Kultura

Musical o Korczaku w byłym obozie zagłady w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 15:30
Koncertowa część musicalu "Korczak" zostanie przedstawiona w rocznicę wybuchu II wojny światowej w byłym obozie zagłady w Sachsenhausen niedaleko Berlina. W ten sposób filharmonicy chcą uczcić ofiary II wojny światowej.
Fragment plakatu do musicalu Korczak
Fragment plakatu do musicalu "Korczak" Foto: korczakmusical.com

Muzycy jadą do Niemiec na zaproszenie Muzeum i Miejsca Pamięci Sachsenhausen.  W obozie zaprezentują skróconą, godzinną wersję koncertową musicalu. "Korczak” to opowieść o tragicznej historii Janusza Korczaka i jego wychowanków, którzy zginęli w obozie zagłady w Treblince.

Sztuka powstała w Wielkiej Brytanii i miała swoją prapremierę w sierpniu 2011 r. Polską wersję przygotowała Opera i Filharmonia Podlaska, która ma dwuletnią licencję na prezentację musicalu w Polsce i krajach ościennych.

Polska prapremiera musicalu "Korczak" odbędzie się 29 września 2012 roku i uświetni drugi dzień inauguracji nowego gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Musical wyreżyserował dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej – Roberto Skolmowski, autor kilkudziesięciu oryginalnych realizacji widowisk operowych, musicali, operetek i inscenizowanych koncertów. W projekcie towarzyszą mu znani polscy artyści – śpiewacy, aktorzy i muzycy. W rolę Janusza Korczaka wcielą się aktorzy i piosenkarze Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie – Damian Aleksander oraz Tomasz Steciuk. Kierownictwo muzyczne obejmie Tadeusz Płatek, autorem scenografii będzie Paweł Dobrzycki – jeden z najbardziej uznanych scenografów. Do udziału w musicalu zaproszone zostały także dzieci i młodzież wyłonione podczas castingu oraz Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej. W procesie prób i sesji warsztatowych będą one rozwijać swoje artystyczne talenty, zdobywając jednocześnie wiedzę na temat warszawskiego getta, historii Zagłady, wieloaspektowej kultury żydowskiej i jej związków z kulturą polską.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Stary Doktor, jakiego nie znaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 06:00
Przejmujące zapiski z getta oraz fascynujące fotografie. O tym, jaki był Janusz Korczak, możemy dowiedzieć się z dwóch nowych, intrygujących źródeł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Korczak. "Do końca trzymał dzieci za ręce, zginął razem z nimi"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 05:55
Stary Doktor, wraz z 200 dziećmi, podopiecznymi z domu dziecka, został zamordowany w Treblince 7 sierpnia 1942 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

70. rocznica śmierci Janusza Korczaka

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2012 19:57
Rok 2012 jest poświęcony życiu i dziełu Starego Doktora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagadkowy Janusz Korczak

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2012 13:30
"Tylko to piękne, co ponad siły" – audycja o Starym Doktorze, w której będzie można wygrać ciekawe książki. Zapraszamy do udziału!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy zmarł Janusz Korczak? Sąd zdecyduje

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 08:53
Rusza postępowanie w sprawie ustalenia daty śmierci Janusza Korczaka. Od decyzji lubelskiego sądu zależy, jak długo jeszcze jego dzieła będą chronione prawem autorskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Korczak nie nadawał się na pomnik"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 10:44
Postać tego znanego pedagoga, działacza społecznego i pisarza przypomnieliśmy w "Wieczorze naukowym". Okazją była wydana niedawno książka autobiograficzna "Pamiętnik i inne pisma z getta".
rozwiń zwiń