Historia

Nagroda Nobla za strukturę DNA

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 05:30
70 lat temu, 28 lutego 1953 roku, Amerykanin James Watson i Brytyjczyk Francis Crick ogłosili, że na podstawie rentgenogramów odkryli strukturę DNA.
Król Szwecji Gustaw Adolf wręcza Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny Francisowi Crickowi, który otrzymał tę nagrodę wspólnie z Jamesem D. Watsonem i Mauricem Wilkinsem za pracę nad odkryciem struktury cząsteczki DNA. 13 grudnia 1962 r.
Król Szwecji Gustaw Adolf wręcza Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny Francisowi Crickowi, który otrzymał tę nagrodę wspólnie z Jamesem D. Watsonem i Mauricem Wilkinsem za pracę nad odkryciem struktury cząsteczki DNA. 13 grudnia 1962 r.Foto: Forum

Odkrywców pracujących nad tym zagadnieniem było jeszcze dwóch i wszyscy otrzymałi za to słynną Nagrodę Nobla w 1962 roku. Był to Maurice Wilkins, który wspólnie z Rosalind Franklin dokonali serii zdjęć rentgenowskich służących do dalszych badań strukturalnych. Traf chciał, że Rosalind Franklin zmarła na raka w 1958 roku i nie doczekała tak zaszczytnego honoru. Jednak jak to bywa w tego typu odkryciach, nie można mówić jedynie o tych nazwiskach.

DNA zostało odkryte znacznie wcześniej, bo już w XIX wieku przez Fryderyka Mieschera i było to w roku 1869. Niestety musiał minąć prawie cały wiek, by świat nauki mógł poznać strukturę kwasu deoksyrybonukleinowego, bo tak dokładnie znaczy skrót DNA. Prawdą jest też, że w wielostopniowych badaniach, z wykorzystaniem całych grup badawczych, prym wiedli wspomniani wcześniej Amerykanin i Brytyjczyk. Natomiast jednym z centrów badawczych było znane laboratorium medyczne w Cambridge -Medical Reserch Council Unity w Cavendish Laboratory w Cambridge. Wilkins i Franklin pracowali wtedy również w King’s College London.

Co ciekawe, obaj naukowcy byli dość młodzi w chwili przełomowego odkrycia - Crick miał 37 lat, a Watson zaledwie 25 lat. Rosalind Franklin miała zaledwie 33 lata, a Wilkins też 37 lat. Wszyscy wiedli prym w swoich grupach badawczych i ich zapał całkowicie się opłacił. Badania tej grupy szły znacznie dalej, bo dotyczyły prób zsekwencjonowania całego genomu człowieka. W tej dziedzinie dalszych badań prym wiódł już dość samodzielnie Watson.

Dla nas, laików, dodatkową ciekawostką może być również fakt, że badania te przyczyniły się w znacznym stopniu również do określania profilu człowieka pod kątem unikatowego kodu genetycznego, co oczywiście jest teraz tak powszechnie wykorzystywane w kryminalistyce czy w potwierdzaniu stopnia pokrewieństwa. Jednak odkrycie zasad kodu genetycznego nastąpiło dopiero w 1961 roku przez grupę badaczy wśród których byli Robert William Holley, Har Gobind Khorana i Marshall Nirenberg. To oni stają za opracowaniem reguły, według której informacja genetyczna, zawarta w sekwencji nukleotydów kwasu nukleinowego, w komórkach wszystkich organizmów może ulegać "tłumaczeniu" na kolejność aminokwasów w ich białkach w procesie biosyntezy białek.

Porównywanie DNA przy użyciu polimorfizmu długości fragmentów restrykcyjnych jest właśnie najpowszechniej obecnie stosowaną metodą wykrywania zgodności osobowe w kryminalistyce czy w badaniach porównawczych na tzw. ojcostwo. Pierwszy raz z "kryminalnym" wykorzystaniem tej metody badawczej mieliśmy w Wielkiej Brytanii w 1986 roku, a podejrzany został wtedy uniewinniony przez brytyjską policję. Rok później badania w innej sprawie, też w Wielkiej Brytanii i winny został skazany właśnie na podstawie dowodu w postaci DNA.

PP

 

 

 

Czytaj także

Ludwik Hirszfeld: nauka może uczynić człowieka lepszym

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2023 05:45
Odkrycia grup krwi dokonał austriacki uczony Karl Landsteiner w 1901 roku. Mało kto wie jednak, że autorem ich ustalenia jest polski lekarz i wybitny naukowiec – Ludwik Hirszfeld.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawda o nas zamknięta w genach. Dlaczego warto je badać?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 14:00
- Jeżeli nasza mama chorowała na nowotwór, który jest związany z uszkodzeniem genu, to mamy 50 procent szansy, że go odziedziczymy - mówi dr hab. n. med. Anna Wójcicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kompleksowe badanie genomu pomoże żyć dłużej i lepiej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 08:00
Polscy naukowcy stworzyli pionierską usługę opartą o kompletne badanie DNA. Dzięki systemowi wspierania użytkownika w podejmowaniu decyzji, pozwala ona kompleksowo zadbać o swoje zdrowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Instytut Pasteura. Ważna instytucja świata nauki i krok milowy medycyny

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 05:30
134 lata temu, 14 listopada 1888 roku, zainaugurował swoją działalność Instytut Pasteura, założony przez wielkiego odkrywcę Ludwika Pasteura nieco wcześniej, bo 4 czerwca 1887 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczepionki na nowotwory. Marzenia czy rzeczywistość?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 12:00
Prof. Natalia Marek-Trzonkowska - dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi – centrum MAB – na Uniwersytecie Gdańskim - opowiadała w audycji o pracach nad nowymi terapiami przeciwnowotworowymi i o możliwościach wykorzystania immunoterapii w leczeniu nowotworów. 
rozwiń zwiń