X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Cogito: Bambino

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2009 08:53
Książka Ingi Iwasiów "Bambino" została nominowana do Nagrody Mediów Publicznych COGITO.
Audio

Są jednym z węzełków, które można próbować rozsupłać. Każde z nich wewnątrz, w sobie. Oni pomiędzy sobą. Oni z innymi ludźmi. Oni i ci, których pozostawili. Ludzie są jak węzełki: nie wiadomo co się w nie zabierze i czy dadzą się rozplątać” – pisze autorka o bohaterach tej poruszającej powieści, rozgrywającej się w Szczecinie od czasów powojennych po koniec PRL.

Maria przybyła tu z ubogich Kresów. Janek z bogatej Wielkopolski. Anna z Galicji – jej ojciec zginął w egzekucji za Włoszczową. Ula ma naprawdę na imię Ulrike i chowa w tajemnicy niemieckie pochodzenie, tak jak Stefan ukrywa, że jest Żydem... Spotykają się przypadkiem: pracują lub są klientami baru mlecznego „Bambino”. Ale „mają z sobą coś wspólnego: nie mają tu, w mieście, rodzin. Uklepują swoje życie stykając się naskórkami z ludźmi stąd, zawierają przymierza, składają przysięgi”. Oderwani od  bliskich, w „ziemi obiecanej” bez tradycji próbują zbudować coś nowego, swojego. Uczą się, pracują, szukają ciepła i miłości. Lecz układając swe życie, nie są w stanie wyzbyć się kompleksów i nawyków, wpojonych im w trudnym dzieciństwie, bo nie da się uciec od swego pochodzenia.

„Ma być dobrze. Zawsze ludzie tak myślą. We wszystkich krajach i miastach. Biorąc ślub z miłości. Ma być dobrze, wierzą...”. Maria kończy szkołę pielęgniarską i wychodzi za Janka, na tyle ambitnego, że propozycja od ubecji brzmi dla niego „jak lepsze życie”.  Rodzi im się córka. Ula poznaje Stefana, nauczyciela: on „nakarmi się życiem prosto z kobiety, której ziomkowie chcieli go unicestwić...”.

Indze Iwasiów udało się coś bardzo rzadkiego. Z jednej strony wnikliwie nakreśliła panoramę „polskich losów”: małych, prywatnych historii, nierozerwalnie związanych z naszą wielką Historią. Z drugiej strony w dyskretnych szczegółach odmalowuje kilkadziesiąt lat codzienności PRL – ze szminką „Celii”, czekoladkami „22 lipca”, instytucją krawca domowego czy opalaniem się na masło kakaowe. A jeszcze świetna psychologia, ponadczasowe refleksje, egzystencjalne uogólnienia i wyrafinowana narracja, pozwalająca delektować się niemal każdym zdaniem.
Wszystko to sprawia, że powstała powieść piękna, mądra, niepokojąca. Wybitna.

 

''Inga Iwasiów

Inga Iwasiów – ur. 1963, krytyczka literacka, poetka, eseistka, redaktorka, profesor literaturoznawstwa. Od 1999 redaktor naczelna Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicza”. Autorka monografii „Kresy w twórczości Włodzimierza Odojewskiego”. „Próba feministyczna” (1994) oraz „Opowieść i milczenie. O prozie Leopolda Tyrmanda” (2000); zbioru opowiadań „Miasto - ja – miasto”; tomu poezji „Miłość”. Wydała: „Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj” (szkice krytycznoliterackie), Universitas, Kraków 2002; „ Gender dla średniozaawansowanych. Wykłady szczecińskie” (eseje), W A B, 2004; „39/41” (wiersze), Wyd. 13 Muz, 2004; „Parafrazy i reinterpretacje”. Współpracuje z wieloma periodykami naukowymi i literackimi, ostatnio jej felietony zamieszcza  www.artPapier.pl. W 2006 w Świecie Książki ukazał się tom opowiadań „Smaki i dotyki” entuzjastycznie przyjęty przez krytykę.

(mat. prasowe)

Zobacz więcej na temat: Kraków literatura Szczecin
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Literackie COGITO

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2009 12:53
Jury Nagrody Mediów Publicznych COGITO w dziedzinie literatury pięknej, w składzie: Julia Hartwig (przewodnicząca), Jerzy Jarzębski, Adam Pomorski, Iwona Smolka, Piotr Wojciechowski wyłoniło 25 książek nominowanych do Nagrody COGITO. Laureat zostanie ogłoszony 14 września 2009 r. podczas uroczystej gali transmitowanej w TVP1, TVP Kultura i Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cogito: Czarny ogród

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2008 11:14
Małgorzata Szejnert została nominowana do tegorocznego Cogito.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cogito: Kinderszenen

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2009 08:00
Książka Jarosława Marka Rymkiewicza "Kinderszenen" została nominowana do Nagrody Mediów Publicznych COGITO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cogito: Dym się rozwiewa

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2009 08:01
Książka Jacka Milewskiego "Dym się rozwiewa" została nominowana do Nagrody Mediów Publicznych COGITO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cogito: Linia powrotu

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2009 08:00
Książka Krzysztofa Czyżewskiego "Linia powrotu" została nominowana do Nagrody Mediów Publicznych COGITO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cogito: Fabryka muchołapek

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2009 09:03
Książka Andrzeja Barta "Fabryka Muchołapek" została nominowana do Nagrody Mediów Publicznych COGITO..
rozwiń zwiń