Historia

Bohater i mistrz swojej profesji

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 08:15
Zmarł 195 lat temu, 15 października 1817 roku w Solurze (Szwajcaria). Może w dwusetną rocznicę jego śmierci, jakiś szczęśliwy traf sprawi, że świat pozna go lepiej.
Audio
  • Kościuszko jakoby nieznany/prof. Marian Kukiel/nagranie archiwalne RWE/1968
  • Kościuszko jakoby nieznany/prof.Marian Kukiel cz.2 /nagranie archiwalne RWE/1968
  • Kościuszko jakoby nieznany/prof. Marian Kukiel cz.3 /nagranie archiwalne RWE/1968
Tadeusz Kościuszko  na obrazie Kazimierza Wojniakowskiego
Tadeusz Kościuszko na obrazie Kazimierza Wojniakowskiego Foto: Wikipedia

Był najczystszym synem wolności jakiego poznałem (..) i to wolności dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych i bogatych” - tak miał się wyrazić Thomas Jefferson o Tadeuszu Kościuszce.

W Krakowie usypano na jego cześć słynny kopiec, najwyższy szczyt Australii nosi nazwę Mount Kosciuszko, w Kotlinie Jeleniogórskiej jest Wzgórze Kościuszki. Reprezentacyjna promenada w Białym Stoku nosi jego imię. Wystawiono mu dziesiątki pomników. Niezliczone  szkoły, ulice, instytuty, parki, skwery, dzielnice w Polsce i w Stanach Zjednoczonych nazwano na jego cześć. Jest bohaterem polskim i amerykańskim. Jak tego dokonał?

Andrzej Tadeusz Bonawentura herbu Roch urodził się na Polesiu w roku 1746. Był czwartym dzieckiem Ludwika Tadeusza Kościuszko, pułkownika regimentu buławy polnej litewskiej. Uczęszczał do Kolegium Pijarów w Lubieszowie. Potem wstąpił do Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej powstałej z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego. Studiował tam m.in. historię, filozofię, języki obce, prawo, ekonomię, arytmetykę, geometrię, a także kursy inżynierskie. Był wyróżniającym się słuchaczem. Szkołę ukończył w stopniu kapitana.

Dzięki wsparciu Adama Kazimierza Czartoryskiego wyjechał w1769 rokudo Paryża, gdzie jako królewski stypendysta  studiował  w  paryskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. Bardziej jednak pociągała go wiedza inżynieryjna i wojskowość. Uczęszczał zatem na prywatne wykłady profesorów ze szkół wojskowych. Kilkuletni pobyt Kościuszki we Francji, będącej  w przededniu rewolucji wywarł duży wpływ na jego przekonania polityczne i społeczne.

>>>posłuchaj więcej audycji archiwalnych poświęconych Tadeuszowi Kościuszce>>>

Kolejne lata życia  przyszłego generała, uczestnika wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, przywódcy powstania przeciw Rosji i Prusom, Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej – mogą posłużyć jako świetny materiał na pasjonujące książki i filmy przygodowe, sensacyjne, podóżnicze, historyczne.... Zresztą Amerykanie właśnie kończą prace nad filmem dokumentalnym poświęconym polsko-amerykańskiemu bohaterowi.

Mówiono o nim: "Ostatni rycerz, z nowoczesnym zrozumieniem braterstwa i równości". Aż dziw bierze, że poza dwoma stareńkimi filmami fabularnymi z  roku 1913 i z 1938 nikt dotąd w Polsce nie pokusił się o próbę przedstawienia jego dokonań w zbeletryzowanej wersji. Może czas byłoby pomyśleć na przykład o serialu poświęconym Tadeuszowi Kościuszce. Za cztery lata obchodzić będziemy 270 rocznicę urodzin, a za pięć lat przypada 200 rocznica śmierci bohatera narodowego Polski, Ameryki i honorowego obywatela Francji. Będzie zatem ku temu świetna okazja.

ks

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Superprodukcja odnaleziona

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2009 07:33
Odnaleziono przedwojenną superprodukcję filmową o Kościuszce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohater dwóch narodów

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 11:53
Po dwustu latach starań pomnik poświecony Tadeuszowi Kościuszce stanie w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosą w Moskala

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 06:00
Zwycięstwo dawało wiarę na pomyślne rozstrzygnięcie powstania i pokazało możliwości, nawet słabo uzbrojonych mas chłopskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O Polaku, który podbił Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2011 18:37
Tadeusz Kościuszko to jeden z naszych najbardziej niezwykłych bohaterów. O tym, jaki był naprawdę, możemy dowiedzieć się z nowo wydanej biografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Widzę Kościuszkę, a nie - "Kościuszka"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 13:31
Kilka porad, jak odmieniać nazwiska polskie i obce, oraz odpowiedzi na pytania naszych słuchaczy
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościuszko do Jeffersona: Mój drogi Przyjacielu

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 13:43
Odręczny list do prezydenta USA i autora Deklaracji Niepodległości został zlicytowany w sobotę podczas aukcji antykwarycznej w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościuszko wraca na Wawel

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2012 08:00
- W wielką bramę zamku wawelskiego wjeżdża samochód z dwoma przyczepami. Transport był bardzo trudny, ponieważ rozmiary pomnika nie pozwalały na przejazd naszymi drogami – relacjonował reporter Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanie zobaczą film o Tadeuszu Kościuszce

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 07:33
Kończą się prace nad filmem dokumentalnym o polskim i amerykańskim generale. Jego zwiastun premierę miał podczas II Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, który trwa w Krakowie.
rozwiń zwiń