Historia

Faustyna Kowalska - święta, która zdobyła amerykańskie kina

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 07:00
Film Michała Kondrata "Miłość i miłosierdzie" okazał się hitem i trafił na drugie miejsce amerykańskiego box office. Kim była polska święta, która zdobyła serca publiczności?
Audio
  • Audycja Jerzego Swalskiego o świętej Faustynie Kowalskiej. (PR, 5.05.2000)
Faustyna Kowalska
Faustyna KowalskaFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Kina w Stanach Zjednoczonych wyświetlają biograficzny film o świętej siostrze Faustynie Kowalskiej, który znalazł się na drugim miejscu rankingu najpopularniejszych tytułów. Kim była Faustyna Kowalska?

Urodziła się 25 sierpnia 1905 roku. Do Zgromadzenia Sióstr Matki Boskiej Bożego Miłosierdzia, wstąpiła w 1925 roku w Warszawie pod wpływem doznanych w poprzednim roku objawień.

Objawienia Jezusa Miłosiernego

22 lutego 1931 roku siostra Faustyna Kowalska doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego. W spisanym później "Dzienniczku" wspominała o wizji Jezusa, który kazał jej namalować obraz Miłosierdzia Bożego z podpisem "Jezu, ufam Tobie". Ikona została namalowana w Wilnie przez Eugeniusza Kazimirowskiego w 1934 roku. Artysta opierał się na wskazówkach św. Faustyny. 

Kolejne ważne widzenie miało miejsce w Wilnie w 1935 roku. W jego trakcie Jezus podyktował św. Faustynie modlitwę zwaną koronką do Miłosierdzia Bożego. Faustyna Kowalska miała również inne objawienia, które opisała w swoim "Dzienniczku".

Życie z pozoru zwyczajne

Śluby wieczyste złożyła 1 maja 1933 roku w Krakowie. W ciągu służby zakonnej wyjeżdżała do innych domów zgromadzenia. Chorowała na gruźlicę płuc i przewodu pokarmowego. Ostatnie dwa lata swojego życia spędziła w krakowskich Łagiewnikach i tam zmarła 5 października 1938 roku.

- Życie siostry Faustyny na zewnątrz było bardzo zwyczajne, każdy dzień był właściwie taki sam, była ogrodniczką, kucharką, a w ostatnim roku życia na tyle na ile pozwalało jej zdrowie pełniła obowiązki furtianki - mówiła w audycji Polskiego Radia o świętej siostra Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Boskiej Bożego Miłosierdzia.

Święta znana na całym świecie

Teologowie zgodnie zaliczają Faustynę Kowalską do grona największych mistyków w historii Kościoła. Jest jedną z najbardziej znanych postaci w historii XX wieku.

- Pielgrzymi czasem mówią, że nie wiedzą gdzie na mapie jest Polska, ale wiedzą, że z Polski pochodzi Jan Paweł II i Faustyna Kowalska – mówiła siostra Elżbieta Siepak.

Faustyna Kowalska została kanonizowana 30 kwietnia 2000 roku przez papieża Jana Pawła II. Ojciec Święty ustanowił także Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone w pierwszą Niedzielę po Wielkanocy. Relikwie świętej znajdują się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

mk/sa

Czytaj także

Patron start-upów i Niepokalanowa. Tajemnice ojca Kolbe

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 03:06
- Maksymilian Maria Kolbe to mój ulubiony święty. Podziwiam go za wytrwałość i olbrzymią wiarę, bo oddawał siebie samego zupełnie w ręce Opatrzności Bożej i Maryi - mówi reżyser, dr Marcin Kwaśny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Ikona polskich losów

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 12:00
Zaczyna się rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Monika Małkowska wraz ze swoimi gośćmi rozmawiała o historii ikony, która przyczyniła się m.in. do obalenia komunizmu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski katolicyzm określa naszą tożsamość?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 12:28
- "Dzienniczek" siostry Faustyny, czy mówiąc językiem polonisty - autobiografia duchowa - tej prostej zakonnicy, która tylko trzy zimy chodziła do szkoły, robi furorę na całym świecie i przetłumaczona została na wiele języków - mówi w audycji "Polaków portret własny" ksiądz prof. Jan Machniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duchowość rotmistrza Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 06:05
Witold Pilecki jest znany przede wszystkim z tego, że dobrowolnie trafił do obozu zagłady Auschwitz. Mało znany, jednak nie bez wpływu na jego patriotyczną postawę, jest aspekt duchowości bohaterskiego rotmistrza, o czym można dowiedzieć się z rozmowy z doktor Anną Mandrelą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O roli Kościoła i wybitnych duchownych II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 14:52
W lutym minęła 80-rocznica śmierci Piusa XI. Za jednego z najpoważniejszych kandydatów na nowego papieża był uważany prymas Polski August Hlond, który przewodził polskiemu Kościołowi od czerwca 1926 roku. Kiedy zastąpił Edmunda Dalbora, pierwszego prymasa odrodzonej Polski, Wielkopolanina, 45-letni hierarcha był biskupem katowickim.
rozwiń zwiń