Historia

Chorwacja. Archeolodzy odkryli zabudowania migrantów chroniących się przed Germanami

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 05:40
Na chorwackiej wyspie Rab badacze odnaleźli ślady po zabudowie wzniesionej przez migrantów-osadników z Dalmacji, która miała ich chronić przed Ostrogotami. Archeolodzy odkryli również elementy mogące świadczyć o tym, że w wiekach późniejszych wyspę zalała kolejna fala migracji, tym razem ludzi uciekających przed atakami Słowian lub Awarów. 
Widok na wyspę Rab, na której prowadzone są wykopaliska archeologiczne
Widok na wyspę Rab, na której prowadzone są wykopaliska archeologiczne Foto: AsiaTravel/Shutterstock

Drewniane domu, skupiska monet i afrykańskie naczynia

Do znaleziska doszło w ramach wspólnego przedsięwzięcia Instytutu Archeologii UKSW oraz Instytutu Archeologii w Zagrzebiu.

- Tegoroczny sezon przyniósł zaskakujące i niezwykle ważne odkrycia w kontekście całego regionu wschodniego Adriatyku – przekazał Polskiej Agencji Prasowej prof. Fabian Welc, kierujący polską grupą badaczy. Koordynatorką zespołu chorwackiego jest natomiast jest dr Ana Konestra.


Dieta Herkulanum 1200 Shutterstock.jpg
Naukowcy zrekonstruowali dietę ofiar Wezuwiusza. Kobiety w Herkulanum jadły więcej warzyw niż mężczyźni

W tym roku archeolodzy prowadzili wykopaliska w zatoce Podsilo na północy wyspy, w obrębie wczesnorzymskiego wiejskiego kompleksu willowego, który udało się go zlokalizować zaledwie kilka lat wcześniej dzięki badaniom georadarowym. Do tej pory badacze uważali, że wszystkie odkryte zabudowania zostały wzniesione pomiędzy I a III wiekiem naszej ery. 

- Okazało się, że teren badanej przez nas osady był zamieszkiwany również później, po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego. W pozostałościach zrujnowanej już willi wybudowano wówczas prowizoryczną architekturę drewnianą. Było to dla nas całkowitym zaskoczeniem - wskazał prof. Fabian Welc w rozmowie z PAP. 

Badacz dodał również, że te prymitywne konstrukcje prawdopodobnie zostały wzniesione przez - zagrożonych najazdami Ostrogotów - rzymskich osadników-migrantów pochodzących z prowincji Dalmacja, obejmującej obszar dzisiejszej północnej Chorwacji. Tereny te (w tym również wyspa Rab) zostały częściowo odbite z rąk germańskich plemion barbarzyńskich przez cesarza Justyniana pod koniec VI wieku naszej ery. 

Jak zaznaczył prof. Fabian Welc, taką koncepcję dotyczącą pochodzenia nowych osadników potwierdzają odkryte w czasie wykopalisk skupiska monet bizantyjskich oraz ostrogockich z tego właśnie czasu. Dodał, że nowi osiedleńcy zaadaptowali już wówczas częściowo zrujnowaną willę na swoje potrzeby, stawiając drewniane ściany i dachy wsparte na słupkach. 

- Mimo dość prymitywnych warunków utrzymywali stosunkowo wysoki standard życia. Wśród pozostałości prowizorycznych pomieszczeń znaleźliśmy wyłącznie importowane naczynia afrykańskie na oliwę i wino, szkło oraz przedmioty wykonane z brązu, w tym liczne monety - wyliczał archeolog.

W jego ocenie wszystkie te elementy świadczą o intensywnych kontaktach ówczesnych mieszkańców wyspy Rab z rzymskimi prowincjami afrykańskimi oraz z innymi częściami Morza Śródziemnego.

Rewolucyjne odkrycie

Niewykluczone, że wyspa będąca rodzajem refugium (schronienia) była świadkiem więcej niż jednej migracji. 

- W VII wieku ponownie wykonano bardzo prowizoryczną reperację kompleksu willowego. Wszystko wskazuje, że mamy tu do czynienia z kolejną falą osadników-migrantów, tym razem jednak być może szukających schronienia na wyspie przed falą Słowian lub Awarów wdzierających się wówczas na Bałkany - przypuszczał prof. Fabian Welc. 

Według badacza siedmiowieczna faza osadnicza na wyspie Rab jest czymś unikalnym w świecie archeologii.

