Redakcja Polska

„Doświadczyć życia pełną parą”. Ewelina Rączka o powrocie z emigracji

02.02.2024 14:18
Wyjechałam do Stanów Zjednoczonych jako nastolatka. W Nowym Jorku skończyłam szkołę średnią i poszłam na studia. Na emigracji w USA przebywałam 11 lat. Kiedy wyjeżdżałam za granicę w Polsce był bardzo trudny czas, duże bezrobocie, strach co będzie później, co będzie dalej. W Ameryce czekała lepsza praca, co oznaczało jednocześnie lepszą przyszłość – przybliża Ewelina Rączka.
Audio
  • Z Eweliną Rączką o powrocie z Nowego Jorku, przez Wielką Brytanię i Warszawę w rodzinne strony na Podkarpaciu i dzieleniu czasu z rodziną rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Osoby powracające z emigracji cieszą się, że mogę być blisko rodziny. Zdjęcie ilustracyjne.
Osoby powracające z emigracji cieszą się, że mogę być blisko rodziny. Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Pierwsze lata upłynęły bardzo dobrze, byłam zadowolona. Po latach jednak tęsknota za rodziną była coraz silniejsza i zaczęłam o tym powrocie do kraju myśleć. Zrobiłam sobie kartkę za i przeciw. I mimo, że układało się mi dobrze pod względem zawodowym i finansowym, to wyszło mi, że wracam. Podjęłam przemyślaną decyzję ale w samolocie ogarnęła mnie trochę panika czy oby za bardzo nie postawiłam wszystkiego na jedną kartę – wspomina powrót po 11 latach ze Stanów Zjednoczonych Ewelina Rączka.

Na początku był szok kulturowy. Wyjechałam jako nastolatka, wróciłam jako dorosła kobieta. A trochę miałam wizję tego świata jaki był wcześniej. Efekt był taki, że wyjechałam do Anglii. Uznałam, że tam będę miała większe możliwości rozwoju zawodowego ale będę zdecydowanie bliżej rodziny. Ten mniejszy dystans dawał mi poczucie, że mogę rodzinę odwiedzić w każdej chwili. Jednak po roku znalazłam pracę w Warszawie i ponownie wróciłam do Polski. A ze stolicy z przyczyn osobistych przeniosłam się w rodzinne strony. Może to życie tu nie jest łatwiejsze ale jest pełniejsze. I cieszę się, że mogę być blisko rodziny i doświadczyć życia pełną parą – podkreśla gość audycji Kierunek: Polska.

Z Eweliną Rączką, o powrocie z Nowego Jorku, przez Wielką Brytanię i Warszawę w rodzinne strony na Podkarpaciu i dzieleniu czasu z rodziną, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję Kierunek: Polska zapraszamy we wtorek o 17.45.

Wiceszef MSZ: rola Polaków mieszkających za granicą znacząco wzrosła po agresji na Ukrainę

25.01.2024 17:10
Wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski ocenił w czwartek, że rola Polaków mieszkających za granicą znacząco wzrosła po agresji rosyjskiej na Ukrainę, bo w wielu państwach doceniono ich solidarne zachowanie wobec Ukraińców. - Tego kapitału nie można zmarnować - podkreślił.

Hojny 32. Finał WOŚP w USA. Dziesiątki tysięcy dolarów od Polonii

29.01.2024 14:18
Polonia amerykańska, która uczestniczyła w weekend w 32. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) zgromadziła na jej cel w stanach Nowy Jork, New Jersey, Connecticut oraz Illinois dziesiątki tysięcy dolarów. Nie policzono jeszcze kwot z puszek kwestarskich.

Paryska pracownia Marii Skłodowskiej-Curie zostanie przeniesiona, a nie zburzona

31.01.2024 15:21
Paryski budynek, w którym mieściło się laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie zostanie przeniesiony, a nie zburzony - powiadomiła w środę francuska minister kultury Rachida Dati.

Instytut Polski w Wilnie rozpoczął promowanie polskiej literatury w mediach społecznościowych

01.02.2024 09:33
Instytut Polski w Wilnie rozpoczął promocję polskiej literatury za pomocą nagrań zamieszczanych w mediach społecznościowych. W ten sposób chce dotrzeć do młodszych odbiorców, aby zachęcić ich do odwiedzania biblioteki działającej przy tej instytucji.