Redakcja Polska

Przeszukania w mieszkaniach przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi. "Ich telefony milczą"

14.11.2022 15:11
W mieszkaniach u Prezes Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Ireny Waluś i wiceprezes Renaty Dziemiańczuk trwają przeszukania. "Nie odpowiadają telefony czołowych działaczy" - informuje na swoim profilu społecznościowym Marek Zaniewski, członek organizacji.
Białoruska opozycja
Białoruska opozycjaPR/Włodzimierz Pac

Prokuratura oskarżyła firmę "Klerigata", na bazie której działał nieuznany przez władze Białorusi Związek Polaków Białorusi, o "realizację celów i zadań niezarejestrowanej organizacji społecznej" i wszczęła dochodzenie wobec członków kierownictwa firmy. W taki sposób reżim Aleksandra Łukaszenki zamierza sparaliżować działalność Związku Polaków na Białorusi.


Marek Zaniewski, członek Związku Polaków na Białorusi przekazał w mediach społecznościowych, że "w mieszkaniach u Prezes Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Ireny Waluś i wiceprezes Renaty Dziemiańczuk trwają przeszukania". Dodał, że "nie odpowiadają telefony czołowych działaczy".

W 2005 roku władze Białorusi nie uznały kierownictwa Związku Polaków na Białorusi na czele z Anżeliką Borys wybranej na zjeździe organizacji i odmówiły jej rejestracji. Jednocześnie pod tą samą nazwą została utworzona struktura sterowana przez reżim Łukaszenki, która nie została z kolei uznana przez rząd Polski.IAR/dad

Unijna misja szkoleniowa dla ukraińskich żołnierzy. W Brukseli zapadła ostateczna decyzja

14.11.2022 12:27
Unijna misja szkoleniowa dla ukraińskich żołnierzy formalnie i ostatecznie zatwierdzona. Decyzję podjęli w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich.

Konsul RP w Berlinie: asymetria w nakładach Polski i Niemiec na nauczanie języków nie do zaakceptowania

14.11.2022 13:59
Asymetria w nakładach ponoszonych przez Polskę i Niemcy na nauczanie języków jest absolutnie nie do zaakceptowania - przekazał w poniedziałek konsul RP w Berlinie Marcin Król. Podał też statystyki wg których języka niemieckiego w Polsce uczy się 2 mln uczniów, a polskiego w Niemczech - 14 tys. mimo tego, że w tym kraju mieszka 1,3 mln Polaków.

"Tyran, despota i gnębiciel, zawsze pozostanie tyranem, despotą i gnębicielem". Morawiecki ostro o Rosji

14.11.2022 14:31
Niektórzy wierzyli, że można ucywilizować relacje z Rosją poprzez wymianę handlową. Dzisiaj wiemy doskonale, że tyran, despota i gnębiciel, pozostanie nim i będzie szukał okazji, żeby zdominować innych - mówił w poniedziałek w Bydgoszczy premier Mateusz Morawiecki.

Ruszyła akcja "Polak z sercem". Wielkie wsparcie dla rodaków na Kresach

14.11.2022 17:50
Trwa piąta edycja akcji "Polak z sercem" – charytatywnej inicjatywy pomocy Polakom na Litwie, Białorusi i Ukrainie. W jej ramach od 11 do 20 listopada jest prowadzona zbiórka pieniędzy i darów.