Nauka

Spartanie nie zabijali noworodków

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2007 09:31
Naukowcy obalili jeden z największych mitów dotyczących starożytnych Greków.

Naukowcy obalili jeden z największych mitów dotyczących starożytnych Greków – Spartanie nie zabijali najprawdopodobniej chorowitych i słabych noworodków.

„Spartiata nie decydował sam o losach swego potomstwa – pisał Plutarch. – Zanosił dziecko do miejsca zwanego lesche, gdzie zasiadali najstarsi członkowie jego fyli, którzy przeprowadzali oględziny dziecka. Jeśli było ono dobrze zbudowane i silne, kazali ojcu je wychowywać, przydzielając zarazem jedną z dziewięciu tysięcy działek ziemi. Jeśli jednak było chuderlawe i niekształtne, odsyłali je do tak zwanych Apothetai, jamy w ziemi w pobliżu Tajgetu, wierząc, że zarówno dla dziecka, jak i dla polis, lepiej będzie, jeśli umrze skoro od samego początku nie miało zdrowia i siły” (za: R. Kulesza, "Sparta w V-IV wieku p.n.e.”). To między innymi na tym przekazie bazowała straszna sława Spartan. Mieli oni uśmiercać chorowite noworodki, aby eliminować ze swojego społeczeństwa potencjalne „słabsze ogniwa”. Badacze, którzy prowadzili wykopaliska w okolicach Tajgetu, góry, u stóp której leży Sparta, nie znaleźli tam jednak żadnych dziecięcych kości – były natomiast szczątki 46 mężczyzn w sile wieku, bo od 18 do 35 lat. - Są tam tylko kości dorosłych mężczyzn, a nie ma żadnych szczątków dzieci - relacjonował agencji AFP Theodoros Pitsios, który kierował badaniami.

Wszystkie odnalezione kości datowane są na V-VI w. p.n.e. Ich odkrycie potwierdza starożytne relacje o tym, że wrzucano tam przestępców i zdrajców. Grekom zdarzało się, co prawda, porzucać niemowlęta – kończyło się to jednak na ogół adopcją maleństwa przez kogoś innego, a nie śmiercią. Badacze uważają, że żyjący kilkaset lat później, bo w I-II wieku n.e. Plutarch mógł zmyślić historię o ocenianiu i porzucaniu dzieci przez Spartan, by uatrakcyjnić swoją opowieść o surowych obyczajach, jakie miały panować w słynnej peloponeskiej polis.

 

Irena Musiał

Czytaj także

Spór o fryz partenoński

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2009 12:33
Dalszy ciąg sporu o własność połowy marmurowych tablic fryzu, który zdobił obwód świątyni Ateny na Akropolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ARCHEOLOGIA: Frajda na lodzie

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2007 09:31
Doświadczalnie stwierdzono, że na łyżwach z końskich kości da się doskonale jeździć
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neolityczna „katedra”

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2009 13:20
Kolejna sensacja na szkockich Orkadach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cmentarzysko ludzi i węży sprzed 6 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 11:47
Odkrycia dokonano w Górach Świętkorzyskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najstarsze miasteczko?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2009 15:09
BBC publikuje artykuł o „najdłużej zamieszkanym miejscu w Wielkiej Brytanii”. Takich miejsc jest jednak więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica Hypatii - wielkiej aleksandryjskiej uczonej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 23:25
Biograf Maria Dzielska obala mity na temat historycznej Hypatii - filozofki i matematyczki - bestialsko zamordowanej u schyłku antyku.
rozwiń zwiń