Historia

"Dodek na froncie". Przezabawna komedia o I wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 05:30
87 lat emu, 23 stycznia 1936 roku, mała miejsce premiera przezabawnej komedii Michała Waszyńskiego "Dodek n froncie", a magnesem dla publiczności była wspaniała gra głównego bohatera - Dodka - czyli Adolfa Dymszy.
Adolf Dymsza
Adolf DymszaFoto: NAC/domena publiczna

Plejada gwiazd

Na uwagę zasługuje cała obsada, składająca się z gwiazd ówczesnego kina polskiego. Niebanalny jest też scenariusz napisany przez znany duet Napoleona Sądka z Konradem Tomem. Dość powiedzieć, że pomysły zdarzeń zostały zaczerpnięte z najlepszych wzorców polskiej i rosyjskiej literatury epoki. Film oparty na komedii omyłek był później naśladowany w wielu produkcjach polskiego kina.

W filmie zagrali inni wybitni aktorzy: Helena Grossówna, Alicja Halama, Mieczysław Cybulski, Józef Orwid, Mieczysława Ćwiklińska, Michał Znicz, Władysław Grabowski, Wacław Zdanowicz, Jerzy Kobusz czy Józef Porębski. Dość powiedzieć, że wystąpiły także dwa chóry: Chór Dana jako chór żołnierzy rosyjskich i w roli chóru cygańskiego Chór Siemionowa.


Posłuchaj
03:24 magazyn_bardzo_filmowy_dymsza_Jedynka_21_08_2015.mp3 Wspomnienie Adolfa Dymszy (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)

 

Dymsza jako Dodek 

Adolf Dymsza jako Dodek pojawił się w kinie nie po raz pierwszy. Już wcześniej Waszyński obsadził go w roli tego bohatera w zabawnej komedii "Sto metrów miłości". Później wystąpił z tym przydomkiem w kolejnym filmie tego samego reżysera, w "30 karatów szczęścia". Sam przydomek, niezwykle popularny w latach 30. w Polce był zdrobnieniem od imienia Adolf, które już wtedy bardzo nieprzyjemnie kojarzyło się z inną postacią. Dodek był swojski i ciepły, taki trochę zawadiacki i nieporadny zarazem. Dokładnie tak odmalowywał go Waszyński w swoich filmach.


Posłuchaj
23:41 D jak Dymsza.mp3 "D jak Adolf Dymsza" audycja o aktorze z cyklu "Alfabet kultury". (PR, 25.08.2015)

 

Dymsza jako Dodek Wędzonka

Dość powiedzieć, że Dodek wystąpił także w filmie współczesnym z 1970 roku - "Pan Dodek". Film ten, poprowadzony w formie wywiadu ze znanym aktorem korzysta z wielu fragmentów przedwojennych filmów, w tym też z "Dodka na froncie" i oczywiście tym znanym aktorem jest Adolf Dymsza. O jego roli w tym przezabawnym filmie z 1936 roku Dom Spotkań z Historią pisze tak: "W ramach pokazów filmowych towarzyszących wystawie Wielka Wojna na Wschodzie 1914 – 1918. Od Bałtyku po Karpaty zapraszamy na błyskotliwą komedię Michała Waszyńskiego z muzyką Henryka Warsa i brawurową rolą Adolfa Dymszy. Wojenne perypetie Dodka Wędzonki, w którego wciela się Dymsza to także pretekst do przypomnienia skomplikowanych losów Polaków walczących w armiach państw zaborczych".

Początek filmu przypomina nam inne późniejsze komedie polskie, jak choćby "Jak rozpętałem II wojnę światową. FilmPolski.pl pisze: "Podczas meczu piłkarskiego Kraków - Moskwa Dodek fauluje zawodnika rosyjskiego... Wybucha I Wojna Światowa", a trzeba dodać, że Dodek był oddanym CK Austrii. Chwilę potem widać Dodka, który zmęczony kładzie się spać, przykrywszy się płaszczem rosyjskiego oficera. Traf chciał, że właśnie nacierają rosyjskie wojska i Dodka biorą za kogoś innego niż sam był, a Dodek stara się wejść w rolę i tu zaczyna się przezabawna komedia omyłek, których mimowolnym sprawcą jest sam Dodek.

Zachęcamy do sięgnięcia do tego komicznego filmu w zimne wieczory stycznia, znajdziecie go państwo na licznych stronach Internetu.

PP


Czytaj także

Przedwojenne gwiazdy były wzorem do naśladowania

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 13:53
Wdzięk, seksappeal i oryginalna niepowtarzalna uroda charakteryzowały przedwojenne gwiazdy, ale kto dziś pamięta te mniej znane nazwiska: "żony swojego męża" Marii Żabczyńskiej, Nory Ney, Reri, czy Lili Zielińskiej? Gwiazdy kształtowały gusta, modę i rozpalały wyobraźnię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Loda Niemirzanka - "niezastąpiona w rolach rozkosznych kobieciątek".

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 05:40
14 sierpnia 1984 roku w Londynie zmarła Loda Niemirzanka. Obecnie zapomniana, w drugiej połowie lat 30. była znaną aktorką. Popularność zdobyła przede wszystkim dzięki roli niesfornej, roześmianej nastolatki, w którą wcieliła się w komedii Konrada Toma "Ada! To nie wypada!".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Olsza. Gwiazda warszawskich przedwojennych kabaretów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 05:40
3 grudnia 1895 roku urodził się Tadeusz Olsza. Był jednym z najpopularniejszych artystów kabaretowych dwudziestolecia międzywojennego, znanym ze swoich umiejętności tanecznych, zabawnych monologów i piosenek. Zapamiętany został również jako zdolny aktor, współpracujący między innymi z warszawskim teatrem "Syrena" i Teatrem Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pani minister tańczy" - przedwojenna komedia w doborowej obsadzie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 05:35
85 lat temu, w czwartkowy wieczór 21 stycznia 1937 roku, odbyła się premiera zabawnej komedii Juliusza Gardana pt. "Pani minister tańczy". W tej filmowej operetce wzięły udział ówczesne gwiazdy polskiego kina: Tola Mankiewiczówna, Aleksander Żabczyński i Mieczysława Ćwiklińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Antek policmajster" – komediowy hit międzywojnia

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 05:40
87 lat temu, w piątkowy wieczór 8 lutego 1935 roku, odbyła się premiera przezabawnego filmu z Adolfem Dymszą, w reżyserii mistrza polskiego kina lat 30. Michała Waszyńskiego: "Antek policmajster".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czy Lucyna to dziewczyna?". Arcyśmieszna komedia pełna zwrotów akcji

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 05:35
Mija 88 lat od premiery "arcyśmiesznego" filmu - tak pisały o nim gazety - "Czy Lucyna to dziewczyna?", w reżyserii Juliusza Gardana i z doborową obsadą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Bogda - jedna z najpiękniejszych polskich aktorek międzywojnia

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 05:40
113 lat temu, 25 listopada 1909 roku, urodziła się we Lwowie Maria Bogda (a właściwie Janina Kopaczek, później Kopaczek-Brodzisz) – ceniona i popularna aktorka dwudziestolecia międzywojennego.
rozwiń zwiń