- To pierwsze tego rodzaju znalezisko w regionie północno–wschodniego Adriatyku. Daje ono wejrzenie w procesy migracyjne zachodzące u schyłku antyku i początków średniowiecza, co jest ewenementem w materiale archeologicznym - zapewniał PAP prof. Welc.

To niejedyne ważne odkrycie, którego badacze dokonali na wyspie w tym roku. Dzięki skanowaniom radarowym w rejonie zachodniej części zatoki udało się znaleźć kolejny monumentalny budynek. Był on najpewniej wyłożony mozaikami, o czym świadczą znaleziska licznych tesser (małych kostek tworzących mozaiki), znajdowane na powierzchni gruntu.

- Plan tego założenia świadczy o tym, że budowla spełniała funkcje termalne, co będziemy starać się potwierdzić w trakcie przyszłorocznych wykopalisk – zapowiedział prof. Welc.

Jak zapewnił badacz najciekawsze odkrycia polsko-chorwackiego zespołu zostaną w przyszłości udostępnione do zwiedzania dla turystów.

Wyspa Rab położona była w strategicznym miejscu na mapie szlaków Rzymu. Z tego powodu cesarz Oktawian August (63 r.p.n.e. - 14 r. n.e.) zbudował na niej port oraz miasto umocnione murami, z których część zachowała się w formie reliktowej do chwili obecnej. Z wyspy eksportowano głównie produkty ceramiczne i zapewne oliwę oraz wino, być może również ryby. W zamian importowano wytwory szklane, dobrej jakości wino i wysokiej klasy naczynia typu terra sigillata, które przywożono głównie z Tunezji, w mniejszej ilości również z Bliskiego Wschodu.

PAP/szz/jb

Czytaj także

Pierwszy znany masowy mord w dziejach. Makabra sprzed 6200 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 21:00
W miejscowości Potočani w Chorwacji naukowcy odkryli miejsce pochówku 41 osób. Dowody świadczą o tym, że padły one ofiarą mordu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska badaczka zidentyfikowała nieznane rodzaje starożytnych greckich tekstyliów

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 05:45
Dzięki analizie odcisków pieczętnych z Grecji epoki brązu dr hab. Agata Ulanowska z Uniwersytetu Warszawskiego zidentyfikowała wiele nieznanych dotąd rodzajów tekstyliów. Według badaczki jej odkrycie wielokrotnie zwiększa wiedzę na temat między innymi tkanin, wyrobów z wikliny i sznurków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy odkryli pozostałości domostwa sprzed 5 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 05:40
W czasie wykopalisk prowadzonych w położonej w północnej Mołdawii osadzie Gordineşti polsko-mołdawski zespół archeologów odkrył pozostałości domostwa sprzed około 5 tysięcy lat. Dzięki badaniom geofizycznym wiadomo, że zabudowania znajdujące się w obrębie osiedla powstały wokół pustego placu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

U wybrzeży Izraela wyłowiono miecz krzyżowca. Przeleżał w morzu 900 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 05:45
Ostrze około metrowej długości, w całości pokryte pancerzami pąkli i muszlami innych zwierząt, zostało wydobyte z dna morskiego w pobliżu góry Karmel w Izrealu przez nurka-amatora Shlomiego Katzina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wikingowie pojawili się w Ameryce Północnej dokładnie tysiąc lat temu!

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 05:45
Dzięki analizie słojów drzew oraz wykorzystaniu szczypty astrofizyki naukowcom udało się ustalić, że skandynawscy wojownicy przybyli na tereny dzisiejszej Kanady w 1021 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świętokrzyskie: Odkryto pozostałości średniowiecznego skarbu

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 05:49
Pozostałości kolejnego średniowiecznego skarbu odkryli w trakcie październikowych poszukiwań archeologowie w Zawichoście-Trójcy (Świętokrzyskie). Wiosną w tym miejscu znaleziono skarb z prawie 2 tys. monet piastowskich. Wszystko wskazuje na to, że nie jest on jedyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zniszczenie Sodomy i Gomory jak katastrofa tunguska? Naukowcy: winę ponosił meteoryt

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 05:50
Zagłada Tall el-Hammam, miasta z epoki brązu położonego w Dolinie Jordanu, mogła stać się inspiracją dla biblijnej historii o unicestwieniu osad słynących z grzechu i występku. Winę mógł ponosić kosmiczny kataklizm o sile tysiąca bomb zrzuconych na Hiroszimę.  
rozwiń zwiń