Historia

Wikingowie opuścili Grenlandię przez zmiany klimatu? Nowe ustalenia naukowców

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 05:45
Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Harvarda główną przyczyną opuszczenia przez Wikingów Grenlandii były zmiany klimatyczne. Najnowsze badania wykazują, że w czasie kilkusetletniego pobytu kolonizatorów na wyspie nastąpił znaczący wzrostu poziomu mórz, co nastąpiło mimo trwającego ochłodzenia klimatu.
Eryk Rudy dociera do wybrzeży Grenlandii. Ilustracja Carla Rasmussena z 1875 roku
Eryk Rudy dociera do wybrzeży Grenlandii. Ilustracja Carla Rasmussena z 1875 rokuFoto: Forum

Nagłe opuszczenie Grenlandii przez Wikingów stanowi jedną z największych zagadek związanych z podbojami i działalnością skandynawskich wojowników. Dotychczas w świecie nauki istniało kilka hipotez, dlaczego kolonizatorzy tak nagle opuścili zamieszkiwaną od niemal pięciuset lat wyspę.

Bliżej temu problemowi postanowili przyjrzeć się naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, którzy rezultaty swoich badań opublikowali w ostatnim czasie na łamach czasopisma naukowego "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).

Wzrost poziomu mórz

Po analizie danych geomorfologicznych i paleoklimatycznych oraz modelowaniu wzrostu pokrywy lodowej, naukowcy doszli do wniosku, że główną przyczyną opuszczenia Grenlandii przez Wikingów było podnoszenie się poziomu mórz. Badacze z Uniwersytetu Harvarda udowodnili, że przez kilkaset lat pobytu skandynawskich kolonizatorów na wyspie, poziom mórz podniósł się o ponad 3 metry. Ich zdaniem wzrost ten jest od dwóch do sześciu razy większy niż ten, który zaobserwowano w XX wieku.

Wynik badań jest o tyle zaskakujący, że Wikingowie opuścili Grenlandię w początkach tzw. małej epoki lodowcowej, gdy nastąpiło znaczące ochłodzenie klimatu. Z kolei wzrost poziomu mórz kojarzy się raczej ze zjawiskiem, z którym mamy do czynienia dziś, czyli wzrostem temperatury na naszej planecie. Tak jest w istocie, ale nawet podczas powiększania się pokrywy lodowej, miejscami może dochodzić do podwyższenia poziomu wody w morzach.

Zdaniem naukowców to właśnie miało miejsce na Grenlandii. W swoim artykule opublikowanym w PNAS wskazali, że powodami podnoszenia się poziomu mórz u wybrzeży wyspy mogło być m.in. zapadania sią lądu oraz grawitacyjne przyciąganie wody w kierunku rosnącej pokrywy lodowej.

***

Wikingowie słynęli przede wszystkim jako budzący postrach wojownicy, ale również jako żeglarze i kolonizatorzy. W czasie swoich licznych wypraw eksplorowali inne części Europy, a także ziemie znacznie oddalone od Starego Kontynentu. Do wybrzeży Grenlandii dotarli pod koniec X wieku. Swoje osady na niemal pozbawionej drzew wyspie budowali dzięki drewnu sprowadzanemu z Europy Północnej oraz Ameryki Północnej.

Skandynawscy kolonizatorzy opuścili wyspę nagle w połowie XV wieku. Wśród powodów tej decyzji dotychczas wymieniano przede wszystkim niepokoje społeczne, zawirowania gospodarcze czy kwestie polityczne. Najnowsze badania wykazały, że do punktu krytycznego w dziejach wikińskiego osadnictwa na Grenlandii doprowadziły zmiany klimatu. Znaczący wzrost poziomu morza okazał się ogromnym kłopotem dla kolonizatorów, którzy swoje osady stawiali w niedalekiej odległości od wybrzeża. 

National Geographic/Interesting Engineering/th

Czytaj także

Wikingowie - postrach średniowiecznej Europy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 05:35
Są bohaterami masowej wyobraźni, choć obraz woja w hełmie z rogami jest daleki od rzeczywistości. Czarna legenda żeglarzy z Północy jest jednak jak najbardziej zasłużona - żywioł skandynawski rozlewał się od VIII do XI wieku po Europie, pozostawiając po sobie zgliszcza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyspy Owcze. Odnaleziono kolejny dowód na to, że Wikingowie nie byli tam pierwsi

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 05:40
Ślady obecności owiec domowych odnalezione przez naukowców z Uniwersytetu Columbia na archipelagu na północy Atlantyku stanowią kolejny dowód na to, że przed skandynawskimi wojownikami ten niedostępny skrawek lądu zamieszkiwała inna grupa ludności. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy: rogate hełmy nie należały do wikingów, pochodziły z innej kultury

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 05:30
Autorzy artykułu w piśmie "Praehistorische Zeitschrift" zbadali dokładnie dwa hełmy z zakrzywionymi rogami, odkryte w 1942 roku na bagnach pod miastem Veksø w Danii. Artefakty te mogą być odpowiedzialne za popkulturowy wizerunek wikinga w rogatym nakryciu głowy, choć prawda o nich jest zupełnie inna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Modny wiking nosił futro z bobra

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 05:45
Odzież z bobrzego futra była oznaką statusu elity wikingów – dowodzą badania przeprowadzone przez duńskich archeologów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wikingowie: Walhalla" - kto jest kim w 2. sezonie serialu. Historyczni bohaterowie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 05:50
W nowym sezonie luźno inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami serialu wyprodukowanego przez platformę Netflix przez ekran przewija się szereg historycznych postaci - na czele z Jarosławem Mądrym granym przez polskiego aktora Marcina Dorocińskiego
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykłe odkrycie w Norwegii. Odnaleziono najstarszy na świecie kamień z pismem runicznym

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 05:40
Norwescy naukowcy poinformowali o odkryciu najstarszego na świecie kamienia runicznego, mogącego mieć nawet 2000 lat. Według archeologów nagrobny piaskowiec z inskrypcją, o wymiarach 31 na 32 cm, powstał kilkaset lat wcześniej niż inne znane tego rodzaju obiekty.
rozwiń zwiń