Historia

Edward Dziewoński i Andrzej Daniłowicz w katalogu osób inwigilowanych przez SB

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2023 05:40
Wśród osób inwigilowanych przez organy represji PRL znalezione zostały wpisy dotyczące aktora, reżysera i satyryka Edwarda Dziewońskiego oraz jednego z pierwszych zawodowych polskich kaskaderów filmowych Andrzeja Daniłowicza – poinformowało biuro prasowe Instytutu Pamięci Narodowej.
Edward Dziewoński, Warszawa 1992 r.
Edward Dziewoński, Warszawa 1992 r.Foto: Forum

Odrzucił współpracę z SB

Edward Dziewoński był rozpracowywany przez Urząd Bezpieczeństwa od końca lat 40. Służby PRL obserwowały go, w 1954 roku złożono mu ofertę współpracy, jednak odrzucił ją.

"W latach 1960-1969 aktor był jednym z figurantów rozpracowania o kryptonimie "Filmowcy", prowadzonego przez Departament II MSW na jednego z reżyserów filmowych, który w 1958 r. uciekł do Republiki Federalnej Niemiec" - podał IPN.

Dziewoński pojawił się także w donosach jednego z tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa. Informator donosił, że "aktor podczas wyjazdu do USA wielokrotnie publicznie krytykował sytuację polityczną w kraju, naśmiewając się z organizacji prasy, radia, i telewizji". Funkcjonariusze SB przeprowadzili potem rozmowę ostrzegawczą z aktorem.

"Z zapisów ewidencyjnych w kartotece Biura Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że w latach 1962-1989 Edward Dziewoński był wielokrotnie inwigilowany i fotografowany przez funkcjonariuszy Biura Bezpieczeństwa MSW z powodu kontaktów z dyplomatami ambasad krajów kapitalistycznych w Warszawie" - podał IPN.

Edward Dziewoński był aktorem, reżyserem i satyrykiem. Urodził się 16 grudnia 1916 roku w Moskwie. Studia aktorskie ukończył w 1939 roku na Wydziale Aktorskim Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Zadebiutował w 1945 roku na scenie łódzkiego Teatru Syrena. Karierę filmową rozpoczął w 1946 roku na planie filmu "Zakazane piosenki".

Był twórcą działającego w latach 1965-1975 "Kabaretu Dudek". Grał również w telewizyjnym "Kabarecie Starszych Panów" oraz kabaretach "Szpak" i "Wagabunda". Był związany m.in. z Teatrem Narodowym, Współczesnym, Ateneum. Występował również w założonym przez siebie Teatrze Kwadrat. W jego dorobku znajduje się kilkadziesiąt produkcji filmowych. Wystąpił m.in. w "Eroice" Andrzeja Munka oraz popularnych serialach: "Wojnie domowej", "Czterdziestolatku" i "Wielkiej miłości Balzaka". Był także reżyserem wielu adaptacji dla Teatru TV. Aktor zmarł 17 sierpnia 2002 r. w Warszawie.

Daniłowicz na celowniku SB

Andrzej Daniłowicz urodził się 19 listopada 1953 roku w Laskach. Po ukończeniu szkoły zawodowej pracował jako spawacz w Stoczni Szczecińskiej. W klubie Gryf Szczecin i Orle Łódź trenował judo. Był jednym z pierwszych polskich kaskaderów zawodowych. W filmie debiutował na planie "Na niebie i na ziemi" (1973) w reżyserii Juliana Dziedziny.

W czerwcu 1976 roku SB rozpoczęła jego inwigilację. Po ogłoszeniu przez premiera Jaroszewicza drastycznej podwyżki cen podstawowych produktów żywnościowych w wielu miastach Polski doszło do protestów i strajków robotniczych, na które władze zareagowały represjami. Bezpieka uznała, że Daniłowicz, pracujący wówczas w łódzkiej "Elcie", był jednym z inicjatorów strajku. W ramach sprawy o kryptonimie "Model" objęto go rozpracowaniem i zwolniono dyscyplinarnie z pracy.

