Redakcja Polska

Koryfeusze Muzyki Polskiej 2021 przyznane. Znamy laureatów

15.11.2021 10:47
Poznaliśmy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021. Wyróżnienie to jest przyznawane twórcom, artystom wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, humanistom, badaczom, animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, grupom artystów, a także instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym.
Laureaci konkursu
Laureaci konkursuFot. Filip Błażejowski Źródło: materiały prasowe

Gala wręczenia nagród odbyła się w niedzielę wieczorem. Wieczór uświetnili wybitni muzycy, którzy wykonali utwory słynnych polskich twórców między innymi Wojciecha Młynarskiego, Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza i Wojciecha Karolaka. 

Statuetki wręczone zostały w czterech kategoriach: Odkrycie Roku, Osobowość Roku, Wydarzenie Roku i Nagroda Honorowa.

Odkrycie Roku

W kategorii Odkrycie Roku Nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021 otrzymała gitarzystka basowa Kinga Głyk. Uhonorowana została za wirtuozerię gry na gitarze basowej, osiągnięcie sukcesu na europejskich scenach oraz kontynuowanie tradycji wybitnych jazzowych basistek.

Kinga Głyk, odbierając statuetkę z rąk gitarzysty jazzowego i kompozytora Marka Napiórkowskiego, mówiła, że wyróżnienie jest dla niej wielką niespodzianką. - Chciałam podziękować z tego miejsca, jest to dla mnie wielka niespodzianka, nie widziałam siebie tutaj, na tym miejscu. Moje życie składa się z takich momentów jak dziś, za które jestem bardzo wdzięczna - podkreśliła. Dodała, że chce wyróżnić wszystkich tych, którzy słuchają tej twórczości, wspierają wirtualnie i niewirtualnie. - To bardzo ważne, być świadomym, że jest ktoś, kto potrzebuje tego co robię i tworzę - zaznaczyła.

Posłuchaj
00:31 11398970_1.mp3 Kinga Głyk o nagrodzie. (IAR)

Osobowość Roku

Laureatem Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku został kompozytor Aleksander Nowak. Statuetkę wręczono za szereg prawykonań w sezonie artystycznym 2020/2021, ze szczególnym uwzględnieniem prawykonania utworu "Lo firgai. Maska" przez Klangforum Wien i Agatę Zubel w Wiedniu.

Artysta, odbierając wyróżnienie, zapowiedział, że zamierza nadal komponować. Podziękował też wszystkim, którzy uważają, że należy mu się ta nagroda. - Czuję się wyróżniony i uprzywilejowany, że mogę siedzieć i pisać, potem tego słuchać i jeszcze dostawać laur - mówił laureat. Nagrodzony dodał, że czuje się zobowiązany do dalszego pisania.

Posłuchaj
00:27 11399001_1.mp3 Laureat Aleksander Nowak, odbierając wyróżnienie, zapowiedział dalszą pracę (IAR)

W jedenastoletniej historii Koryfeuszem Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość roku nagrodzeni zostali: kompozytorzy Agata Zubel, Zygmunt Krauze i Paweł Mykietyn, dyrygent Łukasz Borowicz, śpiewacy Piotr Beczała i Jan Jakub Orliński, saksofonista Maciej Obara oraz pianiści Szymon Nehring, Włodek Pawlik, a także Lutosławski Piano Duo - Emilia Sitarz i Bartek Wąsik.

Wydarzenie Roku

Laureatem Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii "Wydarzenie Roku" zostało wydanie książki Danuty Gwizdalanki "Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim". Publikację uhonorowano za intrygującą i wnikliwą monografię Karola Szymanowskiego, poddającą analizie osobowość kompozytora.

Danuta Gwizdalanka, odbierając nagrodę, podkreśliła, że dziękuje przede wszystkim wybitnej osobowości Karola Szymanowskiego. Przyznała, że to dzięki jego muzyce mogła napisać książkę.

Posłuchaj
00:23 11399075_1.mp3 Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii "Wydarzenie Roku" dla książki Danuty Gwizdalanki. (IAR)

Muzycznymi "Wydarzeniami roku" uznano dotychczas: XVI edycję Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, projekty Narodowego Instytutu Audiowizualnego zrealizowane w ramach Europejskiego Kongresu Kultury, otwarcie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, otwarcie siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, a także koncert Krystiana Zimermana podczas 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".

