Historia

Na Pomorzu odkryto siekierki z epoki brązu. "Archeologiczna sensacja"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 05:40
W lasach na Kociewiu poszukiwacz śladów historii natrafił na pięć siekierek z epoki brązu. Zdaniem badaczy przedmioty mogły stanowić depozyt związany z wymianą handlową. 
Jedna z siekierek odkrytych na Kociewiu
Jedna z siekierek odkrytych na KociewiuFoto: Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków

O wyjątkowym odkryciu dokonanym na Kociewiu (regionie etnograficznym na Pomorzu Gdańskim) poinformowało w mediach społecznościowych Nadleśnictwo Starogard. Informację potwierdził w rozmowie z PAP pomorski wojewódzki konserwator zabytków Igor Strzok, który zapewnił, że pasjonat, który odnalazł skarb, miał odpowiednie pozwolenia na prowadzenie poszukiwań i po znalezieniu zabytków poinformował konserwatora.

- Wydobycie tych znalezisk odbyło się pod nadzorem archeologicznym naszych współpracowników z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Oznacza to, że zapobiegliśmy ewentualnemu zniszczeniu stanowiska – powiedział PAP Igor Strzok.

Wojewódzki konserwator zabytków podkreślił, że w przypadku tego typu odkryć należy przeprowadzić poszukiwania w promieniu nawet kilkudziesięciu metrów.

- Tutaj nie było ryzyka, że wartość naukowa tego znaleziska zostanie umniejszona poprzez to, że obiekty zostaną wydobyte bez należytego sprawdzenia najbliższego sąsiedztwa – zapewnił i dodał, że w pobliżu nie znaleziono innych przedmiotów.

"Prawdopodobnie stanowiły depozyt"

Kierownik Wydziału ds. Zabytków Archeologicznych Piotr Klimaszewski podkreślił, że znalezione przez poszukiwacza przedmioty znajdowały się ok. 20-30 centymetrów pod ziemią.

- Był to niewielki wykop, pod warstwą darni i próchnicy – powiedział w rozmowie z PAP.

Igor Strzok poinformował, że poszukiwaczowi udało się znaleźć pięć siekierek, które mogą pochodzić z II lub III okresu brązu, czyli między 1700 a 1300 p.n.e.

- Te przedmioty były dosyć rzadkie na tych ziemiach – stwierdził konserwator.

Zdaniem Piotra Klimaszewskiego siekierki prawdopodobnie stanowiły depozyt.

- Mogły mieć charakter kultowy, mogły stanowić ofiarę. Prawdopodobnie był to jednakże depozyt związany z wymianą handlową – mówił i dodał, że siekierki mogły być związane z kręgiem kultur bałtyjskich, czyli terenów dzisiejszej Litwy albo północno-wschodniej Polski. Wyjaśnił, że znaleziska te można określić jako siekierki typu tautušiai.

"Sensacja archeologiczna"

Igor Strzok podkreślił, że wcześniej natrafiano na podobne znaleziska z okresu brązu. Z reguły były to pojedyncze egzemplarze. Nigdy jednak nie natrafiono na taki skarb.

- Ostatnie znalezisko tego typu broni czy narzędzi odkryto około 20 lat temu na Lubelszczyźnie – mówił.

Podkreślił, że najczęściej "w takich depozytach znajdowano bransolety czy napierśniki". Jego zdaniem odkopane w starogardzkim lesie artefakty to "sensacja archeologiczna". Zapewnił, że w najbliższych dniach trafią one do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, w których zostaną zbadane.

Nauka w Polsce/Piotr Mirowicz/th

Czytaj także

Świnoujście. Podczas sadzenia kwiatów odkryto przedwojenny pruski sztandar

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 05:40
Podczas prac ogrodowych prowadzonych na terenie Fortu Gerharda w Świnoujściu, jedna z pracownic instytucji natrafiła na stare, zardzewiałe wiadro. W jego środku znajdował się przedwojenny, bogato haftowany sztandar z cesarskim orłem i inskrypcją "Za Boga, króla i ojczyznę".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelskie. Skarb z epoki brązu przeleżał na łące 2500 lat. "Sensacyjne znalezisko"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 05:45
Wykonane z brązu ozdoby odnalazł poszukiwacz w Czernięcinie Poduchownym. Wśród 13 odkrytych artefaktów są m.in. szpile do mocowania na odzieży, nagolenniki i bransolety - poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczątki cywilów z Powstania Warszawskiego odnaleziono na terenie niemieckiego obozu jenieckiego w Stargardzie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 05:45
Badacze z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie odkryli szczątki 20 osób, w tym dzieci, na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag II D w Stargardzie. W masowym grobie pochowano ludność cywilną z Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachodniopomorskie: Złote ruble i dolary odkryte w lesie pod Szczecinem

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2023 05:40
Łącznie siedemdziesiąt złotych monet schowanych w metalowej puszce odkryli pasjonaci historii ze Stowarzyszenia Szczecińska Grupa Eksploracyjna. Według wstępnych analiz wartość skarbu przekracza 100 tys. złotych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelskie: Odkryto krzemienny grot włóczni z epoki brązu. "Znalezisko ma charakter unikatowy"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 05:40
W Lubyczy Królewskiej w województwie lubelskim odkryto grot włóczni wykonany z krzemienia. Zdaniem badaczy wyjątkowe znalezisko liczy niemal cztery tysiące lat. To kolejne tego typu odkrycie w tym regionie w ostatnim czasie.
rozwiń zwiń