Redakcja Polska

Polonistyka w Czechach obchodzi stulecie istnienia

05.03.2023 15:42
Kampania przygotowana przez Instytut Polski w Pradze  ma pokazać, że polonistyka jest atrakcyjnym kierunkiem - powiedział dyrektor Instytutu Maciej Ruczaj.
Audio
  • Polonistyka w Czechach obchodzi stulecie istnienia [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneShutterstock

Polonistyka w Czechach obchodzi w tym roku stulecie istnienia. Na filmikach opublikowanych w tym tygodniu w mediach społecznościowych, absolwenci kierunku opowiadają o swoich doświadczeniach z językiem polskim.

Kampania przygotowana przez Instytut Polski w Pradze jest ma pokazać, że polonistyka jest atrakcyjnym kierunkiem - powiedział dyrektor instytutu Maciej Ruczaj. „Poloniści są kapitałem dla Polski. To są ludzie, którzy poniosą potem dalej tę swoją znajomość tematu i kontekstu gdziekolwiek się znajdą w życiu. Dlatego jest to sprawa egzystencjalna dla relacji polsko-czeskich” - zaznaczył Maciej Ruczaj.

Absolwentką praskiej polonistyki jest nagradzana tłumaczka Anna Šašková Plasová, która wybrała ten kierunek między innymi ze względu na zainteresowanie polską literaturą. „Od najmłodszych lat kojarzyłam polską literaturę - z domu science fiction, później oczywiście Sapkowskiego, który był w Czechach ogromnie popularny. Potem już bardziej poważną literaturę - Schulza czy Gombrowicza. Wybrałam te studia także dlatego, że wydawało mi się, iż język polski ma ładne, słodkie wręcz brzmienie” - powiedziała Polskiemu Radiu Anna Šašková Plasová. 

Dla doktoranta Tadeáša Dohňanskiego rozpoczęcie studiów polonistycznych było poniekąd przypadkiem. „Nie znałem ani jednego słowa po polsku. Teraz zawodowo zajmuję się tłumaczeniem książek, pracuję jako redaktor czasopisma literackiego i zajmuję się polską literaturą” - powiedział korespondentowi Polskiego Radia.

Renata Rusin Dybalska z Katedry Studiów Środkowoeuropejskich Uniwersytetu Karola zauważyła, że zainteresowanie polonistyką w Pradze ponownie wzrosło. „Zaszkodziły nam trochę tak zwane covidowe lata, ale teraz wygląda to bardzo optymistycznie. Zarówno w zeszłym, jak i w tym roku, liczba kandydatów na nasze studia wzrosła i miejmy nadzieję, że ten trend się utrzyma”.

Mateusz Gniazdowski, ambasador Polski w Republice Czeskiej,  podkreślił, że znajomość języka polskiego jest coraz bardziej przydatna na czeskim rynku pracy. „Także dlatego, że polski biznes jest coraz silniej obecny w Republice Czeskiej. Wykorzystamy obchody stulecia do promocji języka polskiego, studiów polonistycznych i coraz lepszych kontaktów polsko-czeskich” - powiedział polski ambasador. 

Wydarzenia związane ze stuleciem polonistyki w Czechach mają być organizowane przez cały rok. Główna część rocznicowych obchodów będzie miała miejsce w październiku, w setną rocznicę pierwszego wykładu profesora Mariana Szyjkowskiego, twórcy Katedry Polonistyki na Uniwersytecie Karola w Pradze.

IAR/ks

Polski duszpasterz z Kijowa: po roku wojny mieszkańcy stolicy bardziej zjednoczeni i pełni wiary

04.03.2023 15:00
Rok od wybuchu wojny na Ukrainie mieszkańcy jej stolicy, Kijowa, są bardziej zjednoczeni i pełni wiary - powiedział ksiądz Waldemar Pawelec, polski duszpasterz posługujący w tym ukraińskim mieście.

Rynek pracy 2023. „Polacy wracający z emigracji znajdą dla siebie zatrudnienie”

04.03.2023 12:12
Polski rynek pracy jest w bardzo dobrej kondycji. Cały czas słyszymy o nadchodzącym kryzysie gospodarczym, przejmujemy się rosnącymi cenami , inflacją. Rzeczywiście w gospodarce ze względu na popandemiczne zawirowania i wojnę na Ukrainie, dzieje się wiele bardzo trudnych procesów. Mimo tego rynek pracy w Polsce jest stabilny i bezrobocie utrzymuje się na rekordowo niskich poziomach – mówi Paweł Śliwowski, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Arkadiusz Mularczyk: sprawę reparacji dla Polski będziemy podnosić na wszystkich forach międzynarodowych

05.03.2023 13:30
„Będziemy konsekwentnie działać. Będziemy podnosić problem na forum Rady Europy, ONZ, w Kongresie USA i organizacji międzynarodowych, a w przyszłości także na forum Unii Europejskiej” - mówi wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.