Historia

Szczątki gen. Scaevoli-Wieczorkiewicza spoczną na cmentarzu w Jarosławiu

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2024 05:45
Gen. bryg. Wacław Scaevola-Wieczorkiewicz i jego małżonka zostaną pochowani w środę (27 marca 2024 roku) na cmentarzu w Jarosławiu w Podkarpackiem. Ich szczątki – sprowadzane po ponad pół wieku z Genewy – zostaną złożone w kwaterze zasłużonych.
Gen. Wacław Scaevola-Wieczorkiewicz, lata międzywojenne
Gen. Wacław Scaevola-Wieczorkiewicz, lata międzywojenne Foto: Wikimedia/domena publiczna

Gen. bryg. Wacław Scaevola-Wieczorkiewicz zmarł 7 grudnia 1969 roku w Genewie i tam został pochowany. Jego szczątki zostały sprowadzone do kraju z inicjatywy dowództwa 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu, którego patronem jest generał, oraz Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. Zajął się tym samorząd miasta oraz Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, który sfinansował nowy nagrobek gen. Wieczorkiewicza i jego małżonki oraz pokrył część kosztów ekshumacji i przewiezienia szczątków.

Honorowy obywatel Jarosławia

Urodzony w 1890 roku Wacław Scaevola-Wieczorkiewicz trafił do Jarosławia w 1926 roku, gdzie dowodził 24 Dywizją Piechoty. Tutaj awansował do stopnia generała brygady i zarządzał Garnizonem Jarosław. To z jego inicjatywy kilka lat później powstało Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, którego został pierwszym prezesem. Dział na rzecz rozwoju kultury, ochrony zabytków i sportu. W uznaniu zasług w 1936 roku otrzymał honorowe obywatelstwo miasta.

Wręczenie dyplomu honorowego obywatelstwa Jarosławia Wacławowi Scaevola-Wieczorkiewiczowi Fot. "Wschód: Lwów, Stanisławów, Tarnopol. Życie miast i wsi województw południowo-wschodnich", 1937, nr 54/jbc.bj.uj.edu.pl Wręczenie dyplomu honorowego obywatelstwa Jarosławia Wacławowi Scaevola-Wieczorkiewiczowi Fot. "Wschód: Lwów, Stanisławów, Tarnopol. Życie miast i wsi województw południowo-wschodnich", 1937, nr 54/jbc.bj.uj.edu.pl

Żołnierz i emigrant

Podczas I wojny światowej Wacław Scaevola-Wieczorkiewicz służył w Legionach Polskich, m.in. w lipcu 1916 r. brał udział w największej bitwie Legionów stoczonej pod Kostiuchnówką na Wołyniu. W Legionach awansował do stopnia kapitana.

Po wojnie m.in. studiował w Akademii Wojskowej w Paryżu, następnie trafił do Jarosławia. W czasie wojny obronnej 1939 był dowódcą etapów najpierw Armii "Kraków", a następnie Armii "Karpaty". W 1940 przedostał się przez Węgry do Francji, gdzie służył w Inspektoracie Wyszkolenia Naczelnego Wodza.

Po klęsce Francji działał w ruchu oporu, a także w organizacjach polonijnych. W 1943 roku zamieszkał w Szwajcarii. Zmarł 7 grudnia 1969 roku w Genewie - został pochowany na cmentarzu św. Józefa. Miał żonę Janinę oraz dwóch synów Tomasza i Wojciecha.

Uroczystość wręczenia sztandarów oddziałom saperów polskich we Francji, 30 marzec 1940 r. Przemawia gen. Władysław Sikorski. Od prawej: gen. Władysław Sikorski, płk. dypl. Aleksander Kędzior, biskup polowy Józef Gawlina. Z lewej gen. Wacław Wieczorkiewicz. Archiwum Fotograficzne Czesława Datki. Fot. NAC/dp Uroczystość wręczenia sztandarów oddziałom saperów polskich we Francji, 30 marzec 1940 r. Przemawia gen. Władysław Sikorski. Od prawej: gen. Władysław Sikorski, płk. dypl. Aleksander Kędzior, biskup polowy Józef Gawlina. Z lewej gen. Wacław Wieczorkiewicz. Archiwum Fotograficzne Czesława Datki. Fot. NAC/dp

***

Czytaj także:

***

Gen. Wacław Scaevola-Wieczorkiewicz został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Niepodległości.

W 1992 roku imię generała otrzymała jedna z ulic w Jarosławiu, a siedemnaście lat później 14. Dywizjon Artylerii Samobieżnej, którego święto przypada 25 czerwca, w rocznicę urodzin patrona.

PAP/jp


Czytaj także

Aleksandra Piłsudska – rewolucjonistka u boku Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2024 05:46
Jest znana przede wszystkim jako żona Józefa Piłsudskiego, ale jej życiorys skrywa o wiele więcej. Aleksandra Piłsudska była przykładem poświęcenia kobiet sprzed ponad stu lat w odzyskanie niepodległości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lesław Bartelski. Przyjaciel poetów walczącej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2024 05:52
– Było moim wielkim szczęściem w życiu, że zetknąłem się z Tadeuszem Gajcym, Zdzisławem Stroińskim, Andrzejem Trzebińskim, a także z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim –  podkreślał w radiowym nagraniu Lesław Bartelski. 27 marca mija 18 lat od śmierci tego poety i kronikarza pokolenia literatów czasu wojny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Mackiewicz. "Prawda jest przykra, ale byłoby głupio nie patrzeć jej w oczy"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2024 06:00
- Uważał, że najważniejsze jest odkrywanie siebie, poszukiwanie prawdy. To cel, któremu warto poświęcić całe swoje życie, nawet jeśli będzie ono materialnie nieudane - mówił w Polskim Radiu prof. Kazimierz Maciąg o Józefie Mackiewiczu. 
rozwiń zwiń