około 15 osób, w tym kilkoro dorosłych, usamodzielnionych dzieci. 

Więcej o rodzinach zastępczych w Polsce w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania! 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Halina Jóźwiak - zawodowy rodzic zastępczy
Data emisji: 07.06.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Japońska filozofia biznesowa pomocna w życiu rodzinnym?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 10:46
"Kaizen" to w tłumaczeniu na język polski poprawa, zmiana na lepsze, polepszenie. Oznacza ono japońską filozofię biznesową polegającą na ustawicznym poprawianiu i ulepszaniu procesu zarządzania i produkcji na wszystkich szczeblach. Celem takiego postępowania jest skrócenie czasu realizacji procesu, poprawa jakości wytwarzanych produktów, dostosowywanie technicznych elementów systemu, redukcja kosztów, poprawa ergonomii stanowisk roboczych oraz tworzenie kryteriów oceny i nagradzania. Jak można zastosować taką filozofię w rzeczywistości rodzinnej, i czy tam też może być pomocna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świadome rodzicielstwo – uważność i współczucie zamiast kontroli i oceny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 09:15
Konferencja dla rodziców "Świadome rodzicielstwo. Jak w praktyce wzmacniać dobrostan polskich rodzin?" Współorganizowana przez Uniwersytet SWPS to już trzecia konferencja dotycząca świadomego rodzicielstwa w Polsce. O tym, co w programie nadchodzącej konferencji mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Weronika Chmielewska z Fundacji Edumind. Świadome rodzicielstwo zmienia perspektywę poprzez włączenie wolności i poczucia, że wszystko jest tak, jak być powinno. Kontrola i ocena odchodzi w zapomnienie, a sposób postrzegania problemów idzie w stronę akceptacji, która wynika z pracy nad obserwacją i transformacją silnych emocji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowa mają znaczenie. Jak rozmawiać z dzieckiem nie krzywdząc?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 12:00
Znaczenie słów jest ogromne. Słowa to swego rodzaju kody, które uruchamiają przekonania i działania. Za słowem idzie intencja, a więc to, co chcemy za ich pomocą przekazać. Dlaczego tak ważne jest to, co i jak mówimy do dzieci? Dlaczego dorośli nigdy nie powinni zapominać o uważności względem Małych Ludzi? Jak słowa dorosłych, rzucane bez większego zastanowienia, mogą skutkować konsekwencjami na lata u dzieci? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 15:14
Z badań wynika, że w obecności innych ludzi śmiejemy się trzydzieści razy częściej niż będąc sami. To wyraźny znak, że śmiech jest zachowaniem społecznym. Już nawet w komunikacji z niemowlęciem, oprócz płaczu, bardzo istotny jest śmiech, który daje nam wyraźny sygnał, że wszystko jest w porządku. Śmiech stymuluje zarówno obszar zabawy, jak i buduje relację.
rozwiń zwiń