Nauka

Biblioteka Google przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2009 13:01
Departament sprawiedliwości USA wzywa do zmiany dotychczasowych ustaleń.

Amerykański departament sprawiedliwości wezwał nowojorski sąd do odrzucenia ugody, która umożliwiłaby firmie Google stworzenie największej na świecie wirtualnej biblioteki. Według rządowych ekspertów, projekt wiązałby się z łamaniem praw autorskich.

Firma Google skanuje książki i zamierza je udostępniać w Internecie. Pomysł ten spotkał się z protestem wydawców i autorów. Po wielomiesięcznych sporach firma Google zgodziła się zapłacić 125 milionów dolarów za stworzenie tak zwanego Rejestru Praw do Książek, dzięki któremu właściciele praw autorskich mogliby otrzymywać należne honoraria za zeskanowane pozycje.

Sąd ma wydać wyrok w tej sprawie za dwa tygodnie. Departament sprawiedliwości opowiada się jednak za wprowadzeniem poprawek. Oświadczenie departamentu stwierdza, że w obecnej formie ugoda daje firmie Google całkowitą władzę nad książkami, których właścicieli praw autorskich nie można odnaleźć, a poza tym szkodzi konkurencji. Podobne opinie wyrażają przedstawiciele internetowych koncernów Amazon, Microsoft i Yahoo. Miesiąc temu firmy te wyraziły oficjalny sprzeciw wobec projektu Google.

R. Motriuk /iar

Zobacz więcej na temat: firma google microsoft USA

Czytaj także

Dzień Domeny Publicznej

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2010 08:00
Co roku 1 stycznia, na całym świecie otwiera się dostęp do nowych zasobów, które przestały podlegać prawu autorskiemu i przeszły do domeny publicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmoteka do dygitalizacji

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2010 14:41
W dniu 29 grudnia 2009 została podpisana umowa pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanem Zdrojewskim oraz Filmoteką Narodową reprezentowaną przez Dyrektora Tadeusza Kowalskiego na dofinansowanie projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dante za darmo w sieci

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2010 12:17
Zbiór książek z dwóch włoskich państwowych bibliotek - w tym rzadkie egzemplarze - znajdzie się w internecie. Włoski rząd podpisał w tej sprawie porozumienie z gigantem Google.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co z bibliotekami?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2010 11:08
Pod koniec ubiegłego roku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstał projekt zmian w prawie dotyczącym funkcjonowania bibliotek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualna prasówka

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2010 12:32
75 milionów stron prasowych dostępnych w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

300 tysięcy dolarów za nieoddane książki

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2010 08:40
Pracownicy najstarszej biblioteki w Nowym Jorku odkryli ze zdumieniem, że pierwszy prezydent USA Jerzy Waszyngton pożyczył stamtąd dwie książki, których nigdy nie oddał. Jak zauważa portal BBC News, kara za nieoddanie książek wyniosłaby dziś 300 tys. dolarów.
rozwiń zwiń