Raport Białoruś

Białoruś: komisarz UE i opozycja rozmawiali o prawach człowieka

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 22:45
Prawa człowieka, więźniowie polityczni oraz niezależność Białorusi znalazły się wśród tematów czwartkowego spotkania komisarza ds. polityki sąsiedztwa UE Johannesa Hahna z przedstawicielami białoruskiej opozycji w Mińsku.
Audio
  • Spotkanie komisarza UE Johannesa Hahna z opozycją. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Spotkanie komisarza Johannesa Hahna z opozycją białoruską
Spotkanie komisarza Johannesa Hahna z opozycją białoruskąFoto: Twitter/konto komisarza UE Johannesa Hahna

Komisarz Hahn spotkał się wcześniej także z krewnymi więźniów politycznych i z obrońcami praw człowieka. Jak zaznaczyl na Twitterze, to były pierwsze spotkania na Białorusi.

Unijny komisarz spotkał się m.in. z przedstawicielami Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna", z innymi obrońcami praw człowieka i reprezentantami społeczeństwa obywatelskiego.

 

 

 

Rozmawiał także z bliskimi uwięzionych z przyczyn politycznych. Na spotkaniu była m.in. Marina Adamowicz, żona byłego kandydata na prezydenta, Mikoły Statkiewicza, który przebywa w więzieniu od 2010 roku.

 

 

Opozycja o spotkaniu z komisarzem Hahnem

- Podejmowaliśmy kwestie obrony białoruskiej niezależności, sytuacji w sferze praw człowieka, więźniów politycznych, dialogu między władzami w Mińsku i Unią Europejską, a nawet sytuację w Europejskim Uniwersytecie Humanistycznym (EHU) - powiedział w Radiu Swaboda szef Partii BNF Alaksiej Janukiewicz, nawiązując do placówki, która powstała jako niezależna uczelnia białoruska w Mińsku, a teraz działa w Wilnie; niezależne środowiska białoruskie krytykują sposób wyboru nowego rektora uczeni.

 

Inny lider białoruskiej opozycji, prezes Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka powiedział, że poruszył na spotkaniu kwestię zewnętrznych zagrożeń dla Białorusi "zarówno z Zachodu, jak i Wschodu". - I była przeprowadzona ocena sytuacji z uwzględnieniem czynnika ukraińskiego - dodał.

Według Labiedźki nie poruszano ewentualności udziału Alaksandra Łukaszenki w majowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Rydze. - Powiedziałem, że wiele osób na Zachodzie mylnie uważa Łukaszenkę za gwaranta suwerenności (Białorusi). Jeśli uczynić z tego podstawę strategii stosunków z Brukselą, wyniki mogą być nieoczekiwane: legitymizacja wyniku prezydenckiej kampanii bez wolnych i uczciwych wyborów - oświadczył, nawiązując do jesiennych wyborów prezydenckich na Białorusi.

W spotkaniu z Hahnem, który przebywa w Białorusi z dwudniową wizytą, uczestniczyli również m.in. szef Ruchu "O Wolność" Alaksandr Milinkiewicz i były szef kampanii "Mów Prawdę!" Uładzimir Niaklajeu, który z zeszłym tygodniu wystąpił ze wszystkich opozycyjnych struktur w proteście przeciwko niezdolności opozycji do zwołania kongresu, na jakim wyłoniono by wspólnego kandydata na prezydenta.

Potem komisarz spotkał się też z zespołem Komisji Europejskiej w Mińsku.

 

Dwudniowa wizyta komisarza Hahna w Mińsku

Oficjalnie celem podróży unijnego komisarza jest poszukiwanie sposobów na poprawę relacji między Unią Europejską a Białorusią. W piątek Johannes Hahn spotka się z ministrem spraw zagranicznych tego kraju.

To pierwsza wizyta Hahna na Białorusi od momentu, gdy został komisarzem ds. polityki sąsiedztwa. Celem podróży - jak czytamy w komunikacie Komisji - jest "szukanie sposobów na poprawę relacji między Unią Europejską a Białorusią”. Relacje te ucierpiały się w wyniku autorytarnych działań Aleksandra Łukaszenki, w tym ataków na przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, opozycję i niezależne media.

UE nałożyła sankcje wizowe i finansowe na wielu białoruskich polityków i biznesmenów. Aby można mówić o ich zniesieniu najpierw muszą być uwolnieni wszyscy więźniowie polityczni. Komisarz Hahn odwiedza Białoruś nieco ponad miesiąc przed szczytem Partnerstwa Wschodniego jaki planowany jest w Rydze 21 i 22 maja.

Spotkanie z Alesiem Bialackim

Przed podróżą do Mińska komisarz Hahn spotkał się z Alesiem Bialackim, o czym poinformował w środę na Twitterze.

 

Jak napisał, rozmawiano o sytuacji społeczeństwa obywatelskiego i prawach człowieka na Białorusi. Komisarz zapewnił, że solidarność Unii Europejskiej ze społeczeństwem białoruskim pozostaje niewzruszona.

- Johannes Hahn zapewnił mnie, że ten temat nie traci aktualności dla Unii Europejskiej i że (przedstawiciele UE) będą wierni dotychczasowemu stanowisku oraz będą domagać się zwolnienia więźniów politycznych w Białorusi -  mówił z kolei Bialacki.

 

PAP/in./agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MSZ Białorusi: możliwe parafowanie umowy z UE w sprawie wiz przed szczytem w Rydze

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 13:44
Białoruś liczy na parafowanie umowy o ułatwieniach wizowych z Unią Europejską oraz o readmisji do majowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze - oświadczyła białoruska wiceminister spraw zagranicznych Jelena Kupczyna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Łukaszenka otrzymał order od Putina. Posiedzenie rady Państwa Związkowego Rosji i Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 23:00
Rosja i Białoruś zamierzają stworzyć wspólną przestrzeń wizową - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin po posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, które odbyło się w Moskwie z udziałem Aleksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białorusini apelują do Łotwy: nie legitymizujcie dyktatora i pomóżcie Białorusi wrócić do Europy! Przeczytaj poruszającą petycję

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 17:22
Białorusini proszą Łotwę, by nie zapraszała autokraty Aleksandra Łukaszenki na szczyt w Rydze. Chcą, by zamiast tego zacząć poważnie działać na rzecz praw Białorusinów, powrotu Białorusi do europejskiej wspólnoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: Zachód uznał rolę Białorusi w systemie bezpieczeństwa, są nam wdzięczni

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 18:22
- Przedstawiciele państw Zachodu przyjeżdżają do nas w zupełnie pragmatycznym celu i ja ich w tym wspieram – powiedział Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Źle z białoruską gospodarką. Spada przychód z eksportu, przestoje

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 16:35
Przychód z eksportu spadł na Białorusi w bieżącym roku do poziomu najniższego od 2011 r. Z kolejnych przedsiębiorstw napływają informacje o przestojach w pracy - informują niezależne media białoruskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś nie stanie się nigdy częścią Rosji. "Nie będziemy północno-zachodnim krajem"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 23:14
Według białoruskiego przywódcy jego krajowi nie grożą jednak konflikty z wielkim sąsiadem, a ten nie dąży do odtworzenia imperium.
rozwiń zwiń