Redakcja Polska

Powstanie czwarta brygada w 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach

03.10.2023 11:46
Nowa struktura będzie miała status brygady zmotoryzowanej, Decyzję w tej sprawie podpisał w tracie wizyty w dowództwie Żelaznej Dywizji w Siedlcach szef MON.
Audio
  • Powstanie czwarta brygada w 18 Dywizji Zmechanizowanej [posłuchaj]
Mariusz Błaszczak odwiedził 18. Dywizję Zmechanizowaną.
Mariusz Błaszczak odwiedził 18. Dywizję Zmechanizowaną.twitter.com/MON_GOV_PL

Polskie wojsko musi być silne, dlatego jest coraz liczniejsze i wyposażane w nowoczesną broń - podkreślił we wtorek w Siedlcach szef MON Mariusz Błaszczak.

„Wojsko polskie musi być silne, w związku z tym jest coraz liczniejsze i jest wyposażane w nowoczesną broń” – powiedział minister obrony narodowej, który odwiedził rozbudowywany kompleks wojskowy 18. Dywizji Zmechanizowanej. 

Minister przypominał m.in., że Polska chce pozyskać 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. Wskazał, że we wrześniu był w USA i zatwierdził jedną z umów offsetowych do tych maszyn. „Negocjujemy szczegóły dotyczące pozyskania 96 śmigłowców Apache. 96 śmigłowców - tyle nam potrzeba, żeby skuteczni odstraszyć agresora” – powiedział minister.

Stwierdził, że bywa krytykowany przez opozycję za nadmierne zakupy sprzętowe dla wojska, ale zapewnił, że będzie w konsekwentny w wyposażaniu armii w sprzęt.

PAP/IAR/ks

Koncepcja obrony Polski na linii Wisły. Gen. Skrzypczak: między Wisłą a Bugiem nie zostałoby nic

17.09.2023 16:20
- Rosjanie zostawiliby za sobą spaloną ziemię. Między Wisłą a Bugiem nie zostałoby nic. Musielibyśmy odbijać okupowane przez Rosjan ziemie – ocenił gen. Skrzypczak pytany o to, jakie byłyby konsekwencje rosyjskiego ataku na Polskę, który zatrzymałby się dopiero na linii Wisły. W niedzielę szef MON opublikował spot, w którym ujawnia dokumenty dot. planów obrony Polski na linii Wisły za rządów PO-PSL.

Śmigłowce Apache dla polskiego wojska. Szef MON zatwierdził umowę offsetową z Amerykanami

26.09.2023 13:32
Minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał w poniedziałek w Mesie w stanie Arizona umowę offsetową z koncernem Lockheed Martin, związaną z zakupem śmigłowców Apache. Umowa zakłada powstanie centrum serwisowego radarów i systemów naprowadzania rakiet Hellfire w Łodzi. Błaszczak zapowiedział, że m.in. dzięki zakupowi 96 Apachy polskie Wojska Lądowe będą najsilniejsze w Europie.

Polska armia zakupiła samoloty wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW. Już wkrótce trafią do pilotów

29.09.2023 16:00
W lipcu tego roku podpisaliśmy umowę na dostawę dwóch samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW dla Wojska Polskiego; jeden z nich zaprezentowano w piątek w Szwecji - przekazał szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że pierwszy z samolotów trafi na wyposażenie Polskich Sił Powietrznych w ciągu kilku miesięcy.

Szef MON zatwierdził umowę offsetową z Amerykanami. Śmigłowce Apache dla polskiego wojska

01.10.2023 12:07
Minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał w Mesie w stanie Arizona umowę offsetową z koncernem Lockheed Martin, związaną z zakupem śmigłowców Apache. Umowa zakłada powstanie centrum serwisowego radarów i systemów naprowadzania rakiet Hellfire w Łodzi.