X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Raul Hilberg – przybliżył światu Zagładę

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 06:07
- W badaniach nad Zagładą na początku był Hilberg. Jego książkę "Zagłada Żydów Europejskich" mają we krwi wszyscy, którzy zajmują się tym tematem. To tak jak Newton dla fizyków – mówił na antenie Polskiego Radia Jerzy Giebułtowski.
Audio
  • Jerzy Giebułtowski o książce "Zagłada Żydów Europejskich" Raula Hilberga. (PR, 27.02.2014)
Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau
Obóz koncentracyjny Auschwitz-BirkenauFoto: Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0/Chmouel

2 czerwca 1926 roku urodził się Raul Hilberg, amerykański historyk żydowskiego pochodzenia, autor monumentalnego dzieła "Zagłada Żydów Europejskich".

W 1938 roku po anshlussie wyemigrował z Austrii do Stanów Zjednoczonych. Pod koniec II wojny światowej służył w armii amerykańskiej, gdzie trafił do Departamentu Dokumentacji Wojennej. Badał nazistowską dokumentację, co przyczyniło się do rozpoczęcia prac nad zagadnieniem Zagłady.

Pierwsze wydanie książki "Zagłada Żydów Europejskich" ukazało się w 1961 roku. Trzytomowe dzieło, z początku odrzucane przez wydawców z powodu objętości i szczegółowości, na trwałe weszło w kanon lektur akademickich.

Sukcesywnie uzupełniana doczekała się wielu wznowień i tłumaczeń (pierwsze polskie wydanie w 2014 roku). Do dzisiaj, mimo znaczącego rozwoju badań nad Zagładą, jest uznawana za najważniejszą, obok dzieł Hanny Arendt, syntezę ukazującą przebieg i organizację ”ostatecznego rozwiązania”.

Hilberg nad tekstem i uzupełnieniami pracował przez całe życie, aż do śmierci w 2007 roku. To blisko dwa tysiące stron opowieści mechanizmie Zagłady. Autor, poprzez analizę dokumentów, przedstawił historię z punktu widzenia sprawców. To nie jest książka o Żydach, lecz o ludziach, którzy mordowali Żydów. Dziś narracja uległa zmianie, na pierwszym planie figurują opowieści świadków.

- Współczesna historiografia może zajmować się ofiarami właśnie dlatego, że sprawców Hilberg już opisał. Na tyle kompletnie, że nikt więcej nie próbował się z tym tematem mierzyć – mówił tłumacz Jerzy Giebułtowski.

Dzieło Hilberga cechuje chłód emocjonalny i powściągliwość, co wiele osób uznaje za wadę. Jednak intencją autora było takie uporządkowanie faktów, aby interpretowały się same, a wnioski pozostawił do wyciągnięcia samym czytelnikom.

- Wiedza o Zagładzie nie przeniknęła jeszcze do powszechnej świadomości społecznej. Aby zakończyć II wojnę światową musimy dowiedzieć się, zrozumieć i wyciągnąć wnioski. Jesteśmy na wczesnym etapie tej drogi – stwierdził gość audycji.  

Czytaj także

Oskar Schindler - Niemiec, który ratował Żydów

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 06:00
45 lat temu zmarł Oskar Schindler, niemiecki przemysłowiec, który uratował swoich żydowskich pracowników przed zagładą w obozie koncentracyjnym w czasie II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakończenie akcji likwidacyjnej warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 06:07
– Prezes Rady Żydowskiej inż. Adam Czerniakow popełnił samobójstwo. Wiedział on dokładnie, że rzekome przesiedlanie na wschód to śmierć setek tysięcy ludzi w komorach gazowych. Nie mając możności przeciwstawienia się temu, co się stało, wolał odejść – pisał w swoich wspomnieniach Marek Edelman.
rozwiń zwiń