Nauka

Prąd z liścia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 10:37
Prąd ze sztucznego liścia może zostać wykorzystany do ogrzania domu.

Amerykańscy naukowcy stworzyli sztuczne liście, które pełniąc rolę ogniw słonecznych, produkują prąd. W dodatku są tańsze i bardziej przyjazne środowisku niż standardowo używane ogniwa słoneczne bazujące na silikonie.

Urządzenie składa się z hydrożelu (żelu bazującego na wodzie), do którego wprowadzono cząsteczki wrażliwe na światło w postaci jonów DAS i [Ru(bpy)3]2+. W jednym z eksperymentów użyto do tego roślinnego chlorofilu. W żelu umieszczono miedziane elektrody, pokryte materiałem węglowym np. nanorurkami węglowymi lub grafitem, które są tańsze od standardowych, platynowych.

- Podobnie, jak dzieje się w naturze, gdy chlorofil w liściach jest pobudzany promieniami słonecznymi do syntezy cukrów, potrzebnych roślinie do życia, molekuły sztucznych liści pod wpływem światła słonecznego ulegają wzbudzeniu i produkują energię, czyli elektryczność - mówi prof. Orlin Velev z North Carolina State University.

Velev, który kieruje zespołem naukowców, ma nadzieję, że uda im się stworzyć sztuczne materiały naśladujące naturalne, których natura używa do produkcji energii ze Słońca. Obecnie pracują nad usprawnieniem swojego urządzenia by funkcjonowało jeszcze lepiej niż prawdziwy liść.

- Chcemy tak dostosować środowisko żelu i zanurzonych w nim cząsteczek wrażliwych na światło, by pracowały bardziej wydajnie - zdradza naukowiec. Naukowiec wyobraża sobie, że w przyszłości dachy domów mogłyby być pokryte cienkimi warstwami sztucznych liści, które produkowałyby elektryczność ze Słońca.

- Co prawda, na razie, nasze urządzenie ma małą wydajność i przed nami daleka droga by stało się używaną technologią, ale wierzymy, że idea inspirowanych naturą urządzeń do generowania elektryczności może w przyszłości być alternatywą dla dzisiejszych technologii baterii słonecznych - twierdzi Velev.

(ki)

Zobacz więcej na temat: słońce
Czytaj także

Chesz mieć pewność dostaw prądu? Szukaj bocianów

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2010 10:46
Już blisko 130 par śląskich bocianów ma gniazda ulokowane na słupach energetycznych. Co roku energetycy montują tam specjalne platformy, aby gniazda nie leżały bezpośrednio na przewodach. W tym roku przybyło kolejnych pięć takich kojców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gniazdka w stolicy będą zasilane biomasą?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2010 14:15
Mazowsze ma dużą szansę na wykorzystanie biomasy do produkcji energii, ze względu na wielkość terenów zielonych - uważa marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Setki chętnych na kolektory słoneczne

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2010 11:03
Około tysiąca chętnych zgłosiło się już po kredyt na zainstalowanie kolektora słonecznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Branża, w której na pewno będzie praca

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2010 10:56
Co dwudziesta duża firma planuje wzrost zatrudnienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligentne sieci energetyczne

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 06:24
Wprowadzenie inteligentnych sieci energetycznych zmniejszy zużycie prądu o 10%. O dofinansowanie na takie projekty będą mogły się starać przedsiębiorstwa, władze miast, gmin i dzielnic. Za te pieniądze będzie można zamontować w domach inteligentne liczniki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe technologie energetyczne

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2011 06:30
Oszczędne gospodarowanie prądem jest wyzwaniem, szczególnie dla dużych firm. Są różne, często proste, rozwiązania pozwalające redukować wydatki. To: oszczędne serwerownie, właściwe systemy klimatyzacji, rozważne zarządzanie oświetleniem i odgrzewaniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ograniczanie strat w sieciach energetycznych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 06:24
Sieci wysokiego napięcia prądu stałego są przyszłością przesyłu energii. To rozwiązanie otwarte na jej odnawialne źródła, lecz kosztowne i rzadko stosowane. W Polsce mamy obecnie jedną taką linię. To podmorski kabel łączący nasz kraj ze Szwecją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs "Energia Kontrolowana"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 06:24
Obecni gimnazjaliści i licealiści mogą poszczycić się większą wiedzą ekologiczną niż dorośli. Przyczyniają się do tego kółka zainteresowań, gdzie uczniowie poznają świat energetyki, i konkursy promujące zagadnienia związane z ochroną środowiska.
rozwiń zwiń