Według informacji IPN jego nazwisko umieszczono go w "Wykazie warchołów, chuliganów i demagogów zakłócających porządek w zakładach pracy ujawnionych w okresie 25.06.1976 -02.07.1976". 20 sierpnia 1976 roku materiały dotyczące Daniłowicza złożono do archiwum pod sygnaturą 04937/II, a w 1989 roku zniszczono.

Pod koniec lat 70. Daniłowicz nie mógł znaleźć pracy i był zmuszony do powrotu do zawodu kaskadera filmowego. W ciągu kolejnych lat pracował przy kilkudziesięciu filmach oraz jako epizodysta. Do najbardziej znanych filmów przy których pracował należą: "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego, "Kronika wypadków miłosnych" Andrzeja Wajdy, "Vabank" i "Seksmisja" Juliusza Machulskiego oraz "Akademia Pana Kleksa" i "Podróże Pana Kleksa" Krzysztofa Gradowskiego. Pracował także na planie seriali "Jan Serce", "Lalka" i "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". Z zawodu kaskadera musiał wycofać się przedwcześnie w 1986 roku z powodu obrażeń odniesionych na planie filmowym.

Dotychczas w katalogach IPN zostały zamieszczone informacje o około 20 tysiącach osób rozpracowywanych przez organa bezpieczeństwa PRL, o 110 tys. funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego oraz o 33 tys. osób na kierowniczych stanowiskach partyjnych i państwowych PRL.

***

Czytaj także:

Edward Dziewoński - w kabarecie urodzony

Kabaret "Dudek" - przedwojenny mistrzowski humor w realiach PRL

PAP Maciej Replewicz/im

Czytaj także

Historyk: niszczenie dokumentów MSW i SB było zbrodnią

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 20:23
- Niszczenie dokumentów MSW i i SB w 1989 roku zakłóciło transformację. To była zbrodnia na historii - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Kozłowski z Instytutu Pamięci Narodowej, autor książki "Koniec imperium MSW. Transformacja organów bezpieczeństwa państwa 1989–1990".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyszkowski: przywracanie przywilejów esbekom to wystawianie warty przy pomniku Stalina

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 14:35
- Niesamowite jest, że składa się dziś taki wniosek. Dodatkowo robią to ludzie, którzy w sensie osobistym są spadkobiercami zbrodni komunistycznych. Ziemia się nie trzęsie, piorun nie strzeli tych ludzi. To oszałamiające - mówił w Polskim Radiu 24 działacz opozycji w czasie PRL Krzysztof Wyszkowski.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artyści na celowniku bezpieki. Służby PRL inwigilowały Wojciecha Młynarskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 13:53
Wojciech Młynarski, jako kolejny polski artysta, znalazł się w katalogu osób rozpracowywanych przez służby PRL. Instytut Pamięci Narodowej umieścił informację o inwigilacji artysty przez Służbę Bezpieczeństwa w ramach ostatniej aktualizacji katalogu osób obserwowanych przez bezpiekę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Herbert, Halina Mikołajska i Stanisław Lem – inwigilowani przez SB

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 05:45
Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że w uzupełnionym katalogu osób inwigilowanych przez organy represji PRL znalazły się wpisy dotyczące poety Zbigniewa Herberta, aktorki Haliny Mikołajskiej oraz pisarza Stanisława Lema.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Służba Bezpieczeństwa PRL. Dr hab. Dawid Wincenty: większość Polaków nie wiedziała o nich zbyt wiele

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 08:30
- Polacy byli rejestrowani, były prowadzone wobec nich działania, czasami bezpośrednio i brutalnie działano wobec konkretnego obywatela - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Dawid Wincenty z IPN w Gdańsku.
rozwiń zwiń