Ponadto uhonorowano przyznanie nagrody Grammy płycie "Penderecki conducts Penderecki vol. 1", potrójną premierę kompozycji Agaty Zubel "Fireworks" wyróżnionej European Composer Award, projekt "10/40 Kwartet w Muzeach" z okazji obchodów 40-lecia działalności artystycznej Kwartetu Śląskiego oraz premierę opery "Drach" Aleksandra Nowaka podczas festiwalu AUKSODRONE.

Nagroda Honorowa

Nestorka polskiej pianistyki Lidia Grychtołówna została laureatem Nagrody Honorowej 11. edycji Koryfeusz Muzyki Polskiej. Odbierając statuetkę w kategorii "Nagroda Honorowa" za "całokształt działalności artystycznej, niezapomniane chwile z muzyką oraz wspieranie młodych talentów", podkreśliła, że laur jest dla niej potwierdzeniem odwzajemnionej miłości do muzyki.

- Kiedyś w Zakopanem, kiedy miałam siedem lat, podczas wakacji z rodzicami, był tam pianista i fortepian. Obserwował on moje ćwiczenia i stwierdził, że bardzo kocham fortepian. Mówił, że jeśli będę go kochać i będę mu wierna, to on nigdy mnie nie opuści. Jak widać, byłam mu wierna i jestem mu wierna, bo ciągle gram. Nasza wzajemna miłość istnieje i mam nadzieję, że jeszcze trochę po istnieje - zaznaczyła wyróżniona Nagrodą Honorową Lidia Grychtołówna.

Posłuchaj
00:30 11399034_1.mp3 Lidia Grychtołówna laureatem Nagrody Honorowej Koryfeusz Muzyki Polskiej. (IAR)

Wyróżnienie w kategorii "Nagroda honorowa" otrzymali dotychczas: Jan Krenz, Wojciech Kilar, prof. Jan Ekier, prof. Mieczysław Tomaszewski, Stanisław Skrowaczewski, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Jerzy Maksymiuk, Joanna Wnuk-Nazarowa, Wiesław Ochman oraz Włodzimierz Nahorny.

Koryfeusz Muzyki Polskiej 

Koryfeusz Muzyki Polskiej jest przyznawany twórcom, artystom wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, humanistom, badaczom, animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, grupom artystów, a także instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym.

Nagroda przyznawana jest za dokonania w minionym sezonie artystycznym, z wyłączeniem Nagrody honorowej przyznawanej za całokształt działalności. Nagroda przyznawana jest od 2011 roku.

Organizatorem nagrody jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronem medialnym jest między innymi Polskie Radio.


IAR/PR24/dad

Jak uzyskać wsparcie z programu "Polonia i Polacy za granicą 2022"? Ruszył nabór wniosków

13.11.2021 21:25
Rozpoczęto przyjmowanie wniosków do programu "Polonia i Polacy za granicą 2022". To mechanizm wsparcia Polaków mieszkających poza granicami kraju przez polski rząd. Wnioski można składać w sześciu kategoriach: edukacja, media polonijne, pomoc charytatywna, wydarzenia polonijne, rozwijanie struktur organizacji polonijnych na świecie i budowanie dobrego wizerunku Polski przez organizacje polonijne.

Lwów: dziecięcy turniej piłkarski z okazji Święta Niepodległości Polski

14.11.2021 19:42
Lwowski klub sportowy Pogoń zorganizował dziecięcy turniej piłkarski w ramach obchodów 103. rocznicy Święta Niepodległości Polski. Na boisku spotkali się młodzi zawodnicy ze szkółki Pogoni oraz lwowskich zespołów: Karpaty, UFK i Pride.

Aleksandra Korecka: wróciłam z Niemiec do Polski, to była bardzo dobra decyzja

17.11.2021 10:00
Wiedziałam, że na emigracji nie osiągnę celów, jakie sobie wyznaczyłam. Chciałam się rozwijać, kontynuować edukację, pójść na studia. Musiałam pracować a tego nie dało się pogodzić ze studiami na uniwersytecie. W Niemczech, bez wyższego wykształcenia, mogłam pracować w barze, sprzątać, czyli wykonywać prace, których nie chcą wykonywać Niemcy. Byłam przed 30-tką, zaczęłam zatem konkretnie myśleć o powrocie. To była przemyślana decyzja” - wspomina Aleksandra Korecka, inicjatorka gospodarstwa turystycznego „Sopień”.