Redakcja Polska

Warsaw Summit. Fogiel: porozumienie konserwatywnych partii ma powstrzymać federalizację UE

05.12.2021 18:16
- Największym dowodem na współpracę z Rosją Putina jest Nord Stream 2. A kto go budował? Sojusznicy Pawła Grasia, podwładni Donalda Tuska z Europejskiej Partii Ludowej - powiedział, odnosząc się do negatywnych opinii opozycji dot. Warsaw Summit, wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
Radosław Fogiel: porozumienie konserwatywnych partii ma powstrzymać federalizację UE
Radosław Fogiel: porozumienie konserwatywnych partii ma powstrzymać federalizację UEAndrzej Hulimka/FORUM

W sobotę w Warszawie odbyło się spotkanie Warsaw Summit na którym obecni byli liderzy europejskich partii konserwatywnych i prawicowych, które zasiadają w Parlamencie Europejskim. Wśród zaproszonych gości byli między innymi kandydatka na prezydenta Francji Marine Le Pen oraz premier Węgier Viktor Orban.

Spotkaniu przewodniczyli prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki.

Debatę europejskich liderów prawicowych frakcji negatywnie ocenili politycy polskiej opozycji. - Zepchnęliście nas na margines Unii Europejskiej. Dzisiaj można powiedzieć, że chcecie przekształcić Unię Europejską w Unię Rosyjską - powiedziała w Polsat News poseł Koalicji Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz. 

Z kolei były współpracownik Donalda Tuska Paweł Graś określił to spotkanie jako "kremlowską agenturę". "Mam nadzieję, że partia zdrady narodowej kiedyś za to wszystko zapłaci!" - napisał na Twitterze. 

"Politycy obawiają się porozumienia partii prawicowych"

Do jego kontrowersyjnego wpisu na antenie Polsat News odniósł się poseł Radosław Fogiel. - Jakbym miał być złośliwy, to bym powiedział, że Paweł Graś, będący cieniem Donalda Tuska jest o coś zazdrosny. O co? To jego szefa, szefa EPL gazety w Moskwie nazywały "naszym człowiekiem w Warszawie". Może z tego wynika problem? - ironizował zastępca rzecznika prasowego PiS.

Zdaniem polityka komentarz Pawła Grasia odnośnie Warsaw Summit to "wybieg retoryczny" i atak na coś, czego politycy opozycji się obawiają. - Boją się porozumienia partii konserwatywnych i prawicowych, które mają na celu powiedzenie "stop" idei federalizacji Unii Europejskiej - stwierdził Radosław Fogiel.

Poseł odniósł się także do oskarżeń o prorosyjskość. - Największym dowodem na współpracę z Rosją Putina jest Nord Stream 2. A kto go budował? Sojusznicy Pawła Grasia, podwładni Donalda Tuska z Europejskiej Partii Ludowej - wskazał Radosław Fogiel


polsatnews.pl/PR24/bf/ng/dad

Ekspert OSW: sankcje wobec Białorusi dotkliwe, ważne by nie pozwolić na ich obejście

05.12.2021 15:18
Wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk uważa, że najnowsze unijne sankcje będą dość dotkliwe dla białoruskiego reżimu i kluczowe będzie, by nie pozwolić na ich obejście. W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką ekspert podkreślił, że poprzednie sankcje przyjęte w czerwcu, obejmujące restrykcje ekonomiczne, były znacznie ostrzejsze, ale najnowszy, piąty pakiet będzie dodatkowo uciążliwy.

Estońskie wsparcie na granicy polsko-białoruskiej. Szef MON o pierwszych zadaniach żołnierzy

05.12.2021 14:40
Wojska estońskie podjęły pierwsze prace na granicy polsko-białoruskiej. "Zadaniem żołnierzy z Estonii jest budowa i naprawa tymczasowego ogrodzenia oraz udrożnienie połączeń drogowych" - napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Polska i Katar zwiększą wymianę handlową

05.12.2021 16:39
Polska chce zwiększyć wymianę handlową z Katarem. Zapowiedział to w trakcie wizyty w stolicy tego państwa, Dosze, prezydent Andrzej Duda.